E Mërkurë, 12.02.2020, 03:31am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Washington Post: Sulmi raketor
E Shtunë, 09.19.2009, 07:18am (GMT+1)Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Robert Gejts, tha se vendimi i administratës Obama për tërheqje nga planet për sistemin mbrojtës raketor në Poloni dhe Çeki, ishte i mbështetur “pothuajse ekskluzivisht” në “vlerësimet e ndryshuara të inteligjencës”, lidhur me kapacitetet raketore të Iranit dhe nga “teknologjia e përparuar”.

Nuk ka dyshim se këtu ka shumë të vërtetë. Irani kishte punuar fuqishëm në raketat me rreze të mesme veprimi dhe është më tepër i gatshëm që t’i vendosë ato.

Por, sistemi i ri, i planifikuar, synonte goditjen e tyre gjatë fluturimit të raketave. Gjithmonë na dukej se presioni i administratës Bush për instalimin e këtij sistemi, në masë të madhe, ishte dobët i arsyetuar.

Por, për shkak se sugjerimet nga zëdhënësit e tjerë të administratës, se vendimi nuk ka të bëjë asgjë me Rusinë, me gjasë deklaratat e zotit Gejts nuk do të jenë shumë kredibile te pjesa tjetër e botës, përfshirë edhe vetë rusët.

Duke e zëvendësuar sistemin e planifikuar të radarëve në Çeki me një tjetër në Kaukaz dhe duke e përfunduar përkushtimin për vendosjen e 10 interceptorëve raketorë me rreze të gjatë veprimi në Poloni, vendimi i presidentit Barak Obama paraqet satisfaksion për kërkesat e paarsyeshme të liderëve të Rusisë, Vlladimir Putin dhe Dmitri Medvedev.

Moska, në mënyrë të papranueshme, ka pretenduar se ndihet e kërcënuar nga këto sisteme; në realitet Rusia ka vërejtje ndaj çfarëdo vendosjeje të rëndësishme të Shtetet e Bashkuara në vendet anëtare të NATO-s, që dikur i takonin bllokut sovjetik.

Pas takimit me presidentin Obama, në korrik, presidenti Dmitri Medvedev e deklaroi lidhjen ndërmjet koncesioneve të Shteteve të Bashkuara për mbrojtjen raketore dhe realizimin e marrëveshjes së re për armatim strategjik.

Zoti Obama, i cili do të takohet me zotin Medvedev javën e ardhshme në Nju-Jork, pavarësisht se a ishte ky synim i tij apo jo, është tërhequr ndaj tij.

“Ne mirëpresim këtë lëvizje të përgjegjshme nga ana e presidentit të Shteteve të Bashkuara drejt realizimit të marrëveshjes sonë”, tha me gëzim zoti Medvedev.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se ndryshimi është “shenjë shpresëdhënëse për tejkalimin e vështirësive me Rusinë në strategjinë uniforme për luftimin së bashku të kërcënimit nga Irani”.

Në fakt, zyrtarë të administratës thonë se ata nuk kanë kërkuar asgjë nga Rusia në këmbim për vendimin për raketa dhe - kjo vlen të theksohet - nuk ka pasur hapa paralelë nga Moska për të shqyrtuar shqetësimet kryesore të Shteteve të Bashkuara në Evropë, ose kudo tjetër. Ministri i Jashtëm i zotit Putin, para vetëm disa ditësh, ka përsëritur se Rusia nuk do t’i mbështesë sanksionet e reja kundër Iranit.

Marrëveshja për armatim strategjik, megjithëqë e dëshirueshme, është me interes shumë më të madh për Rusinë, sesa për Shtetet e Bashkuara.

(http://www.evropaelire.org)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Debati mbi rolin e racës në Amerikë (09.19.2009)
Perspektiva evropiane e Kosovës në teori dhe në praktikë (09.18.2009)
Evropa e Lirë: Agjenda për operacionalizim (09.18.2009)
Zëri i Amerikës: Obama, politikë e re për mbrojtjen antiraketë në Europë (09.18.2009)
Strukturat e reja në komunat serbe (09.17.2009)
Zëri i Amerikës: SHBA përshëndesin përmirësimin e zgjedhjeve në Shqipëri (09.17.2009)
SHBA: Rusia dhe Kina - sfidat kryesoreNga Andrew F. Tully (09.16.2009)
Huruglica: Pengesa serioze nga Doganat e Serbisë (09.16.2009)
BBC: Dita e fundit për senacën dëgjimore për pavarësinë e Kosovës (09.15.2009)
Marko Prelec: EULEXi ta përfshinte Prishtinën në protokoll (09.15.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]