E Shtunë, 01.16.2021, 09:27am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
AUTONOMISTËT DHE SHIK-ISTËT, KUNDËR FARKUT DHE REPUBLIKËS SË KOSOVËS!
Nga FLORIM ZEQA

E Hënë, 03.30.2015, 06:14am (GMT+1)


Paralajmërimet për transformimin e FSK-së në FAK e jo në FARK e vërtetojnë edhe një herë rrëshqitjen drastike të Kosovës nga rruga e shtetformimit dhe shtetndërtimit të saj.
"Arsyetimet" e pushtetarëve se FAK-u pa (R)epublikë është ushtri, të kujton ndryshimet kushtetuese të '89-shit, kur pushtetarët e atëhershëm i thonin popullit "Kosova nuk humbë asgjë më këto ndryshime",...ngjajshëm edhe tani mundohen të mashtrjojnë popullin mbi shtetësinë e Kosovës pa Republikë.

Nuk është krejt "akronim" i thjesht puna e FAK-ut siq po thuhet nga disa analist dhe gazetar të papërgjegjshëm, të padijëshëm dhe servil të politikave ditore.

FAK-u është në harmoni të plotë me Rezolutën 1244 të Këshillit të sigurimit (akoma në fuqi) , përmes të cilës mbrohet integriteti dhe sovraniteti i Serbisë mbi Kosovë, vetëm se kësaj i mungon nocioni "Metohija" i hequr me kushtetutën e vitit 1974, kur Kosova njihej si krahinë Autonome në ish RSFJ.

Mirëpo, termi "Kosovo i Metohija", i hequr nga Kushtetuta 41 vjet më parë po vazhdon të përseritet prap nga serbët e Kosovës, dhe jo vetëm kaq, edhe nga deputetët dhe ministrat serb të Republikës së Kosovës !

Për habi dhe më tepër për ironi nuk po i pengon shumë ky fakt "shefat" e Republikës së Kosovës, presidentën, kryeministrin, kryetarin e Kuvendit dhe shumicën e deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës !

Jo krejt rastësisht po ndodhë përdorimi i këtij nocioni, sikurse nuk ka ndodhur rastësisht fuqizimi i kishave dhe manasireve serbe në Kosovë, ngase pikërisht nocioni "Metohija" është term kishtar, që do të thotë pasuri apo pronë e kishave.

Me ketë nocion shkilet Kushtetuta e Republikës së Kosovës, andaj me të drejt shtrohet pyetja; vlenë apo s'vlenë kjo Kushtetutë per minoritetin serb, për deputet, ministra dhe zv.ministra serb, që hyjnë a dalin nga parlamenti sa herë që ju teket, duke lozur me legjislativin e vendit, sikurse të ishte arenë lodrash për fëmijë.

Serbët, sa herë që hatrohen për diçka largohen nga loja (kuvendi), për të vënë kushte shtesë për kthimin në vendin nga i cili u larguan me vetëdëshirë.

Ti kthehemi temës tani, rrethë emërtimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës. Nuk është se nocionet FAK dhe FARK dallojnë vetëm për çështjen e një shkronjë, por me këtë po krijohet një "murë" ndarës mes Autonomistëve dhe Republikanëve.

Me idenë e FAK-ut nuk po më befasojnë kundërshtarët e projekteve rugoviane për shtetin e Kosovës, inatakët dhe hilegjinjët në ndërtimin e shtetit, por po më habitin disa nga LDK-istët që thirreshin në frymën rugoviane, në shtetndërtim dhe prosperitet të shtetit të Kosovës, që nuk po ua zë goja fjalën FARK, siq ishte rasti më i frekët i liderit të LDK-së dhe kryeministrit të vendit gjatë vizitës së djeshme me rastin e 25 vjetorit te themelimit te degës se LDK-së në Dragash, derisa fliste për formimin Ushtrinë e Kosovës, nuk përmend fare Republikën,...fletë për për Forcat e Armatosura të Kosovës (FAK), gjithashtu pa përmendur fare nocionin Republikë !

Pak si shpejtë Isa Mustafa i ka harruar premtimet elektorale përmes të cilave i mori votat e elektoratit; siq thoshte për realizimin e projekteve të presidentit Rugova; “Flamuri dardan dhe himni i presidentit Rugova, “Kur ka ra kushtrimi në Kosovë”, do jenë simbolet e shtetit të Kosovës, përfshirë edhe ligjin për formimin e Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (FARK), si prioritet kryesor i qeverisjes së tij".
Republika e Kosovës, e njohur ndërkombtarisht vetëm si "KOSOVO", nëse liderët shtetëror i heqin Kosovës parashtesën e Republikës në takimet zyrtare në Bruksel dhe largojnë Republikën në formimin e ushtrisë, atëherë vetëvetiu po ua hapin rrugën serbëve për ndajshtesën e tyre të preferuar, dhe Kosovën nga një shtet sovran, dalëngadalë do ta kthejnë në një territor autonom të kontrolluar nga Brukseli dhe Beogradi.

Transformimi i FSK-së në FARK, jo vetëm që do të thotë "Ushtri e Republikës së Kosovës", është edhe mbrojtje e subjektivitetit shtetëror (Republikës), është garancë e fuqishme mbrojtëse e tërësisë territoriale të shtetit të Kosovës.

FARK-u nesër, Ushtri e shtetit të Kosovës e integruar në NATO do të zavëndësojë mekanizmat mbrojtës dhe të sigurisë ndërkombëtare të Republikës së Kosovës (KFOR; EULEX), si dhe do të shëndrrohet në faktor stabiliteti në rajonin e trazuar të Ballkanit.

FLORIM ZEQA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MOZAIK I VOGËL PËRJETIMESH DHE MEDITIMESHNga ATJON ZHITI (03.29.2015)
PO VETON SURROI PSE MERR TITULL NË KUKËSNga REXHEP SHAHU (03.29.2015)
KOSOVË - PUTHJA E ARIUT ARI DHE ARUSHËS RINA PO MAHNIT BOTËN (03.29.2015)
KUSH ËSHTË XHAFER DEVA - TË CILIT PO IA DJEGIN SHTËPINË NË MITROVICË (03.29.2015)
“HESHTJA” ASHT EDHE TRADHËTI !Nga FRITZ RADOVANI (03.29.2015)
Nderim në 90 vjetorin e vrasjes“BAJRAM CURR, O BAJRAM CURR, EMRI YT S’ HARROHET KURRË!...”Nga: Prof. MURAT GECAJ (03.29.2015)
ALBUMI I PIKTORIT - NJË FOTO, NJË TABLO (VAJ), NJË PEIZAZH AKUAREL: NGA HELIDON HALITI (03.28.2015)
32 FOTO ANTOLOGJIKE - NËPËR HISTORINË DHE VISET SHQIPTARE (03.28.2015)
'KAPJA' E LDK-së NGA KRYEMINISTRI I VENDIT!Nga FLORIM ZEQA (03.28.2015)
ARMEND ZEMAJ - GJYKATA SPECIALE T'I HETOJË ATA QË TENTUAN TA LIKUIDOJNË RUGOVËNZemaj kërkon që Gjykata të merret edhe me vrasjet e zyrtarëve të LDK-së (03.28.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Janar 2021  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]