E Hënë, 03.30.2020, 03:36pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

New York Times: Transparencë në Shtëpinë e Bardhë


E Premte, 09.11.2009, 12:39pm (GMT+1)

 

 

Transparenca nuk shfaqet lehtë në Uashington, ku ata që bëjnë marrëveshje e kërkojnë ndere, pëlqejnë të punojnë në hije, por administrata Obama po hedh një hap të madh për të qenë e hapur me urdhrin për të publikuar në internet mijëra vizitorët e Shtëpisë së Bardhë çdo muaj.

Dick Cheney ndërhyri në ruajtjen e sekretit të Shtëpisë së Bardhë, kur ishte zëvendëspresident, rasti më i njohur është mospranimi i tij për të bërë të njohur emrat e bosëve të korporatave që e vizitonin për të krijuar politikat energjitike. Por edhe administrata Clinton po kaq e mbyllur ishte në lidhje me mbledhësit e fondeve dhe të tjerë vizitorë të preferuar.

Politika kërkon publikimin rutinë të vizitave të shërbimeve sekrete tre ose katër muaj pas vizitave në Shtëpinë e Bardhë. Publikimi do të ketë emrin e vizitorit, kush e organizoi takimin, ku u organizua dhe sa zgjati.

Do të ketë përjashtime për arsye të sigurisë kombëtare dhe vizitorëve të veçantë, si për shembull dikush që konsiderohet, pa zhurmë, të jetë kandidat për Gjykatën e Lartë. Por presidenti Obama po u premton qytetarëve t’i informojë për “zërat që dëgjohen në procesin e krijimit të politikave”.

U desh sfida në gjykatë nga një grup mbikëqyrësish, Qytetarët për Përgjegjësi dhe Etikë në Uashington, për t’i kujtuar administratës së Obamës premtimet e fushatës për një epokë të re hapjeje. Pas një rishqyrtimi, presidenti urdhëroi hapjen. Shpresojmë që Shtëpia e Bardhë të ketë synim shpejtësinë që emrat të kenë lidhje me çështjet në diskutim. Por kjo administratë është në rrugë të mbarë të bëhet më e hapura në kohët moderne, me iniciativa të tilla si Data.gov në internet për të mundësuar qytetarët të kenë njohje me masa të mëdha informacioni të agjencive federale. (http://www.nytimes.com)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Nju Jorku kujton 11 shtatorin (09.11.2009)
Thirrjet në favor të protokollit (09.10.2009)
Shtajnbah: Protokolli nuk është në dëm të Kosovës (09.10.2009)
Sejdiu: Kosova nuk është aktore në çështjen e protokollit (09.10.2009)
Kamila Nuamah e Bankës Botërore mbi klimën e biznesit në Shqipëri (09.10.2009)
Vendet e ishJugosllavisë arrijnë marrëveshje për borxhin klering të Shqipërisë (09.10.2009)
Grushti i shtetit i të majtëve në BENga Derk Jan Eppink (09.10.2009)
Liri Berisha nderohet me çmimin Gruaja e Vitit (09.09.2009)
RTK: Ambasada e SHBA dhe USAID inspektojnë projektet në mjediset serbe të Kosovës (09.09.2009)
Parqet kombëtare të Amerikës: "Great Smoky Mountains" (09.09.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]