E Djelë, 07.05.2020, 05:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
PËRPLASJE TË POLICISË SË KOSOVËS ME SERBËT NË MERDARE
E Enjte, 06.28.2012, 03:02pm (GMT+1)

28.06.2012

Grupe serbësh qëlluan me gurë e gjësende të forta mbi policinë e cila ndaloi hyrjen e tyre në Kosovë. Incidenti u dënua nga presidentja e Kosovës.

Mbi 30 pjesëtarë të policisë së Kosovës kanë pësuar lëndime gjatë përplasjes më një grup serbësh në vendkalimin kufitar me Serbinë në Merdarë, rreth 40 kilometra në veri të Prishtinës.

Policia tha se kishte ndaluar qëndrimin në Kosovë të një grupi tifozësh serb, të njohur për qëndrime radikale. Ata kishin qëlluar me gurë e gjësende të forta mbi policinë e Kosovës, e cila tha se janë dëgjuar edhe të shtëna me armë zjarri. Nëntë nga 32 policët e lënduar po trajtohen në spitalin e Prishtinës.

Mjetet serbe të informimit, thanë se të paktën 20 serbë janë plagosur në këtë përplasje, por këto njoftime nuk janë konfirmuar nga policia e Kosovës. Grupi i serbëve synonte të marrë pjesë në kremtimet me rastin e 623 vjetorit të Betejës së Kosovës.

Policia tha në orët e hershme të mëngjesit, grupi prej afro 70 serbësh, që kishte hyrë në Kosovës nëpërmjet vendkalimeve kufitare veriore, ishte mbledhur në afërsi të urës kryesore mbi lumin Ibër në qytetin verior të Mitrovicës. Një pjesë e tyre kishin qëlluar me gurë mbi policinë e cila kishte ndërhyrë me gaz lotsjellës, ndërsa grupin e kishte deportuar për në Serbi, nëpërmjet vendkalimit kufitar në Merdarë.

Përleshjet kishin shpërthyer në vendkalimin kufitar. Zyrtarë serbë thanë se një pjesë e serbëve janë plagosur me armë zjarri dhe plumba gome, ndërsa policia e Kosovës mohoi të ketë përdorur armë zjarri.

Grupe serbësh kanë hyrë në Kosovë nën përcjelljen e policisë, për të marrë pjesë në manifestimet në manastirin mesjetar të Graçanicës dhe në Gazimestan afër Prishtinës, vendin ku 623 vjet më parë ishte zhvilluar Beteja e Kosovës.

Ndonëse, ajo betejë shënoi humbjen më të rëndë të popujve të Ballkanit, nga serbët shënohet si ditë e fitores shpirtërore.

Kreu i kishës ortodokse serbe, Patriarku Irinej, tha sot në Graçanicë, se "Kosova është Jerusalem serb". Duke shërbyer liturgjinë në manastirin e Graçanicës, ai u tha qytetarëve serbë se prania e tyre dëshmon se, siç është shprehur ai, "kjo ka qenë, është dhe do të mbetet tokë e shenjtë serbe - Jerusalemi serb".

Kremtimi i përvjetorit të Betejës së Kosovës mori përmasa të tjera në vitin 1989, kur ish presidenti serb Sllobodan Millosheviç shpalli siç thuhej bashkimin e Serbisë me rrënimin e autonomisë së Kosovës dhe paralajmëroi luftërat e përgjakshme që çuan në shkatërrimin e ish federatës jugosllave.

Njëzetetre vjet pas asaj dite, Kosova ndodhet në çerekun e parë të pesë vjetorit të pavarësisë së saj të njohur nga rreth 90 vende të botës, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe vendet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, ndërsa Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e saj.

Presidentja Jahjaga dënon sulmin mbi policinë

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e dënoi ashpër sulmin mbi pjesëtarët e Policisë së Kosovës nga siç thuhet në një komunikatë për opinion, "grupe huliganësh të dhunshëm nga Serbia, që tentuan të hyjnë në territorin e Republikës së Kosovës, për manifestime për të cilat paraprakisht nuk është bërë kërkesa në organet përkatëse të Kosovës.

Përpjekjet e këtyre grupeve të huliganëve, që me dhunë të hyjnë në territorin e Kosovës, do të ndalohen sepse janë shkelje serioze e rendit dhe ligjit dhe përshkallëzojnë gjendjen e sigurisë në Kosovë. Sulmi mbi pjesëtarët e policisë së Kosovës me mjete të forta dhe me armë zjarri, është plotësisht i patolerueshëm dhe është sulm mbi rendin kushtetues të Kosovës", thuhet në reagimin e presidentes Jahjaga, në të cilin shprehet zotimi se "institucionet e Republikës së Kosovës do të mbrojnë me përkushtim sistemin demokratik të vendit dhe do të parandalojnë çdo përpjekje për destabilizim".

Presidentja Jahjaga, u bën thirrje autoriteteve të Serbisë që të pengojnë grupet e huliganëve serbë dhe të parandalojnë përpjekjet e tyre për prishjen e rendit dhe të qetësisë publike duke shkelur kështu ligjet e Kosovës, ndërsa "ju përkujton autoriteteve serbe se politika e fqinjësisë së mirë është detyrim dhe parakusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian".

(za)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
HRW: QEVERIA E KOSOVËS TË HEQ NENET QË RREZIKOJNË LIRINË E MEDIAVE (06.28.2012)
ZYRA E ZNJ. JOZEFINA FERRI I PRESIDENTËVENga BEN ANDONI (06.28.2012)
UMREJA E KRYEMINISTRIT THAÇI (06.27.2012)
INA RAMA: IMUNITETI E PENGON HETIMIN E KORRUPSIONITProkurorja e përgjithshme raportoi në parlament mbi kriminalitetin (06.27.2012)
ISMAIL KADARE MESAZH BESIM NDREGJONIT ME RASTIN E FTESËS PËR EKSPOZITËN "SHQIPËRIA KUJTON - ESHTRAT E TYRE NUK KANË VARR" (06.26.2012)
PROKURORIA KËRKON MË SË PAKU 20 BURG PËR HARADINAJN (06.25.2012)
GREQIA DHE LUFTA ME BANKIERËT NDËRKOMBËTARËNga ALFRED ÇAKO (06.25.2012)
PROCESI KUNDËR HARADINAJT MBYLLET SOT DHE NESËR (06.25.2012)
HARADINAJ U KTHYE NË HAGË (06.24.2012)
MBUSH 25 VJET LIONEL MESSI TRUPVOGLI MADHËSHTOR ARGJENTINAS (06.24.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]