E Premte, 04.10.2020, 10:17am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
AKADEMIK MARK KRASNIQIT I UROJMË DITËN E LINDJES
E Mërkurë, 10.22.2014, 08:38am (GMT+1)


Akademik Mark Krasniqi mbushi më 19 tetor 94 vjet. Ai është libër i gjallë i historisë të Kosovës në luftën për liri, pavarësi e demokraci. Njeri i dritës, i letrave, i dijes, i kulturës, i lirisë, bashkëpunëtor loyal i Ibrahim Rugovës.

Akademik Mark Krasniqi bashkëpunëtor dhe aleat i pandarë i Ibrahim Rugovës është dalluar për integritetin dhe trimërinë, të cilën nuk e ka këmbyer kurrë me asgjë. Ai është një nga përkrahësit e pandarë dhe të paepur të fjalës së lirë.

Akademik Mark Krasniqi është Veterani i Kosovës, i Lëvizjes Kombëtare të Kosovës për liri e pavarësi, veterani i pluralizmit të Kosovës, veterani i letrave, veterani i inteligjencës iluministe të Kosovës, është njëri nga Njerëzit e Mëdhenj të Kosovës, veteran i tolerancës dhe jetës.

Zoti i dhëntë jetë!

Në librin autobiografik „Kujtime e Përjetime, Shënime biografike 1920-2012“, unë jam e nderuar. Sepse Baca Mark ka përfshirë në librin e historisë së jetës së tij heroike një shkrimin tim kushtuar Atij, kur pas vdekjes të Rugovës, LDK-ja e përjashtoi nga koalicioni. A ju kujtohet ndopak, ju që rrihni gjoksin se jeni rugovista!

Ne jemi krenarë që që kemi qenë bashkëkohës dhe bashkëpunëtorë me Akademik Mark Krasniqin, nuk jemi takuar shpesh, por që herën e pare që u pamë, na u duk se jemi pas njohur prej gjithë jetës! Dhe kështu kemi mbetur - Miq të pandarë në kudhrën e kohës, e cila vë në provë njerëzit, ua vë në provë karakteret, a janë me personalitet apo shiten e blihen për pushtet. Akademik Mark Krasniqi i ka kaluar të gjitha këto këto prova vështirësish dhe ka hyrë në histori.

Bacës Mark i urojmë ditën e lindjes! Zoti i dhëntë ymër sepse mendja e tij shpërndan dritë, në dallim nga dritshkurtërit që po e lënë Kosovën në tunel e terr. Elida Buçpapaj


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJAKU GJUHËSOR I SHQIPESNga RRUSTEM GECI (10.22.2014)
“JUP  KASTRATI  KY  BIR (K...)  I  MADH  I  SHKODRES !Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë...Nëse dishroni me pa një popull pa t’ ardhme, “shkatrroni shkolla (10.22.2014)
NDËRHYRJA GREKE NË TEKSTET SHQIPTARENga HALIL RAMA (10.21.2014)
MIRKO KOVAÇ - SERBËT, TË PAAFTË PËR PAQE ME FQINJËT (10.21.2014)
KUSHTA I GOLIT TË FAMSHËM TË 87-ës: DRONIN E LËSHUAN SERBËT (Intervistë) (10.20.2014)
BLENDI, IDIOTI DHE NJË SHËNIM PËR SHKOLLËN E DRONEVENga ADRIAN THANO (10.20.2014)
'KLITHMA' - GRAFIKË NGA ALBUMI I PIKTORIT AVNI DELVINA (10.20.2014)
PSE GJYKOJ SE DRONIN E LËSHUAN AGJENTË TË BEOGRADITNga GJERGJ KARAISKAJ (10.20.2014)
KRISTO FRASHËRI - HISTORIA, NGJESHUR NË NJË NDESHJE (Intervistë) (10.20.2014)
ARKIV - GAZETA SPORTIVE ITALIANE I QUAN BISHA ULTRASIT SERBË QË SHKAKTUAN TRAZIRAT E TETORIT 2010 -STANKOVIÇ KËRKON NDJESË (10.19.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]