E Mërkurë, 04.08.2020, 10:59am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
BBC: Mbyllen zyrat për pasaporta të Serbisë
E Mërkurë, 09.23.2009, 06:44am (GMT+1)

 

Ministria serbe për Kosovën ka konfirmuar se pajisja e kosovarëve me pasaporta të Serbisë nuk do të bëhet më në vendbanimet serbe në Kosovë.

Sekretari shtetëror në këtë ministri, Oliver Ivanoviq ka thënë se të gjithë qytetarët e Kosovës që duan të marrin pasaporta serbe, duhet të aplikojnë në Beograd.

Serbia është detyruar që të respektojë kërkesën e Komisionit Evropian për moslëshimin e dokumenteve të saj në territorin e Kosovës.

Sekretari shtetëror në ministrinë serbe për Kosovën, Oliver Ivanoviq ka bërë të ditur se zyrat e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë që kanë funksionuar deri tani në Kosovë, nuk do të mund të lëshojnë pasaporta serbe.

Sipas tij, qytetarët e Kosovës do të mund të pajisen me pasaporta biometrike të Serbisë, por aplikimi për këtë duhet bërë vetëm në Beograd.

Z.Ivanoviq nuk ka dashur të thotë nëse pajisja me pasaporta biometrike të Serbisë, do t’u mundësojë edhe qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë në BE pa viza, kur Serbia të përfitojë liberalizimin e vizave.

Por sipas një vendimi të mëhershëm të Komisionit Evropian, regjimi i liberalizimit të vizave me Serbinë nuk do të vlejë edhe për qytetarët e Kosovës të cilët kanë pasaporta serbe.

Qeveria në Prishtinë ndërkaq e ka mirëpritur mbylljen e zyrave të Serbisë që kanë lëshuar dokumente serbe në Kosovë.

Zvkryeministri Hajredin Kuçi tha se kjo tregon se në Kosovë nuk ka sistem tjetër të udhëheqjes, përveç atij të qeverisë kosovare. (http://www.bbc.co.uk/albanian)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Enciklopedia politike (09.22.2009)
Abdurrahman Aliti: Enciklopedi me të pavërteta historike (09.22.2009)
Ali Aliu: Ajo enciklopedi nxit urrejtje dhe racizëm. Shkakton destabilizim (09.21.2009)
Gazeta 55: Pas skandalit të encklopedisë, historianët shqiptarë ndihen përgjegjës, por s'ka dorëheqje as mes tyre, as mes politikanëve (09.21.2009)
New York Times: Liria e shtypit (Editorial) (09.20.2009)
Washington Post: Sulmi raketor (09.19.2009)
Debati mbi rolin e racës në Amerikë (09.19.2009)
Perspektiva evropiane e Kosovës në teori dhe në praktikë (09.18.2009)
Evropa e Lirë: Agjenda për operacionalizim (09.18.2009)
Zëri i Amerikës: Obama, politikë e re për mbrojtjen antiraketë në Europë (09.18.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]