E Enjte, 07.09.2020, 08:47am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Deutsche Welle - A MUND TË KETË KOMPROMIS PËR VERIUN E KOSOVËS?

E Martë, 03.05.2013, 05:49pm (GMT+1)Disa nga partitë politike opozitare në Kosovë thonë se kryeministri Thaçi nuk mund ta shkelë Kushtetutën dhe rezolutën e Kuvendit të Kosovës, që përcakton qartë vijat e kuqe në dialogun me Serbinë.

Dialogu politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është në një fazë të vështirë, vlerësojnë analistët politikww në Kosovë, ndërkohë, partitë politike opozitare kërkojnë nga kryeministri Hashim Thaçi, që për çështjen e Veriut të mos bëjë asnjë kompromis me Serbinë, që bie ndesh me kushtetutën e Kosovës. Takimi i 4 marsit, ndërmjet kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë Ivica Daciq, përfundoi pa ndonjë marrëveshje, ndonëse vetww ndërmjetësuesja e këtij dialogu, baronesha Catherine Ashton, tha se është shënuar përparim.

Qeveria duhet t'u përmbahet rezolutave të Kuvendit të Kosovës në dialog me Serbinë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, vazhdimisht rikujton kryeministrin Hashim Thaçi, se “Kuvendi ka kohë që ka nxjerrww një rezolutë, që përcakton qartë vijat e kuqe”, dhe njëra ndër to është që rregullimi i brendshëm i Kosovës nuk bisedohet me Serbinë.

“Ne kemi një rezolutë për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ne presim normalizim të marrëdhënieve, por në cilin nivel do të jetë ky nivelizim i marrëdhënieve ne nuk mund të paragjykojmë”, thotë Jakup Krasniqi.

Jahjaga pret normalizim të marrëdhënieve me Serbinë

Për normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë shprehet edhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila në këtë drejtim i jep mbështetje qeverisë së Kosovës.

“Kuvendi i Kosovës ka miratuar një Rezolutë të tij, në tetor të vitit të kaluar, me të cilën e autorizon Qeverinë e Kosovës që të udhëheqë me procesin e dialogut. Presidentja Jahjaga, në respektim të ligjeve dhe të kushtetutës së Republikës së Kosovës, në parim, i ka dhënë mbështetje dialogut ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, i cili duhet të çojë drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve tona sovrane dhe të pavarura dhe të lehtësojë jetën e qytetarëve të të dyja shteteve”, thotë për DW, Arbër Vllahiu, zëdhënës i presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga.

Ndërkohë, disa nga partitë politike opozitare thonë se “kryeministri Thaçi duhet t`i përmbahet Kushtetutës dhe rezolutës së miratuar në Kuvend për bisedime me Serbinë”. Ismet Beqiri, shef i Grupit Parlamentar të partisë më të madhe opozitare Lidhjes Demokratike e Kosovës, LDK-së, thotë se askush nuk ka mandat për të shkelur mbi këto dy dokumente.

“Kërkojmë që kryeministri t`u përmbahet dokumenteve siç është Kushtetuta dhe rezoluta. As Kryeministri dhe askush tjetër, kushdo qoftë, nuk ka asnjë mandat e as që duhet t'i shkojë mendja t`i shkelë këto dokumente”, thotë Ismet Beqiri.

Kompetenca ekzekutive për asociacionin e komunave serbe - shkelje e kushtetutës

Analistët politikww nga ana e tyre, thonë se bisedimet me Serbinë janë në një fazë shumë të vështirë. Profesori i të drejtës ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, Afrim Hoti, vështirësinë e sheh në faktin që po bisedohet për kompetencat që mund të ketë “asociacioni i komunave serbe”, që po e kërkon Serbia.

“Nëse asociacioni i formuar apo ai që mund të formohet prezantohet si një organizatë joqeveritare, që vetëm bën koordinimin dhe siguron një bashkëpunim ndërmjet komunave më shumicë serbe, atëherë çdo gjë është në rregull, por nëse ky asociacion ngarkohet me kompetenca të çfarëdo natyre, ekzekutive apo legjislative, atëherë kemi të bëjmë më shkelje të Kushtetutës së Kosovës”, thotë Afrim Hoti.

Ban Ki Mun kërkon angazhim serioz në dialogun Kosovë-Serbi

Sidoqoftë, takimi i radhës ndërmjet kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit të Serbisë Ivica Daqic, do të mbahet me datën 20 mars. Të dy kryeministrat, vetëm dy ditë pas, me datën 22 thuhet se do të marrin pjesë në seancën e KS-it, ku do të shqyrtohet raporti për Kosovën i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun, i cili ka kërkuar angazhim serioz nga Kosova dhe Serbia në dialogun që po ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. “Rivendosja e bisedimeve përbën një sinjal të fuqishëm se të dyja palët angazhohen në dialog paqësor për tejkalimin e peshës së konfliktit të kaluar”, thuhet në raportin për Kosovën të sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NISI MANIFESTIMI EPOPEJA E USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS (03.05.2013)
BAJRAM REXHEPI - MUP DHE BIA AKTIVE NË VERIMund të jenë edhe 1000 (03.04.2013)
MAQEDONI - GJENDJA DREJT PËRSHKALLËZIMIT, FAJTORE POLITIKA (03.04.2013)
DOKUMENT - MISS KORÇA 1931 (03.04.2013)
7 Marsi – Dita e MësuesitSHKOLLA = UDHA E DITURISËZEQIR LUSHAJ intervistoi mësuesin veteran SOKOL ZMAJLI (OSMAJ) (03.04.2013)
KANGA E FUNDITNga AGIM GASHI (03.04.2013)
TELEGRAM NGUSHËLLIMI FAMILJES SË VEPRIMTARIT TAIP ZEKANë emër të Shoqatës kulturore "Kadri Zeka" në Nürtingen, Gjermani (03.04.2013)
ALFRED MIRASH MILOTI MERR PJESË NË EKSPOZITËN E FIRENCES ME SKULPTURËN E FAMSHME 'PASAPORTË' (03.03.2013)
VEZIR ADEMAJ - NGA MËRGIMI KRUSHK LIRIE PËR KOSOVËNë shenjë respekti dhe përkujtimi në përvjetorin e 5-të të Pavarësisë së KosovësNga SHKUMBIN TETAJ (03.03.2013)
Reportazh - SHOQATA 'ÇAMËRIA' KRIJON DEGË NË IZMIRShpëtim Idrizi takime edhe me deputetë me origjinë shqiptare në parlamentin turk (03.03.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]