E Mërkurë, 07.15.2020, 09:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
NISI MANIFESTIMI EPOPEJA E USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS
E Martë, 03.05.2013, 03:27pm (GMT+1)
Prishtinë, 5 mars – Sot në Prishtinë në kazermën “Adem Jashari” ka filluar shënimi i Epopesë së UÇK-së.

Fillimin e shënimit ë Epopesë së UÇK – së, pas intonimit të himnit të Kosovës dhe atij kombëtar, e bënë udhëheqësit më të lartë të vendit: kryetarja Atifete Jahjaga, kryeparlamentari Jakup Krasniqi, kryeministri Hashim Thaçi me ministrat Hajredin Kuçi e Agim Çeku.

Udhëheqësit e vendit me këtë rast vunë kurora pranë lapidarit për ushtarët e rënë të UÇK-së. Pastaj të pranishmëve me një fjalë rasti iu drejtua kryeministri i vendit Hashim Thaçi.

15 vjet më parë, Adem Jashari dhe familja e tij u rrethuan nga forca të shumta policore serbe. Si pasojë, komandanti bashkë me 54 familjarë, përfshirë gra e fëmijë, mbetën të vrarë, tha ai.

Epopeja e UÇK-së është një organizim mbarëpopullor që zhvillohet nën patronazhin e kryeministrit të Kosovës.

Të pranishmëve iu drejtua edhe komandanti i FSK-së, Kadri Kastrati, si dhe Rifat Jashari. Gjenerali Kadri Kastrati bëri publike edhe dekoratat me të cilat u stolisën disa nga eprorët e FSK-së.

Në kazermën e FSK-së “Adem Jashari” në Prishtinë u zhvillua një ceremoni ushtarake e FSK-së e shoqëruar me një program kulturor dhe artistik.

Më 6 mars do të bëhen homazhe pranë varrit të komandantit Jashari dhe varrezave të familjes së tij në kompleksin memorial në Prekaz të Skenderajt, si dhe në të gjitha komplekset memoriale të dëshmorëve të UÇK-së në Kosovë.

Më pas, në orën 18:00, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve do të mbahet një akademi përkujtimore kushtuar komandantit legjendar dhe gjithë dëshmorëve të rënë për liri.

Në ditën e tretë, më 7 mars, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Adem Jashari” në Skenderaj do të mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve”, ku do të ndizen pishtarë dhe do të mbahet një program kulturor-artistik.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BAJRAM REXHEPI - MUP DHE BIA AKTIVE NË VERIMund të jenë edhe 1000 (03.04.2013)
MAQEDONI - GJENDJA DREJT PËRSHKALLËZIMIT, FAJTORE POLITIKA (03.04.2013)
DOKUMENT - MISS KORÇA 1931 (03.04.2013)
7 Marsi – Dita e MësuesitSHKOLLA = UDHA E DITURISËZEQIR LUSHAJ intervistoi mësuesin veteran SOKOL ZMAJLI (OSMAJ) (03.04.2013)
KANGA E FUNDITNga AGIM GASHI (03.04.2013)
TELEGRAM NGUSHËLLIMI FAMILJES SË VEPRIMTARIT TAIP ZEKANë emër të Shoqatës kulturore "Kadri Zeka" në Nürtingen, Gjermani (03.04.2013)
ALFRED MIRASH MILOTI MERR PJESË NË EKSPOZITËN E FIRENCES ME SKULPTURËN E FAMSHME 'PASAPORTË' (03.03.2013)
VEZIR ADEMAJ - NGA MËRGIMI KRUSHK LIRIE PËR KOSOVËNë shenjë respekti dhe përkujtimi në përvjetorin e 5-të të Pavarësisë së KosovësNga SHKUMBIN TETAJ (03.03.2013)
Reportazh - SHOQATA 'ÇAMËRIA' KRIJON DEGË NË IZMIRShpëtim Idrizi takime edhe me deputetë me origjinë shqiptare në parlamentin turk (03.03.2013)
NË SHKUP GJENDJE E TENSIONUAR PAS SHPËRNDARJES SË PROTESUTESVE (Reportazh dhe fotogaleri nga INA) (03.02.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]