E Djelë, 05.31.2020, 05:32am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

INA RAMA: IMUNITETI E PENGON HETIMIN E KORRUPSIONIT

Prokurorja e përgjithshme raportoi në parlament mbi kriminalitetin


E Mërkurë, 06.27.2012, 07:36am (GMT+1)

26.06.2012

Prokurorja e Përgjithshme, Ina Rama, shprehu sërish shqetësimin se imuniteti i zyrtarëve po i pengon në shumë raste prokurorët që të bëjnë punën e tyre hetimore. Zonja Rama deklaroi në komisionin parlamentar të ligjeve se prokurorët nga ana e tyre e kanë rritur pavarësinë dhe profesionalizmin, por imuniteti i pengon për të hetuar. Ajo ishte para komisionit parlamentar për një raport vjetor mbi kriminalitetin në vend, i cili sipas të dhënave më të fundit ka shënuar rritje. Kërkesat për heqje imuniteti ndaj zyrtarëve gjithsesi janë shumë të pakta, ndërkohë që informacionet dalin në media, kur duhet një hetim i fshehtë.

"Numri i kërkesave për heqje imuniteti është shumë i vogël. Janë 3 kërkesa në janar të këtij viti dhe dy në vitin që shkoi. Kemi dërguar në Kuvend pesë kërkesa për heqje imunitetesh. Është i vërtetë dhe shqetësues fenomeni i daljes së informacioneve në media. Problemet gjatë hetimit na vijnë nga pasja e imunitetit të zyrtarëve, veçanërisht në hetimin proaktiv të rasteve korruptive, që kërkojnë domosdoshmërisht një hetim të fshehtë, pra një hetim ndaj zyrtarit pa dijeninë e zyrtarit" - tha zonja Rama.

Prokurorja e Përgjithshme tha se gjatë vitit të kaluar u rrit numri i çështjeve të dërguara për gjykim dhe u ul numri i çështjeve të pushuara për mungesë provash, ndërsa dosjet e pezulluara i kthehen policisë për të marrë prova shtesë. Sipas raportimit të saj, rritja e koeficientit të kriminalitetit në vend u shoqërua edhe me rritjen e efektivitetit të punës së prokurorëve.

Zonja Rama tha se krimi i vjedhjes është shtuar shumë, dhe se vjedhjet janë rritur për shkak se nuk ndëshkohen autorët. Ajo shprehu pakënaqësi ndaj kontrolleve që bën ministria e drejtësisë, duke i quajtur ndërhyrje në punët e hetuesve, veprime jashtë kompetencave dhe me konkluzione të pabazuara në fakte.

Ky mund të jetë raportimi i fundit i Prokurores së Përgjithshme Ina Rama në komisionet parlamentare. Deputetë të koalicionit qeveritar gjetën rastin të theksonin këto ditë se mandati i saj pesëvjeçar në detyrë përfundon në vjeshtë, sipas ndryshimeve që iu bënë Kushtetutës në vitin 2008. Më parë prokurori i përgjithshëm kishte një mandat të pakufizuar në kohë.

(za)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ISMAIL KADARE MESAZH BESIM NDREGJONIT ME RASTIN E FTESËS PËR EKSPOZITËN "SHQIPËRIA KUJTON - ESHTRAT E TYRE NUK KANË VARR" (06.26.2012)
PROKURORIA KËRKON MË SË PAKU 20 BURG PËR HARADINAJN (06.25.2012)
GREQIA DHE LUFTA ME BANKIERËT NDËRKOMBËTARËNga ALFRED ÇAKO (06.25.2012)
PROCESI KUNDËR HARADINAJT MBYLLET SOT DHE NESËR (06.25.2012)
HARADINAJ U KTHYE NË HAGË (06.24.2012)
MBUSH 25 VJET LIONEL MESSI TRUPVOGLI MADHËSHTOR ARGJENTINAS (06.24.2012)
BESIM NDREGJONI HAP EKSPOZITËN "SHQIPËRIA KUJTON - ESHTRAT E TYRE NUK KANË VARR"KUSHTUAR 4500 INTELEKTUALËVE ANTIKOMUNISTË QË U PUSHKATUAN NGA DIKTATURA (06.24.2012)
NGA NJU JORKU NË VALBONË - BIOLOGIA CATHERINE BOHNE (06.23.2012)
KOPJA E KUSHTETUTËS E GJERGJ UASHINGTONIT SHITET PËR $ 9,8 MILIONË (06.23.2012)
GYL: NUK MUND TË INJOROHET RRËZIMI I AEROPLANIT (06.23.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]