E Martë, 07.14.2020, 05:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
KADRI VESELI - ENDE NUK DIHET KUR DO TA MIRATOJMË GJYKATËN SPECIALE

E Martë, 05.05.2015, 10:15am (GMT+1)


Kuvendi i Kosovës nuk është ende i gatshëm ta miratojë formimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës në Kosovë.

Edhe pse Gjykata Kushtetuese ka vlerësuar se amendamentet, që do ta ndryshojnë Kushtetutën e Kosovës mund të miratohen nga Kuvendi, institucioni më i lartë në vend, së paku edhe këtë javë nuk do t'i shqyrtojë dhe miratojë ato në seancë.

Pas mbledhjes së Kryesisë, Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli tha se amendamentet kushtetuese do të vijnë në seancë parlamentare sapo të kalojnë të gjitha procedurat e nevojshme.

“Ne si Kuvend kemi marrë përgjigje pozitive nga Gjykata Kushtetuese. Tashmë e kemi proceduar në bazë të rregullores edhe te komisioni parlamentar. Presim një shqyrtim nga ai dhe më pas do të procedojmë. Ajo që është kryesore, e theksoj, është ruajtja e konsensusit nacional rreth kësaj çështjeje dhe, në të njëjtën kohë, ruhet edhe partneriteti me bashkësinë ndërkombëtare”, tha Kadri Veseli, Kryetar i Kuvendit.

Kryeparlamentari kosovar tha se, Kuvendi nuk ka presion nga ndërkombëtarët për t’u ngutur në ndryshimet kushtetuese për Gjykatën Speciale. Veseli ka njoftuar gjithashtu se, në Kryesinë e Kuvendit kanë vendosur që këtë javë të ketë seancë, e cila do të zgjasë më shumë se një ditë për shkak të numrit të madh të pikave në rendin e ditës.

“Janë 31 pika të rendit të ditës. Seanca plenare do të mbahet, pikërisht për këtë arsye, të mërkurën nga ora 10. Pastaj në bazë të nevojave do ta vazhdojmë edhe të enjten, edhe të shtunën. Janë 14 projektligje. Është lajm i mirë, për arsye se kemi filluar të përqendrohemi te ligjet. Në të njëjtën kohë, janë edhe disa raporte, afërsisht 10. Do ta bëjmë përzgjedhjen e Bordit për Minierat dhe Mineralet”, tha kryeparlamentari Veseli.

Gjatë seancës parlamentare do të shqyrtohet edhe peticioni i qytetarëve kundër ngritjes së çmimit të energjisë elektrike.

 

/ Top Channel
WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MARRËDHËNIET TURKO-SHQIPTARE NË KOHËN E MUSTAFA QEMAL ATATURKUT (05.05.2015)
MAFIA EKONOMIKE KAP DIASPORËNNga ESAT HUSAJ, Zëri (05.05.2015)
ISA MUSTAFA DHE BUJAR BUKOSHI PAGUAN 40 MILIONË EURO PËR RRËZIMIN E IBRAHIM RUGOVËS (05.05.2015)
ALBUMI I PIKTORIT - DY PEIZAZHE DHE NJË AUTOPORTRET NË AKUAREL NGA HELIDON HALITI (05.04.2015)
SHKRIMTARJA AMERIKANE DHE MALËSORA 'REBELE' SHQIPTARE QË FRYMËZOI VEPRËN 'ZBULIMI I LIRISË' (05.04.2015)
FOTO E DITËS - KËNGA HAZIRI, VAJZA MË E BUKUR E POLITIKANËVE SHQIPTARË (05.04.2015)
LUGINA E PRESHEVËS TEJET E DISKRIMINUAR - FAJIN E KANË EDHE POLITIKANËT E SAJ (05.04.2015)
Në hotelin 'Nora' u mbajt Kuvendi VIII zgjedhor i degës së LDK-së KlinëKUVENDI I NDJENJAVE TË PËRZIERA!Nga FLORIM ZEQA (05.04.2015)
Në 70 vjetorin e përmbysjes së Shqipnisë...PERSEKUCIONI DHE PERSEKUTORËTNga FRITZ RADOVANI (Pjesa XIV) (05.04.2015)
NJË PRIRJE NË RRITJE - KËNGA E RE PËR SHQIPËRINË ETNIKE (05.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]