E Djelë, 05.31.2020, 06:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
USHTRIA KANADEZE - PRÉ E AKTEVE TERRORISTE
Nga AJET NURO, Montreal, Kanada

E Mërkurë, 10.22.2014, 08:55pm (GMT+1)


Në një hapsirë kohe prej 48 orësh, ushtria kanadeze ka rënë pre e sulmeve që mund të konsiderohen terroriste. Kështu, në datën 20 tetor 2014 në Saint-Jean-Sur-Richelieu, province e Kebekut, Martin « Ahmad » Couture-Rouleau, 25 vjeç, godet me makinë dy ushtarakë kanadez, njëri prej të cilëve vdiq në spital nga plagët e mara në parkingun e një qendre tregëtare jo shumë larg nga kolegji ushtarak. 25 vjeçari I konvertuar para një vitit në islam, ishte radikalizuar dhe kishte tentuar të udhëtonte në Turqi për të shkuar mandej në Siri ku do të luftonte në krah të xhihadistëve që luftojnë atje. Por Xhandarmëria Mbretëroi, duke e patur nën vëzhgim i konfiskoi pasaportën dhe madje u përpoq edhe t’a ndryshonte duke kontaktuar njerëz që mund të ndikonin tek ai dhe para datës 20, datë që ai kreu aktin e dhunshëm, policia mendonte se ai kishte ndryshuar …
Pa u mbylluar ende kjo ngjarje, sot në Ottawa, brenda parlamentit Kanadez, dhe në dy vende të tjera jo larg parlamentin, tre qitje me armë nga të cilat ngelën të plagosur një roje i parlamentit dhe një ushtarak i cili edhe vdiq më pas në spital. Ndonëse nuk është hedhur dritë mbi ngjarjen më të fundit, gjithçka të lë të mendosh se edhe ky akt është i lidhur me ngjarjen e para dy ditësh dhe se ushtarakët kanadez janë objektivi i tyre.
Siç dihet Kanadaja është rreshtuar në krah të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë në luftën kundër terrorizmit dhe konkretisht kindër Shtetit Islamik. Ngjarjet tragjike në Kanada vijnë pas thirrjeve të Shtetit Islamik për të dëmtuar interesat e të gjitha shteteve aleate që janë angazhuar në luftë kundër tyre.

Kanadaja, një vend me paqe dhe sigurie ku jetojnë në paqe komunitetete me prejardhje nga të gjitha këndet e botës, tash gjendet para një situate dhune. Deklaratat e para të drejtuesve federal e provincial janë se Kanadaja nuk do të tërhiqet nga akte të tilla dhe se jeta politike do të vazhdoj si më parë.

Ajet Nuro
anuro@albemigrant.com
Montreal, 22 tetor 2014


AJET NURO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SOKOL BALLA - BATON HAXHIU SPIUNOI TEK SERBËT PËR OLSI RAMËN (10.22.2014)
AKADEMIK MARK KRASNIQIT I UROJMË DITËN E LINDJES (10.22.2014)
GJAKU GJUHËSOR I SHQIPESNga RRUSTEM GECI (10.22.2014)
“JUP  KASTRATI  KY  BIR (K...)  I  MADH  I  SHKODRES !Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë...Nëse dishroni me pa një popull pa t’ ardhme, “shkatrroni shkolla (10.22.2014)
NDËRHYRJA GREKE NË TEKSTET SHQIPTARENga HALIL RAMA (10.21.2014)
MIRKO KOVAÇ - SERBËT, TË PAAFTË PËR PAQE ME FQINJËT (10.21.2014)
KUSHTA I GOLIT TË FAMSHËM TË 87-ës: DRONIN E LËSHUAN SERBËT (Intervistë) (10.20.2014)
BLENDI, IDIOTI DHE NJË SHËNIM PËR SHKOLLËN E DRONEVENga ADRIAN THANO (10.20.2014)
'KLITHMA' - GRAFIKË NGA ALBUMI I PIKTORIT AVNI DELVINA (10.20.2014)
PSE GJYKOJ SE DRONIN E LËSHUAN AGJENTË TË BEOGRADITNga GJERGJ KARAISKAJ (10.20.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]