E Shtunë, 09.26.2020, 11:19pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
NDESHJA QË I GËZOI SHQIPTARËT KUDO NË BOTË
Vështrim nga SKËNDER MULLIQI

E Enjte, 10.16.2014, 08:48am (GMT+1)  Ndeshja e futbollit ndërmjet  Serbisë dhe Shqipërisë e vlefshme për kualifikimet për Kampionatin Evropian të futbollit “ Franca 2016’, ishte tema kryesore e kësaj jave qe e qiti pak në harresë këta poltikanet  tanë  të cilët tashmë janë bërë monoton   duke vrapuar  se kush do të arrijë I pari në cak për ta fituar pushtetin pas 4 muajve që kur janë mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale.

   Ndeshja u  ndërpre në Beograd në minutën 41-të,  nga racistët serbë të cilët kurrsesi të ndahen nga logjika mesjetare serbe. Ata edhe një hërë tjetër  e shpërfaqen  tërë  paftyrësinë e tyre , urrejtjën e tyre patalogjike karshi  shqiptarëve . Flamuri kombëtar shqiptare I cili valoj mbi stadiumin e futbollit të klubit  të “Partizanit” ne Beograd, ishte vetëm   pretekst për të shpërfaqur  terbimin kunder futbollistëve shqiptarë . Bota demokratike është bindur se serbët me këto sjellje antishiptare nuk janë gjë tjetër veq se  shovenista. Qysh në fillim të ndeshjës së shumë pritur  , ishte krijuar një atmosferë që më shumë ngjasonte në arenë të luftës , e jo së ishte një ngjarje normale  sportive  në kuader të kualifikimeve.Sa kalonte koha gjithnjë e më shumë acarohej atmosfera në stadium, së futbollistet  e Serbisë ishin të vetëdishem së kësaj radhe do të kënë punë më një skuader të fortë  . Dhe minuata e 41-të shënoj fundit e  këtij takimi nga orgjitë e rebeluara  serbe të sinkronizuara qysh para fillimit të ndeshjës. Vet fakti së në ndeshje iu ndalua udhëtimi I tifozëve kuq e zi që është diqka e pashembulltë, flet së ishte përgatitur skenari për të shkaktuar trazira .Futbollistët e Serbisë  morën leksion së si luhet futbolli modern .Morën  leksion edhe në planin e sjelljës korrekte dhe të kulturuar karshi tërë arrogancës dhe paftyrësisë së serbëve ku ishte I pranishem edhe prijësi I çetnikizmit dhe njehërit  kryetar i Serbisë , Tomisllav Nikoliq.Federata e Serbisë veq përpara kishte dhënë sugjerime apo më mirë të themi nuk e kishte lejuar udhëtimin e tifozëve shqiptarë për në Beograd. Terbimi i eger serb  u shfaqë edhe karshi gazetarëve , biznimsmenve  dhe vet ambasdorit shqiptarë të cilët u ndaluan në aeroportin e Beogradit, për tu lëshuar tek pas dy orësh .Ne Boograd qëllimisht u krijua një sitautë jo normale, duke e shëndrruar një ngjarje sportive në një ngjarje me konotacine  politike. Serbia nuk po mundet  te pajtohet me faktin  së e humbi luftën më shqiptarët në vitin 1999.Edhe në këtë ngjarje sportive midis Beogradit futbollistet vendas  dolën humbës edhe në fushën e blertë.Serbet  edhe njëherë u treguan së janë populll vandal dhe barbarë.U treguan së janë  popull i egër, dhunues, dhe vrastarë. Sportistët tanë në secilën lëmi sportive janë duke arritur rezultate kulminante . Veqmas futbollistet të cilët po luajnë  neper klube të ndryshme dhe në përfaqësuese të  disa shteteve të Evropës. Ata  po na zbardhin fytyrën me lojëra të mira . Ata janë krenaria e kombit,.Edhe njerëzit   e  politikës në Shqipëri, Maqedoni e veqmas në Kosovë ,  ishte dashur të marrin  shëmbullin e sportistëve tanë të cilët më dinjitet po na përfaqësojnë kudo në botë dhe me dinjitet po i mbrojnë edhe  vlerat tona  kombëtare .

    Ne këmi nevojë të na bashkon edhe politika,  dhe çdo veprimtari tjeter jetësore siq po na bashkojnë ngjarjet e mëdha sportive dhe siq po na bashkojnë sportistet  tanë kulminant  .  Të gjitha këto që i përmenda janë shëmbulli më i mirë edhe për njerëzit  tanë të politikës së si duhet ruajtur reputacioni i mire i  një populli dhe i shtetit…

SKËNDER MULLIQI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PETICION - TË HIQET STATUSI KANDIDAT I SERBISË PËR NË BE, T'I JEPET FUND DHUNËS DHE SHKELJES SË TË DREJTAVE TË NJERIUT NDAJ SHQIPTARËVENga ERMIRA BABAMUSTA, Ph. D. (10.15.2014)
JÜRGEN KLOPP KOMENTON NDESHJEN SHQIPËRI-SERBI: „UNË NUK I URREJ SERBËT, POR ME KËTO XHESTE ATA NGJAJNË ME KAFSHËT“ (10.15.2014)
Deutsche Welle - VAZHDIM PA PILOT I TENSIONEVE SHQIPTARO-SERBE (10.15.2014)
ANSA PASQYRON GJERËSISHT MAKTHIN - KTHEHET 'IVANI I TMERRSHËM' KAPOJA I ULTRASËVEIvan Bogdanov kishte kryesuar ultrasët më 2010 në ndeshjen Itali-Serbi, për çka kishte bërë një vit e 11 muaj burg (10.15.2014)
USHTRIA SERBE IA FIKU CELULARIN DE BIAZIT (10.15.2014)
SHENJAT E DHUNËS MBI LOJTARËT SHQIPTARË (Fotogaleri) (10.15.2014)
MEDIAT - FLAMURIN NË BEOGRAD E NGRITËN KOSOVARËT NGA ZVICRA (10.15.2014)
LORIK CANA BESON NË FITORE: PËRSËRIS SUKSESIN E TIM ETI - GËZOJ KOMBIN (10.14.2014)
BATONI MERR NË MBROJTJE KOMPANINË QË ËSHTË PRONARE E 'KLAN KOSOVËS'Dossier nga AIDA NAKO (10.14.2014)
HELIDON HALITIKONSTANDI DHE DORUTINAMuzeu 'Mezuraj' (10.13.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]