E Premte, 07.10.2020, 10:56pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
NGA ALBUMI I PIKTORIT - AVNI DELVINA 'KUR SENDET DHE KAFSHËT NGRIHEN NË REVOLTË PËR LIRINË E POPULLIT'
Grafikë e influencuar nga piktura e Delacroix "Liria që udhëheq popullin"

E Hënë, 02.10.2014, 10:11am (GMT+1)


Voal-online - Po ju sjellim sot një vepër të piktorit Avni Delvina. Në shënimin me të cilin piktori e shoqëron në facebook, shkruan: "Grafikë e influencuar nga piktura e Delacroix "Liria që udhëheq popullin"...... Këtë grafike ja dedikoj të madhit Walt Disney dhe në grafikë historia prezantohet ndryshe... Presupozohet që një popull humbet lirinë dhe dalëngadalë humbet edhe shpresën. Ai nuk ka më forcë të përballet dhe fillon të nënshtrohet totalisht.... Atëherë, si gjithmonë në të tilla raste, ndodh një mrekulli... Revoltën e marrin në dorë kafshët dhe sendet të cilat fillojnë luftën për liri... Me në krye lopen e keqtrajtuar e me gjinjtë pa qumësht, buka dyzeçe e irrituar nga përbërja plot me krunde, bidoni i vajgurit i lodhur nëpër rradha, kollaret e torturuara nëpër lloj lloj qafash të papërshtatëshme, zetori i sfilitur nga mungesa e pjesëve të këmbimit, filxhanet me stresin e kafes së holluar, fasulet të lodhura nga ankthi i vazhdueshëm i kontaktit të rallë me lugën, karriket me këmbë të thyera, garruzhdja që vuan nga rakitizmi, tigani i nxirrosur, etj, etj, ..... Beteja është e pamëshirshme dhe shumë syresh vriten e japin jetën për lirinë.... Të famshme do të ngelet amaneti i tiganit para se të jepte shpirt mbi barrikadë: Rroftë liria, rrofshin sendet dhe kafshët, dhe mos harroni të më fusni një kanoçe vaj ulliri në varr,...po gjetet,... po s'gjetet, me fusni një kanoçe me vaj kikiriku,...po sgjetet dhe kikiriku,..shkoni te NSHRAK-U pas uzinës enver dhe merrni një kanoçe me vaj makinash nga ai i mbeturi ...."
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ALFRED MOISIU - BERISHA DHE NANO JANË PËRGJEGJËS PËR KËTË TURBULLIRË 23 VJEÇARE (Intervistë) (02.10.2014)
A MUND TË PRITET SHUMË NGA VIZITA E RAMËS NË SERBI?!Nga BEN ANDONI (02.10.2014)
QË LIRIA E SHPREHJES TË MOS JETË NË SHËRBIM TË INFILTRIMIT TË SIGURIMEVE DHE IDEOLOGJIVE TË HUAJA TERRORISTE E EKSPANSIONISTENga GËZIM MEKULI (02.10.2014)
BETEJA PËR RADIKËN DHE VJOSËNNga Prof. dr. LULZIM SHUKA, Departamenti i Biologjisë (02.10.2014)
NJË HISTORI ARRATIE QË BËRI BUJË MË 1984 - DHE SHQIPËRIA DJE E SOT SIPAS IZABELA ISLAMITNga XHEVDET SHEHU (02.09.2014)
EDI RAMA - U PREHSH NË PAQE, YLL I SHUARFjala e Kryeministrit në homazhet e zhvilluara për nder të Vaçe Zelës (02.09.2014)
LETËRKËMBIMI I RAMIZ ALISË NË NËNË TEREZËN - S'I DUAM 'MOTRAT', KEMI PLOT BAMIRËS KËTU (02.09.2014)
FOTO QË KA BËRË XHIRON E BOTËS - POLICËR PËRDORËN LËNG SPECI DJEGËS KUNDËR PRTOESTUESVE NË PRISHTINË (02.09.2014)
ÇFARË KANË THËNË PËR VAÇE ZELËN (02.09.2014)
PRESIDENTI NISHANI DEKOROI ZONJAT ANNA KOHEN DHE JOHANNA NEUMANN - TË MBIJETUARA NGA HOLOKAUSTI NË SHQIPËRI (02.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]