E Djelë, 04.22.2018, 11:59pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
KANAL TELEVIZIV NË GJUHËN SHQIPE NË SKANDINAVI
”TV Dituria” - Organ i QKSH ”Migjeni” në Borås
Nga SOKOL DEMAKU

E Hënë, 06.10.2013, 01:36pm (GMT+1)QKSH ”Migjeni” në Borås është një ndër shoqatat kulturore me aktive ne diasporë për ruajtjen, kultivim e Gjuhës, kulturës dhe traditës shqipe.

Përmes këtij Kanali TV ne synojmë të kultivojmë tek fëmijët shqiptarë në Skandinavi dhe më gjerë kulturën, traditën shqipe, synojmë të sjellim të arriturat më të mira në fushën e letërsisë për fëmijë nga të gjitha trojet shqiptare dhe mërgata jonë, te mundësojmë fjalën shqipe në shtëpitë e mergimtarëve tanë, që është shtylla kryesore për krijimin e një identiteti të shëndoshë e modern. Përmes përmbajtjeve të përshtatshme për moshën e fëmijëve dhe për rrethanat e tyre jetësore, Kanali ”TV Dituria” do të jetë një lidhje e natyrshme e botës fëmijërore me Atdheun dhe me vendin mikpritës.

Do të bëhen marrëveshje për kontakte të përhershme me shtëpit Televizive nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Lugina e Preshevës, të cilët do ta ushqejnë këtë kanal me përmbajtje të përshtatshme për botën fëmijërore dhe mërgatës në përgjithësi.

Në programet e këtij kanali një vend i veçantë do t’i kushtohet edhe botës prindërore. Prindërit shqiptarë kanë nevojë imediate për tu informuar mbi shumë çështje që kanë të bëjnë me shkollimin e fëmijëve të tyre, duke filluar me informacionet mbi sistemin shkollor aty ku ata jetojnë e deri tek temat e veçanta mbi vështirësitë konkrete që ata i mundojnë.

Me program ne baze te nje plani te periluar do te fillohet me 7 qershor nga ora 18;00 ku cdo javë në kete kohe mund te percilelt program dikrekt ne Gjuhen shqipe, ndersa per cdo dite do te emitohen dokumentar si dhe filma shqip.

Fushat e transmismetimit

TV Kanali i hapur transmeton programin në Transmetuesit analog tërë ditën në paketën bazë Com Hem në kanalin S11 dhe rrjetet dixhitale Telia në kanalin 500. Ne kemi arritë të mbulojmë me program rreth 245 000 familjeve në Göteborg, Molndal, Kungälv dhe Kungsbacka dhe 8. 000 dhoma hotelesh në këtë qytet dhe të gjithë strehimit studentore në Gothenburg, dhe bëjmë tranmetim të hapur Web Channel TV që mund të gjeni në ketë adresë interneti dhe ta përcillni programin tonë në çdo pjesë të rruzullit tokësor http://www.dituria.se/


SOKOL DEMAKU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PERCEPTIMI DHE KUJTESA NE AUTOPORTRETET E PIKTORIT ADRIATIK BALIAJNga ILIR SECI, New York (06.10.2013)
BEKIMI NUK E VRAU BEKIM FEHMINË - AI NA BËN EUROPIANËNga HYS SHKRELI, New York (06.10.2013)
SOT SHQIPTARËT KREMTOJNË 135 VJETORIN E LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT (06.10.2013)
NELSON MANDELA NË SPITAL - AFRIKANOJUGORËT LUTEN (06.10.2013)
AT NIKOLLA MARKU LETËR TË HAPUR AMBASADORIT ARVIZU - JANULLATOS PËRHAP NDJENJË ANTIAMERIKANE TEK BESIMTARËT (06.09.2013)
MARTIRI EMBLEMATIK BAJRAM HYSI I MEKULËVE DHE MASAKRA E JASHTËZAKONSHME E PREVISËNga RAMIZ LUSHAJ (06.09.2013)
FYHET DEPUTETJA ALMA LAMA, REAGON QEVERIA DHE VETËVENDOSJA (06.08.2013)
DAJA RAMË NGA LLAJSHEVCI BIE NGA MINARJA PËR NDERIN E SHQIPËRISË(Inspiruar sipas ngjarjes së vërtetë)Nga AGIM GASHI (06.08.2013)
ZËRI I AMERIKËS: AKTORJA MASIELA LUSHA TREGON HISTORINË E SAJ - Humanizmi, krijimtaria letrare dhe filmi të pandara në jetën e saj (06.07.2013)
TOKA E KONTRASTEVE - TURIZMI NË SHQIPËRI, NJË KANTIER ME POTENCIAL- Në reportazh theksohen kontradiktat e turizmit shqiptar (06.07.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2018  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]