E Mërkurë, 09.23.2020, 11:04am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
DEKLARATË E GRUPIT TË TRANSMETUESVE KRYESORË NDËRKOMBËTARË - MEDIAT NDODHEN PËRBALLË SFIDAVE MË TË MËDHA QË NGA LUFTA E FTOHTË

E Premte, 05.03.2013, 10:34am (GMT+1)Liria e mediave është duke u përballur me sfidën më të madhe që nga Lufta e Ftohtë, pasi në të kanë ndikuar bllokimet në Internet, zhurmat satelitore dhe rikthimi i zhurmave në valët e shkurtra.

Deklarata është lëshuar në emër të grupit të transmetuesve kryesorë ndërkombëtarë, përfshirë: Audiovisuel Extérieur de la France (AEF), Australian Broadcasting Corporation (ABC) [Australi], British Broadcasting Corporation (BBC) [Mbretëri e Bashkuar], The Broadcasting Board of Governors (BBG) [SHBA], Deutsche Welle (DW) [Gjermani], Nippon Hoso Kyokai (NHK) [Japoni] dhe Radio Netherlands Worldëide (RNW).

“Zhurma e transmetimeve satelitore është bërë një dukuri e rregullt, pasi regjimet përpiqen të bllokojnë shërbime të caktuara. Këto zhurma ndikojnë zonat që shtrihen nga Evropa Veriore në Afganistan dhe në Afrikën e Veriut. Po ashtu kemi parë bllokim të shërbimeve në Internet dhe sulme kibernetike ndaj organizatave mediatke në gjithë botën, zhurma në valë të shkurtra dhe ndërhyrje në transmetimet FM. Liria e mediave nuk është përballur me një fushatë të tillë të koordinuar të pengesave që na fundi i Luftës së Ftohtë”, thuhet në deklaratë.

Reagimi përkon me 3 majin, që është edhe Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit.

Transmetuesit po ashtu u kanë bërë thirrje të gjitha vendeve që të njohin rolin legjitim të transmetuesve ndërkombëtarë në ofrimin e qasjes së lirë te mediat globale dhe në mbulimin e ngjarjeve.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KEN BIBERAJ NË DASMË ME BILL CLINTONIN (05.03.2013)
LAMA - ZËVENDËSMINISTRI I FSK ËSHTË SPIUN I BEOGRADIT (05.03.2013)
ZBULOHET KARIKATURA KUNDËR COPËTIMIT TË SHQIPËRISË MË 1913 (05.02.2013)
ÇFARË PËRMBAN ALBUMI 'TERRORI KOMUNIST NË SHQIPËRI' (05.02.2013)
TOPI: PD I PËRZURI DHJETORISTËT PËR HIR TË ISH ZYRTARËVE KOMUNISTË - BERISHA DUHEJ RRËZUAR PAS GËRDECIT (05.02.2013)
FOTOT SEKRETE TË SIGURIMIT PËR VRASJET NË KUFI - PAS DEKRETIT TË RAMIZ ALISË TË VITIT 1990Nga AIDA TUCI (05.02.2013)
LINDJA E TELEVIZIONEVE PRIVATE NË SHQIPËRIStudim nga Msc. ELVIN LUKU, gazetar në tv Vizion Plus, PHD Candidate on Communications (05.01.2013)
ALEANCA KUQEZI PROTESTON, SPAHIU - SLOGANI YNË 'KOHA PËR PASTRIM, E DUAM SHQIPËRINË PA BERISHËN E RAMËN' (05.01.2013)
KOSOVË - DITA E PUNËS E GJEN GJYSMËN E POPULLSISË TË PAPUNË (05.01.2013)
SHBA - 20 VJETORI I MUZEUT TË HOLOKAUSTIT (05.01.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]