E Premte, 07.03.2020, 01:58pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
MBUSH 25 VJET LIONEL MESSI TRUPVOGLI MADHËSHTOR ARGJENTINAS
E Djelë, 06.24.2012, 09:58am (GMT+1)

Voal-online - Lionel Andrés Messi, nga shumëkush thjesht quhet Leo, ka lindur më 24 qershor 1987 në Rosario, Argjentinë në shtetin Santa Fe.

Është vetëm pesë vjeç kur fillon të japë goditjen e parë të topit. Ekipi i tij i parë është Grandoli, kthyer në shkollë të vogël të futbollit për fëmijët në qytetin e tij. Trajneri i djemve është Jorge Messi, përpunues i metaleve të përdorura dhe babai i kampionit të ardhshëm.

Në moshën shtatë vjeç Lionel Messi vesh bluzën e "Old Boys Newell" dhe luan në kategoritë e të rinjve.

Për tifozët e futbollit që e ndiqnin nga afër djalin nga në Rosario, tashmë ishte e qartë se kishin të bënin me një talent të ri.

Talenti ishte aq i qartë si kristali sa të rinjtë e klubit të famshëm Rio Plate e kërkuan atë.

Për shkak të një vonese në zhvillimin e eshtrave të fëmijës, për shkak të nivelit të ulët të hormoneve të rritjes në trupin e tij, ai mbetet trupvogël dhe i imët.

Familjes i është rekomanduar një trajtim mjekësor, që është shumë i shtrenjtë: është fjala për $ 900 në muaj; Jorge Messi kërkon ndihmë nga Old Boys Newell-së dhe Rio Plate pa marrë zgjidhje të përshtatshme. Ai fuqimisht beson në të ardhmen e mundshme si kampion për Lionelin: kërkon kështu shpëtim nga disa fondacione.

Thirrjen e tij e dëgjon Fondacioni Acindar. Për shkak të problemeve ekonomike që përfshijnë familjen - por situata është e ngjashme për shumë familje argjentinase - babai i tij vendosi që të emigrojë në Spanjë. Ai erdhi në kontakt me një kushëri të gruas së tij Celia, i cili jeton në Lerida (qytet katalanas pranë Barcelonës).

Në shtator të vitit 2000 Leo Messi bën provën e parë me kompaninë prestigjioze të Barcelonës. Është tekniku Rexach, trajneri i të rinjve, ai që e vëzhgon: ata janë të impresionuar nga teknika dhe nga pesë golat e shënuar nga Messi.

Argjentinasi nënshkruan menjëherë (duket se simbolikisht nënshkruan shpëtimin) për Barcelonën.

Klubi i Katalonjes gjithashtu do të përballojë shpenzimet mjekësore për trajtimet që Lionel Messi ka nevojë.

Tranzicioni dhe rritja e kategorive të ndryshme të Barcelonës është shumë i shpejtë, Messi arrin të nënshkruajë numrin mbresëlënës të 37 golave në 30 ndeshje, dhe është diçka e pazakontë që në fushë të bëhen dhurata të tilla spektaklesh magjie.

Vjen debutimi i tij me kombëtaren e Argjentinës nën 20 vjeç, ndeshja ishte një ndeshje miqësore kundër djemve të rinj të Paraguajit. Leo Messi shënon 2 gola.

Më 16 tetor 2004 debuton në La Liga me ekipin e parë të Barcelonës në derbin kundër Espanyol (fitore 1-0).

Në maj 2005, Messi është lojtari më i ri në historinë e klubit katalanas (ende 18 vjeç) për të arritur një qëllim të tillë në ligën spanjolle.

Disa javë më vonë filloi kampionatin botëror në Holandë nën-20 vjeç: Messi me Argjentinën është protagonist. Shënoi 6 gola në 7 ndeshje dhe e çoi ekipin e tij kombëtar në triumfin përfundimtar. Gjithashtu merr titullin e lojtarit të turneut ("Adidas Gold Ball") dhe golashënuesit më të mirë ("Adidas Golden Shoe").

Ai nuk është i kënaqur me debutimin e tij ne ekipin kombëtar kundër Hungarisë në Budapest: Messi përjashtohet nga gjyqtari pas një minute lojë.

Në fillim të sezonit të ardhshëm të Spanjës futbollistike, FC Barcelona rinovon kontratën me talentin e ri, duke e siguruar deri më 2014. Klauzola përkatëse është milionere: klubi katalanas do që ta blejë kampionin argjentinas, për çka o të duhet të paguajë shifrën astronomike prej 150 milionë euro!

169 cm për 67 kg, cilësia e dytë, i majtë, Messi është i pajisur me një shpejtësi të madhe. Qoftë në Barça (Barcelona) qoftë në kombëtare përdoret si i djathtë. I jashtëzakonshëm, me lehtësi ia arrin qëllimit në portën kundërshtare. Në Spanjë luan dhe bashkëjeton frytshëm me lojtarë të tjerë të mëdhenj si Ronaldinho dhe Samuel Eto'o.

Ndër sukseset e tij, ka dy fitoret e Premier League (2005 dhe 2006), një Super Kupa Spanjolle (2005) dhe një Champions League (2006).

Për fat të keq Messi humb Ligën e Kampionëve kundër Arsenalit , për shkak të një dëmtimi kundër Chelsea.

"El Pulga" (pleshti), me nofkën kështu për shkak të shtatit të vogël, ishte një nga yjet e shumëpritur në Kupën Botërore Gjermani 2006: Argjentina do të jetë në çerekfinale, ajo eliminohet me penallti nga ekipi vendës, trajneri Pekerman e fut në lojë Messin vetëm për 15 minuta gjatë fazës grupore: ylli i ri në kohë të shkurtër në dispozicion, megjithatë, ka shënuar një gol dhe ka ofruar ndihmën për një gol tjetër.

Diego Armando Maradona, duke lavdëruar Lionel Messin dhe duke folur për talentin e tij, e ka përcaktuar atë si trashëgimtar të tij.

Në vitin 2008 mori pjesë me Argjentinën në Olimpiadën e Pekinit, ku ai luajti një rol kryesor duke fituar një medalje të artë të vlefshme. Më 27 maj vitin e ardhshëm e bën Barcelonën kampione të Evropës duke fituar Ligën e Kampionëve (në Stadio Olimpico në Romë) kundër Cristiano Ronaldo e Manchester United me një goditje me kokë, Messi është autor i golit i 2-0, goli që lejon argjentinasin për të fituar titullin e golashënuesit më të mirë të garës (9 gola në total).

Në fillim të dhjetorit të vitit 2009 ai u nderua me Topin e Artë, epërsia e tij është e kristaltë në listën e garës: Messi ka 240 pikë, i dyti është Cristiano Ronaldo i Portugalisë, i cili qe vlerësuat me të njëtin çmimin vitin e mëparshëm.

Viti përfundon mrekullisht, kaq e vërtetë sa do të dukej e pamundur: Messi firmos në fakt golin (minuta e 5-të e pjesë së dytë shtesë, 2-1 kundër dell'Estudiantes argjentinas), i cili sjell në Barcelonë - për herë të parë në historinë e saj - Botërorin e Klubeve. Por nuk ndalet këtu, sepse ai merr edhe çmimin FIFA World Player, dhënë nga trajnerët e kombëtareve dhe nga kapitenët e ekipeve kombëtare.

Në vitin 2010, Kupa e Botës Afrikës së Jugut, ai është protagonist në Argjentinën e udhëhequr nga Maradona. Në fillim të vitit 2011 ai pati një surprizë me Topin e Artë të dytë e karrierës së tij, duke përfunduar para spanjollëve Iniesta dhe Xavi, të dy shokët e tij në Barcelonë.

E kurorëzon serinë e gjatë të momenteve pozitive, në fund të majit 2011, me fitoren e Barcelonës në Ligën e Kampionëve. Në fillim të janarit 2012, pastaj vjen Kupa e tretë radhazi, para se ky rekord i përkiste vetëm francezit Michel Platini, i cili tani ishte vetë Plantini personalisht që ia dorëzoi atë argjentinasit./Skënder Buçpapaj

Skënder Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BESIM NDREGJONI HAP EKSPOZITËN "SHQIPËRIA KUJTON - ESHTRAT E TYRE NUK KANË VARR"KUSHTUAR 4500 INTELEKTUALËVE ANTIKOMUNISTË QË U PUSHKATUAN NGA DIKTATURA (06.24.2012)
NGA NJU JORKU NË VALBONË - BIOLOGIA CATHERINE BOHNE (06.23.2012)
KOPJA E KUSHTETUTËS E GJERGJ UASHINGTONIT SHITET PËR $ 9,8 MILIONË (06.23.2012)
GYL: NUK MUND TË INJOROHET RRËZIMI I AEROPLANIT (06.23.2012)
QEVERIA PAGOI "SWISS DIAMONDIN" PËR MIKUN E PACOLLIT (06.23.2012)
FBI DO TË NDIHMOJË NË RASTIN ASANAJ (06.22.2012)
"Guardian": ELITA SERBE I KA NDIHMUAR TË DYSHUARIT PËR KRIME LUFTE (06.22.2012)
"VDEKJE PËR SHQIPTARËT", GRAFITET ANTISHQIPTARE RIKTHEHEN NË MAQEDONI (06.22.2012)
AMBASADA E SHBA E SHPALLI NISMËN "ACT NOW" PËR SHOQËRINË CIVILE (06.22.2012)
SHQIPTARËT NË BORÅS, SUEDIBORÅS DHE HISTIORIA E LINDJES SE TIJ SI QYTETNga SOKOL DEMAKU, BAHTIR LATIFI dhe HAKIF JASHARI (06.21.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]