E Enjte, 12.03.2020, 11:33pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Zëri i Amerikës: SHBA përshëndesin përmirësimin e zgjedhjeve në Shqipëri
E Enjte, 09.17.2009, 09:52am (GMT+1)

 

Ambasada amerikane në Tiranë bëri komente mbi raportin përfundimtar të zgjedhjeve të 28 qershorit në Shqipëri publikuar dy ditë më parë nga ODIHR-i.

Ambasada amerikane shprehet se mirëpret përmirësimet e bëra në krahasim me zgjedhjet e shkuara duke nënvizuar kuadrin e përmirësuar ligjor, procesin e regjistrimit të votuesve, fusha të cilat sipas ambasadës shënuan një progres të prekshëm.  

Më tej në deklaratë komentohen edhe mangësitë e vëna në dukje nga raporti. U shënuan probleme lidhur me numërimin dhe regjistrimin e votave si dhe anshmërinë e medias për partitë kryesore politike, thuhet në të.

Po ashtu sipas përfaqësisë diplomatike amerikane, ODIHR-i nxjerr në pah veprime dhe presione problematike nga partitë politike dhe qeveria gjatë fushatës elektorale.  

Në përfundim të deklaratës, ambasada amerikane nxit qeverinë shqiptare dhe të gjitha partitë politike që ta shfrytëzojnë raportin dhe rekomandimet e tij për të përmirësuar zhvillimin e zgjedhjeve të ardhshme në vend.  

Në Shqipëri aktorët kryesorë politikë i bënë lexime të ndryshme raportit të ODIHR-it.

Kryeministri Sali Berisha deklaroi se vendi i tij ka dalë përfundmisht nga harta e vendeve me zgjedhje problematike.

Ndërsa Kryetari i Partisë Socialiste, forcës kryesore të opozitës, Edi Rama, ka vlerësuar se raporti është një këmbanë alarmi për situatën e zgjedhjeve dhe të demokracisë në Shqipëri, duke qenë se sipas tij vendi nuk arriti standartet e kërkuara. (http://www.voanews.com/albanian)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHBA: Rusia dhe Kina - sfidat kryesoreNga Andrew F. Tully (09.16.2009)
Huruglica: Pengesa serioze nga Doganat e Serbisë (09.16.2009)
BBC: Dita e fundit për senacën dëgjimore për pavarësinë e Kosovës (09.15.2009)
Marko Prelec: EULEXi ta përfshinte Prishtinën në protokoll (09.15.2009)
Evropa e Lirë: Protestë e qetë kundër protokollit (09.14.2009)
RTK: Rreth 1 mijë qytetarë protestuan qetë kundër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi (09.14.2009)
BBC: Nënshkruhet protokolli EULEX- Serbi (09.13.2009)
Reagime negative për protokollin (09.12.2009)
Sejdiu e Thaçi: Marrëveshja nuk ndikon në sovranitetin tonë (09.12.2009)
Evropa e Lirë: Nënshkruhet protokolli EULEX-Serbi (09.12.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]