E Shtunë, 09.26.2020, 03:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
POETJA SHQIPTARO AMERIKANE RITA SALIU MORI 'MIRËNJOHJEN' NGA MINISTRIA E DIASPORËS

E Hënë, 08.11.2014, 07:17am (GMT+1)


PODUJEVE: Në një orë letrare me karakter garues, me poetët e diasporës lexuan poezitë me motive të ndryshme, ndërsa u shpallën edhe tri vendet e para për poezitë më të mira.

Rreth 140 krijues, poetë nga diaspora shqiptare si dhe nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Lugina e Preshevës dhe Mali i Zi, morën pjesë në takimin tradicional të krijuesve të diasporës shqiptare, i cili mbahet për çdo vjet në kompleksin memorial “Zahir Pajaziti” në Orllan të Podujevës.

Nga diaspora shqiptare në SHBA mori një mirënjohje edhe poetja Rita Saliu- Poetja shqiptaro – amerikane Rita Salihu, e cila prej vitesh jeton së bashku me familjen e saj në Rhoda Island - ku edhe ushtron veprimtarinë e saj krijuese, është antare e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro Amerikanë, me kryetare poeten e njohur Raimonda Mosiu shkrimtare dhe publiciste.

Edhe ky takim i krijuesve të diasporës u organizua nën patronatin e Ministrit të Diasporës, Ibrahim Makolli.

Në një orë letrare me karakter garues, poetët lexuan poezitë e tyre me motive nga më të ndryshmet, ndërsa u shpallën edhe tri vendet e para për poezitë më të mira.

Ministri i Diasporës, Ibrahim Makolli, pasi që u shpërblye me mirënjohje për kontributin e vazhdueshëm në përkrahje të krijuesve shqiptarë të diasporës dhe veprave të tyre, me pak fjalë përshëndeti të pranishmit duke u uruar sukses në këtë orë letrare.

Makolli tha se Ministria e Diasporës, do të mbetet përkrahëse e vazhdueshme e krijuesve të diasporës tanë, thuhet në një komunikatë për media lëshuar MeD.

Në fund, të gjithë krijuesit u zotuan se të gjitha poezitë të cilat u lexuan gjatë kësaj ore letrare, do të përmblidhen në një punim të vetëm, ndërsa ky aktivitet i njëjtë do të organizohet edhe vitin e ardhshëm. Krijuesit nga diaspora po ashtu në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë promovuan tetë vepra letrare.

Ndryshe, për çdo vit, gjatë ditëve të “Diasporës” që fillon në korrik dhe përfundon me 15 gusht, mbahen orë fletarte, promovime, koncerte dhe shfaqen drama për nder të bashkatdhetarëve. Ndërsa krijuesit e diasporës si rëndomtë takohen në Orllan, në vendlindjen e heroit Zahir Pajaziti.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Ç'E DUAM PARTINË?Nga GETOAR MJEKU (08.11.2014)
MINISTRI TAHIRI PËR DHJETË DITË 170 MIJË EURO? DERI TANI MINISTRI NUK KA PËRGËNJESH​TRUAR! (08.10.2014)
RRJETET SOCIALE SHPËRTHEJNË NË AKUZA, DORA E HENRI ÇILIT PAS MBYLLJES SË 38 UNIVERSITETEVE, JA SI FAVORIZOHET UET (08.10.2014)
LAJM FOTOGALERI - MBRËMË TEK HOTEL VOLLGA NË DURRËS, QYTETARË TË SHUMTË FIRMOSIN PETICIONIN KUNDËR FULLANIT (08.10.2014)
FULLANI KA PATUR INFRASTRUKTURË TA MBROJË INTEGRITETIN E BSH SI BËN FJALË EDHE KY INVESTIM I 26 TETOR 2012 – KU FLITET EDHE PËR BLERJEN E HOTEL DAJTIT (08.10.2014)
UNË JAM ZIRKON DISHA DHE ME NJË GRUSHT PROTESTUES​ISH KËRKOJMË SHKARKIMIN E FULLANIT NGA PARLAMENTI I SHQIPËRISËNga ZIRKON DISHA (08.10.2014)
VËZHGUESI - RILINDJA DEMOKRATIKE TALLET ME LUL BASHËNTek Rilindja Demokratike, organ i PD - kryetari i saj vjen pas liste (08.10.2014)
NUK DORËZOHEN QYTETARËT!Nga ZIRKO DISHA (08.10.2014)
PAPËRGJEGJËSIA E PERSONELIT NË AEROPORTIN E SHKUPITPavarësia e Kosovës është suksesi më i madh kombëtarNga XHAFER LECI (08.09.2014)
MESILA DODA IRONIZON NË FACEBOOK - 'ALDO BUMÇI, KRYETAR I PD TIRANË' (08.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]