E Enjte, 06.21.2018, 09:51pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
NDËRRIM UNAZASH TE VARRI I PRESIDENTIT
(14 dhjetori të mbetet dita e të dashuruarve shqiptarë dhe e bashkimit për jetë të re)
Nga AGIM GASHI

E Mërkurë, 02.13.2013, 12:30pm (GMT+1)
Ditët e këtij dimri për dy të rinjtë e mërgatës shqiptare, do të jenë kujtim jo vetëm i jetës së tyre, por që kanë për të hyrë në historinë tonë si të rinjtë e parë që kurorëzuan dashurinë e tyre duke ndërruar unazat dhe lidhë fejesen te varri i Presidentit Historik dhe Arkitetktit të Pavarsisë Dr.Ibrahim Rugovës.

Këta janë dukagjinsja Valentina Tafilaj që jeton e punon në Zvicër, dhe Avni Syla nga Kosova Lindore e që punon dhe jeton në Francë. Propozimi ishte i Valentinës e cila dashurinë dhe simpatinë për rugovizmin e gatoi në familjen e saj e pikërisht nga babai i saj Sali Tafilaj i cili njihet si një aktivist i pandalshëm i çështjes kombëtare dhe i LDK-së.

Pasi kuptova se kjo kishte ndodhë më 14 dhjetor 2012 dhe se gëzimi im ishte me plot emocione kënaqësie, vendosa që t'u bëj propozim të rinjve shqiptarë, kudo që ndodhen, që aktin e bashkimit dhe kurorëzimit të dashurisë së tyre ta bëjnë te varri i Dr.Rugoves, sepse ma merr mendja se askund në botë s'do të ketë vend më ideal se të lidhet jeta e re, aty ku pushon njeriu i dashurisë dhe i lumturisë, njeriu i cili i fali jetë një kombi.

Pra, të dashur të rinj shqiptarë, Ju që lidheni me jetën e re, dashurinë e ardhmërisë, Ju që vendosni t'i ndërroni unazat e fejesës dhe jetës së re, bëjeni atje lart në Velani ku puhizat e arbërit freskojnë varrin e njeriut që i dha jetë Kosovë, që arkitektoi Pavarësinë tone, që ia rriti namin UÇK-së duke e mbrojtur edhe në Hagë…që e bëri Dardaninë shtet.

Pra, 14 dhjetori të mbetet Dita e të dashuruarve shqiptarë të cilët do të lidhin jetën, dashurinë e lumturinë!

Pra, gjestin e Valentinës dhe Avniut, ta bëjmë tradicionale e ku çdo vit më 14 dhjetor do të mblidheshin të rinjtë nga atdheu e diaspora e do t'i lidhin martesat e fejesat e tyre, do ta lidhin jetën e re.

Shpresojmë se këtë inisiativë e propozim timin dhe të dy të rinjve që u lidhën te varri i Dr.Rugovës, do ta përkrahë edhe familja Rugova dhe miqtë e rugovizmit si dhe LDK-ja, LDD-ja dhe të rinjtë e këtyre dy partive që kemi shpresë se do të bashkohen sa më shpejt për hir të kombit e atdheut!

Të rinjve shqiptarë u dëshiroj fat në jetë e dashuri!

Këtë urim ua përcjell edhe Valentinës dhe Avniut!

12.02.2013
DürenAGIM GASHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PARADOKSI I NACIONALIZMIT TË SALI BERISHËSNga AUGUSTIN PALOKAJ (02.13.2013)
VETERANËT E UÇK BOJKTOJNË INSTITUCIONET NË SHËNIMIN E PAVARËSISË (02.13.2013)
ULRIKE LUNAÇEK - DEKLARATA E BERISHËS PËR PASAPORTAT SHQIPTARE PËR KOSOVARËT KA KRIJUAR SHQETËSIM NË PARLAMENTIN EVROPIAN (02.12.2013)
KUJTIMI PËR KOLONELIN TAHIR ZEMAJ DHE BRIGADËN MËRGIMI ËSHTË THESAR PËR HISTORINË TONË KOMBËTARE Intervistë me z. BERNARD PERLASKAJ, oficer i Brigadës MërgimiIntervistuan XHEVAT REXHAJ dhe AFRIM OSAJ (02.12.2013)
5 VJET MË PARË NDAHEJ NGA JETA MIKU I MADH I SHQIPTARËVE TOM LANTOSH (02.12.2013)
PAS PAPNISË, JOSEF RATZINGER DO TË JETOJË NË MANASTIRIN E MOTRAVE NË VATIKAN – PASUESIT E TIJ AFRIKANËT TURKSON, ARINZE OSE KANADEZI OUELLET (02.11.2013)
PAPNIA E BENEDIKTIT XVI - 8 VJET NËN SHENJËN E FESË (02.11.2013)
BESIRE CENA - SIMBOL I BUKUR I BREZIT TË RI TË FEMRËS SHQIPTARE NË KOSOVË, SHPALOS PASIONET, VIZIONET, AMBICJET E SAJ NË FUSHËN E SHKENCËS, POLITIKËS, DIPLOMACISË, MODËS SË LARTË...Intervistoi ELIDA BUÇPAPAJ (02.11.2013)
BOTOHET FJALORI I PARË SHQIP-SUEDISHT ME RRETH 35000 FJALË (02.11.2013)
KADRI (OS)MANI, NJERIU I RISIVENga IDRIZ ZEQIRAJ (02.11.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2018  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]