E Enjte, 04.09.2020, 10:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Greqi: Maqedonia shtrembëron historinë
E Martë, 09.29.2009, 05:16pm (GMT+1)

 

 

Ministria e Jashtme e Greqisë sot ka reaguar ndaj Enciklopedisë së Maqedonisë, duke vlerësuar se “ky tentim i ri për falsifikimin e historisë nga ana e Qeverisë së IRJM-së, nuk befason”.


Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Gregori Delavekuras, u ka thënë mediave greke se “Qeveria e zotit Gruevski në mënyrë sistematike promovon jotolerancë dhe nacionalizëm” dhe ka shtuar se “zoti Gruevski tentoi ta përmirësojë imazhin e tij në politikën e brendshme, duke shpikur armiq të shtetit dhe duke i përkeqësuar marrëdhëniet me fqinjët”.

Në këtë aspekt, zëdhënësi Delavekuras tha se “kryeministri i IRJM-së është thjeshtë i painteresuar për kriterin kryesor për përparimin e vendit të tij drejt BE-së, për marrëdhënie të mira ndërfqinjësore” dhe vlerësoi se “krijon kushte për jostabilitet rajonal”.

Lidhur me Enciklopedinë e Maqedonisë, për të cilën kanë reaguar shqiptarët duke thënë se ajo i fyen ata dhe ndjenjat e tyre kombëtare, është prononcuar edhe lideri i LSDM-së opozitare, Branko Cërvenkovski.

Ai tha se disa pjesë të Enciklopedisë janë kontestuese dhe të papranueshme, pasi shkaktojnë ndarje të reja dhe tensione në Maqedoni.

Zoti Cërvenkovski i ka cilësuar si të papranueshme edhe reagimet radikale, siç është shprehur ai, të partive politike shqiptare.

“Projekti i Enciklopedisë nuk është financuar nga donacionet private, por nga buxheti i shtetit, kurse Enciklopedia ishte promovuar personalisht nga kryeministri Gruevski”, tha Branko Cërvenkovski.

Lidhur me Enciklopedinë e Maqedonisë, për të cilën kanë reaguar shqiptarët duke thënë se ajo i fyen ata dhe ndjenjat e tyre kombëtare, është prononcuar edhe lideri i LSDM-së opozitare, Branko Cërvenkovski.

Ai tha se disa pjesë të Enciklopedisë janë kontestuese dhe të papranueshme, pasi shkaktojnë ndarje të reja dhe tensione në Maqedoni.

Zoti Cërvenkovski i ka cilësuar si të papranueshme edhe reagimet radikale, siç është shprehur ai, të partive politike shqiptare.

“Projekti i Enciklopedisë nuk është financuar nga donacionet private, por nga buxheti i shtetit, kurse Enciklopedia ishte promovuar personalisht nga kryeministri Gruevski”, tha Branko Cërvenkovski. (http://www.evropaelire.org)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Komisioni Evropian: Serbia ta trajtojë kufirin me Kosovën si kufi shtetëror (09.29.2009)
Ballkani në BE si rajon i tërë (09.29.2009)
Berisha: Encklopedia - doktrinë raciste (09.28.2009)
Shqiptarët e Maqedonisë dhe manipulimi i tyre...Nga Agron Alibali (09.27.2009)
Ahmeti: Lojaliteti ynë do të varet nga lojaliteti i shtetit (09.26.2009)
Komisioni Evropian mbështet financiarisht Kosovën (09.25.2009)
BBC: SIDNI SI ASNJËHERË TJETËR (Fotoreportazh) (09.25.2009)
Shkencëtarët gjejnë prova të qarta të pranisë së ujit në Hënë (09.25.2009)
RTK: 10 mijë 500 qytetarë serbë janë pajisur me letërnjoftime të Kosovës (09.24.2009)
Kosova promovon pavarësinë në Nju Jork (09.24.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]