E Hënë, 03.30.2020, 05:16pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Nju Jorku kujton 11 shtatorin
E Premte, 09.11.2009, 12:08pm (GMT+1)

 

 

Njujorkezët kujtojnë përvjetorin e tëtë të sulmeve mbi Qendrën Ndërkombëtare të Tregtisë.

Në Ground Zero, vendi ku ka qënë kullat binjake do të zhvillohet një ceremoni për të kujtuar personat që humbën jetën në sulmet e koordinuara të 11 shatorit 2001.

Kjo zonë është ende një kantier ndërtimi megjithë planet për të ngritur një memorial, një muzeum dhe pesë gradaçiela.

Projektet janë vonuar nga debatet politike dhe mosmarrëveshjet financiare dhe ligjore.

Ka patur edhe një përplasje mes ndërtuesve dhe pronarëve të tokës përsa i takon qerasë.

Ndërkaq tregu komercial në Manhatanin e poshtëm është goditur rëndë nga recesioni.

Të gjithë këta faktorë kanë vënë pikëpyetje të mëdha mbi të gjithë projektin.

Pesë gradaçielat planifikohen të përfundojnë deri në vitin 2013.

Por një sondazh i kohëve të fundit, tregon se shumica e njujorkezëve nuk besojnë se projekti do të përfundojë në kohë.

Nuk ka dyshim që një ditë në këtë zonë të ketë një memorial, por kjo nuk do të ndodh shpejt. (http://bbc.co.uk/albanian)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Thirrjet në favor të protokollit (09.10.2009)
Shtajnbah: Protokolli nuk është në dëm të Kosovës (09.10.2009)
Sejdiu: Kosova nuk është aktore në çështjen e protokollit (09.10.2009)
Kamila Nuamah e Bankës Botërore mbi klimën e biznesit në Shqipëri (09.10.2009)
Vendet e ishJugosllavisë arrijnë marrëveshje për borxhin klering të Shqipërisë (09.10.2009)
Grushti i shtetit i të majtëve në BENga Derk Jan Eppink (09.10.2009)
Liri Berisha nderohet me çmimin Gruaja e Vitit (09.09.2009)
RTK: Ambasada e SHBA dhe USAID inspektojnë projektet në mjediset serbe të Kosovës (09.09.2009)
Parqet kombëtare të Amerikës: "Great Smoky Mountains" (09.09.2009)
Obama nxit fëmijët t'i venë mend shkollës (09.09.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]