E Mërkurë, 07.15.2020, 03:04am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
30 FOTOT MË PREKËSE TË TË GJITHA KOHËRAVE

E Hënë, 02.10.2014, 02:04pm (GMT+1)


Një pamje ia vlen sa një mijë fjalë, por jo të gjitha pamjet janë njëlloj. Pamjet që përdorim rëndom në Bored Panda mund të jenë të bukura, të hatashme, zbabitëse, të magjishme, por këto pamjet këtu poshtë janë prekëse. Janë ngjethëse dhe të paharrueshme, për shkak të vëllimeve që flasin ato për gjendjen njerëzore - për disa nga momentet më të mira dhe më të këqija të ekzistencës njerëzore bashkëkohore.

I paralajmërojmë lexuesit se disa nga këto foto i tronditin ata, ndërsa të tjera mund të kënaqin. Fotot që më shumë kemi parë e përshkrujanë historinë, ndërsa këto këtu - pasqyrojnë vuajtjet dhe triumfet e stome, sukseset dhe dështimet tona, dhimbshuritë dhe urrejtjet tona, zgjarsinë dhe marrëzinë tonë.

Disa nga këto foto do të kenë më shumë domethënie për disa lexues se për disa të tjerë. Por shpresojmë se ato na e kujtojnë ne se bota gjithmonë mund të ketë më shumë dashuri, tolerancë, dhimbshuri dhe mirëkuptim.

Poshtë shënim: Emrat e disa fotografëve mungojnë, nëse lexuesit gjejnë autorësinë e tyre, kjo do të ishte shumë e mirëpritur.

1. Starving boy and missionary

Image credits: Mike Wells

2. Inside an Auschwitz gas chamber

Image credits: kligon5

3. Heart surgeon after 23-hour-long (successful) heart transplant. His assistant is sleeping in the corner.

Image credits: James Stanfield

4. Father and son (1949 vs 2009)

Image credits: Vojage-Vojage

5. Diego Frazão Torquato, 12 year old Brazilian playing the violin at his teacher’s funeral. The teacher had helped him escape poverty and violence through music

Image credits: salvemasnossascriancas.blogspot.com

6. A Russian soldier playing an abandoned piano in Chechnya in 1994

Image credits: drugoi.livejournal.com

7. Young man just found out his brother was killed

Image credits: Nhat V. Meyer

8. Christians protect Muslims during prayer in the midst of the 2011 uprisings in Cairo, Egypt

Image credits: Nevine Zaki

9. A firefighter gives water to a koala during the devastating Black Saturday bushfires in Victoria, Australia, in 2009

Image credits: abc.net.au

10. Terri Gurrola is reunited with her daughter after serving in Iraq for 7 months

Image credits: Louie Favorite

11. Indian homeless men wait to receive free food distributed outside a mosque ahead of Eid al-Fitr in New Delhi, India

Image credits: Tsering Topgyal / AP

12. Zanjeer the dog saved thousands of lives during Mumbai serial blasts in March 1993 by detecting more than 3,329 kgs of the explosive RDX, 600 detonators, 249 hand grenades and 6406 rounds of live ammunition. He was buried with full honors in 2000

Image credits: STR News / Reuters

13. Man Falling from the World Trade Center on 9/11. “The Falling Man.”

Image credits:  Richard Drew /AP

14. Alcoholic father with his son

Image credits: imgur.com

15. Embracing couple in the rubble of a collapsed factory

Image credits: Taslima Akhter

16. Sunset on Mars

Image credits: nasa.gov

17. Five-year-old gypsy boy on New Year’s Eve 2006 in the gypsy community of St. Jacques, Perpignan, Southern France. It is quite common in St. Jacques for little boys to smoke

Image credits: Jesco Denzel

18. Hhaing The Yu, 29, holds his face in his hand as rain falls on the decimated remains of his home near Myanmar’s capital of Yangon (Rangoon). In May 2008, cyclone Nargis struck southern Myanmar, leaving millions homeless and claiming more than 100,000 lives

Image credits: Brian Sokol

19. A dog named “Leao” sits for a second consecutive day at the grave of her owner, who died in the disastrous landslides near Rio de Janiero in 2011.

Image credits: Vanderlei Almeida / Getty Images

20. “Wait For Me Daddy,” by Claude P. Dettloff in New Westminster, Canada, October 1, 1940

Image credits: Claud Detloff

21. An old WW2 Russian tank veteran finally found the old tank in which he passed through the entire war – standing in a small Russian town as a monument

Image credits: englishrussia.com

22. Flower power

Image credits: Bernie Boston

23. A woman sits amidst the wreckage caused by a massive earthquake and ensuing tsunam, in Natori, northern Japan, in March 2011

Image credits: Asahi Shimbun, Toshiyuki Tsunenari /AP

24. The Graves of a Catholic woman and her Protestant husband, Holland, 1888

Image credits: retronaut.com

25. Greg Cook hugs his dog Coco after finding her inside his destroyed home in Alabama following the Tornado in March, 2012

Image credits: Gary Cosby Jr. / AP

26. Demonstration of condom usage at a public market in Jayapura, capital of Papua, 2009

Image credits: Adri Tambunan

27. Russian soldiers preparing for the Battle of Kursk, July 1943

Image credits: Shirak Karapetyan-Milshtein

Update: Our reader Leif-Erik pointed out that this photograph was actually created in 2006-2007 for a photo competition. It is based on archive photos from the war in Russia in 1941-1945.

28. During massive floods in Cuttack City, India, in 2011, a heroic villager saved numerous stray cats by carrying them with a basket balanced on his head

Image credits: Biswaranjan Rout / AP

29. An Afghan man offers tea to soldiers

Image credits: Rafiq Maqbool / AP

30. Some parents, likely now in their 70′s, still looking for their missing child.

Image credits: reddit.com

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NËSE NUK JU PËLQEN VIDEOJA JUAJ E FACEBOOK-ut MUND TA MODIFIKONI (02.10.2014)
EVROPA E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT (II)Studim nga BRAHIM AVDYLI (02.10.2014)
NGA ALBUMI I PIKTORIT - AVNI DELVINA 'KUR SENDET DHE KAFSHËT NGRIHEN NË REVOLTË PËR LIRINË E POPULLIT'Grafikë e influencuar nga piktura e Delacroix "Liria që udhëheq popullin" (02.10.2014)
ALFRED MOISIU - BERISHA DHE NANO JANË PËRGJEGJËS PËR KËTË TURBULLIRË 23 VJEÇARE (Intervistë) (02.10.2014)
A MUND TË PRITET SHUMË NGA VIZITA E RAMËS NË SERBI?!Nga BEN ANDONI (02.10.2014)
QË LIRIA E SHPREHJES TË MOS JETË NË SHËRBIM TË INFILTRIMIT TË SIGURIMEVE DHE IDEOLOGJIVE TË HUAJA TERRORISTE E EKSPANSIONISTENga GËZIM MEKULI (02.10.2014)
BETEJA PËR RADIKËN DHE VJOSËNNga Prof. dr. LULZIM SHUKA, Departamenti i Biologjisë (02.10.2014)
NJË HISTORI ARRATIE QË BËRI BUJË MË 1984 - DHE SHQIPËRIA DJE E SOT SIPAS IZABELA ISLAMITNga XHEVDET SHEHU (02.09.2014)
EDI RAMA - U PREHSH NË PAQE, YLL I SHUARFjala e Kryeministrit në homazhet e zhvilluara për nder të Vaçe Zelës (02.09.2014)
LETËRKËMBIMI I RAMIZ ALISË NË NËNË TEREZËN - S'I DUAM 'MOTRAT', KEMI PLOT BAMIRËS KËTU (02.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]