E Hënë, 03.30.2020, 05:10pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
POLITIKANËT TANË ME DECENIE NUK QENË NË GJENDJE QË POPULLIT T'I SIGUROJNË NJË JETË NORMALE
Vështrim nga SKËNDER MULLIQI

E Hënë, 04.06.2015, 10:06pm (GMT+1)


Në çdo vend demokratik të botës pushtetarët friksohen nga populli , kurse tek ne po ndodhe e kunderta. Kështu ishte deri me tash, edhe pse ka do levizje pozitive ne ketë drejtim. Njerëzit kan filluar pak me lirshem të flasin kunder dukurive negative dhe bartësve të tyre . Populli pak gjë bëri që keqberësit politik ti largoi nga skena politike .Ne këtë krizë globale ekonomike e cila në vendet në tranzicion edhe më shumë po theksohet, e gjithë problematika e kësaj qendron së kjo klasë politike nuk është e interesuar për ndryshim pozitiv të gjendjës, veq për qdo ditë po na bombardojnë me fjalë të mira dhe punë të vogla .

Kjo klasë politike çdo ditë po i provokojne ndenjat edhe ashtu të topitura të qyetetarve të lodhur ekonomikisht .Gadi të gjitha pushteteve të pasluftës u mungoi përgjegjësia politike.Nuk ka gjë me tragjike për rininë tonë e cila pret para sportelave të enteve për inkuadrim me vite për ta gjetur një punë, kurse këta pushtetaret tanë i kan nga dy apo tri punë e ndoshta edhe më shumë.A ka gjë me keq se njeriu me një pagë të ndihmës sociale nuk është në gjendje ti sigurojë as gjerat elementare për jetës, e mos të flasim për atë gategori e cila nuk ka kurrfare të ardhurash. Por, njeriu i Kosovës sikur e ka pranuar kapitulimin para të keqës qe e ka katandisur.Prindërit në shtetet e zhvilluara nuk brengosen për të ardhmën e fëmijëve të tyre , kurse prindërit tanë janë të mbushur më gjithëfare stresesh, se si ta sigurojnë edhe bukën e gojës. Mocaniket e tyre në Perëndim gjithqka e kan të planifikuar, kurse tek ne asgjë nuk shkon si duhet.Politikanet tanë më decinie nuk qenë në gjendje që popullit ti sigurojnë një jetë normale .Me gjithqka nuk po ngjajmë në shtet demokratik.Po ngjajmë në një shtet autokratik me elemente të feudalizimit.Aq shumë po na mungon ndjenja e përgjegjesisë . Eshtë instaluar një sisitem që vlenë më shumë për ata të cilat janë në pushtet se sa për qytetarët, prandaj nuk kemi qka të presim së do të bëhët mirë edhe për shumë kohë.

Nese nuk largohet kjo kastë politike , Kosova do të mbetet vendi më i izoluar i Evropës.Na mbushën kokën më përrralla për fëmijë së do të bëhët mirë, së ketë vit apo tjetrin do të kemi liberalizimin e vizave, së në këtë vit do të inkuadrohemi në këtë organizem evropian dhe broqkulla të tjera . Humanisti gjerman Rupert Neudeck ne një intervistë deklaroi se" politikanët e Kosovës janë kriminelë"!. Rupert Neudeck, bashkë-themelues i Komitetit Cap Anamur dhe kreu i “Helmetave të Gjelbërta”, flet gjithashtu për dëshpërimin e njerëzve në Kosovë dhe jostabilitetin të vendit. Deklarata na fjalë më duket mua së është pak qendrim edhe i shtetit gjerman .Humanisti gjerman bëri shumë për Kosovën në kohën më të vështirë të saj.

Edhe mediat do të duhej që ta mbajnë një distancë si nga pozita ashtu edhe nga opozita për të qenë plotësisht të pamvarur, ose ta ruajnë pavarësinë e tyre.Natyrisht që gazetarët kanë të drejt në gjithfare pyetjesh, por njerëzit e politikës duhet gjithmonë tu përgjigjenë të gjitha këtyre . Edhe me keq kur gazetarët shpesh po ofendohen nga njerëzit e pseudo politikës siq është Teuta Sahatqiu e cila ofendoi rëndë gazetarët . Të gjitha pushtetet që vijne kërkojnë gazetarë të ndëgjueshem dhe sigurisht se edhe po gjejnë të tillë.Çdo politikë sado e keqe që është do të ishte dashur të jap ndonje rezultat. Politika e Kosovës po na sjellë vetëm dëshprime. Nuk është krijuar ambient pune për kohën bashkëkohore në të cilën gjendemi.Eshtë koha e fundit që të ndryshohet mentaliteti i pushtetarëve nese ka mundësi të ndryshohet.Ne, më shumë se kurrë kemi nevojë për politikan të cilët janë të zotet të krijojne ambient vertetë të punës...

SKËNDER MULLIQI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Nëntëdhjetë vjet nga vrasja e luftëtaritBAJRAM CURRI - HEROI QË U VRA NGA FORCAT E SHTETIT PËR TË CILIN LUFTOIAi ishte krahu i djathtë i Hasan Prishtinës (04.06.2015)
MJEGULLA E DENDUR FSHEH DRITËNNga AUREL DASARETI, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) (04.06.2015)
SI TË LIROHEMI NGA UZURPATORËT E SHTETITNga FLORIM ZEQA (04.06.2015)
MASAKRA E 5 PRILLIT - FLET I MBIJETUARI DHE BANORËT E RREZALLËS (04.06.2015)
VUK DRASHKOVIÇ - SERBIA JETON ME HISTORI TË FALSIFIKUARDrashkoviç: Po të kishte mençuri këtu, posaçërisht në Beograd, sepse fjala e Beogradit ishte kryesore dhe vendimtare, ne do të kishim hyrë në BE dhe NATO (04.06.2015)
MATURANTI FRANÇESKO SHEHU NGA GJIMNAZI 'ISMAIL QEMALI' I TIRANËS TRIUMFON NË OLIMPIADËN BOTËRORE PËR PAQE (04.06.2015)
GJON PALI II - FRAGMENTE NGA 'TRIPTIKU ROMAK' (04.05.2015)
ALBUMI I PIKTORIT - HELIDON HALITI MERR PJESË ME TRI AKUARELE NË BIENALEN 2015 TË TORINOS (04.05.2015)
ISTOGU NGUSHËLLOI MËRGIM MAVRAJN (04.05.2015)
LUGINA E PRESHEVËS - COPËZA DHIMBJEJE NGA VENDLINDJA E XHEMAIL XHEMËSNga VEHBI BAJRAMI (04.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]