E Enjte, 04.09.2020, 10:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

TERR NË ZGRIP TË MONOQYTETIT

Nga LEON ARON (New York Times)


E Martë, 10.20.2009, 02:52pm

PARË nga jashtë, gjërat po shkojnë fare mirë për Rusinë kohët e fundit. Shtetet e Bashkuara kanë lënë mënjanë, së paku tani për tani, planin për të ndërtuar baza raketash mbrojtëse në Poloni dhe në Republikën Çeke. Gjermania dhe Rusia duket se e kanë kapërcyer kundërshtimin në Evropë ndaj impiantit të tyre të Rrymës së Veriut, pavarësisht frikës se ai do të bëjë solide dominimin e Rusisë në furnizimin e Evropës me gaz natyror. Çmimet e naftës janë këndellur – për Rusinë – nga niveli i fundosur i dimrit të shkuar. Dhe, larg mendjes të jenë nën trysninë e Shteteve të Bashkuara për sanksionet kundër Iranit, udhëheqësit rusë u ndien mjaft të sigurtë sa të mos ia bëjnë pothuaj asnjë lëshim Sekretares së Shtetit Hillaryi Klinton gjatë vizitës së saj në Moskë këtë javë.

 

 

Prapë brenda vetes vendi mbetet rrezikshmërisht pranë rrënimit të autoritetit. Pas Kaukazit Verior musliman, i cili tashmë është i paqeverisshëm, pikat më të dobëta janë qytetet kompani, të cilët mund të përshpejtojnë një shpërthim trazire politike në mbarë vendin.

Haveli prapë njeri i moralit dhe i telashit

Nga ALISON SMALE, New York Times


E Djelë, 10.18.2009, 08:52am

Por heshtja e Z. Havel nuk e ndalon atë, gjatë intervistës 45 minutëshe, që të mos e vinte në shenjestër atë që quan “koha e zhgënjimit” në politikën çeke.

 

“Nëse ju shikoni C.V.-të e politikanëve të sotëm çekë, do të vëresh se shumica e tyre janë në të 50-at,” thotë ai. Kjo do të thotë se ata u rritën në atë që ai e quan “normalizimi i hershëm,” aty nga viti 1969 e deri nga mesi i viteve 1970, kur pushtimi i udhëhequr nga sovjetikët që mbyti reformat e Pranverës së Pragës të vitit 1968 ia hapi rrugën një regjimi kukull autokratik të varur nga Moska. “Një nga periudhat më të errëta” të historisë kombëtare, thotë Z. Havel.

 

Nga pikëpamje e tij, ato vite vulosën politikanët aktualë, duke i bërë ata që të mishërojnë të menduarit konspirativ dhe të vepruarit mashtrues shpirtvogël. Duke e parë në tërësi, thotë ai, kjo është “njëfarë krize ekzisenciale” e shkaktuar nga prirja globale e materializmit dhe nga trashëgimia specifike çeke e 40 viteve të qeverisë komuniste.

DEMI MOORE: Nuk jam 20 vjeç, por di të evidentoj pjesën vajzërore që e mbaj brënda vetes, dhe atij kjo gjë i pëlqen pa masë !


E Enjte, 10.15.2009, 07:42am

Në këtë intervistë Demi Moore zbulon sekretin e saj se si e ka transformuar Ashton Kutcher nga një toy boy në një bashkëshort të devotshëm.

Pyetja: Zonja Moore apo zonja Kutcher ?

Demi Moore: «Ndihem e adhuruar të jem Zonja Kutcher ! Të lutem, shqiptohet Ku, tamam si shkruhet ». Në orën 11,30, ekzakte, në mënyrë perfekte e krehur dhe me tualet të shkëlqyer,  Demi Moore, ish gruaja e Bruce Willis, dhe tani bashkëshortja e Ashton Kutcher, (16 vjet më i ri se ajo) hyn në sallonin e Hotel Crillon, në Place de La Concorde. Ajo është në të 47-at, do me thënë drejt të 50-tave, dhe është tepër tepër e bukur. As nuk të shkon mendja se kjo grua mundet që lodhet për t’u mbajtur kjo që është.

Brend Posselt: Zhbërja e pavarësisë së Kosovës është iluzion
E Mërkurë, 10.14.2009, 07:15am

Përpjekja e Serbisë për ta kthyer prapa pavarësinë e Kosovës janë thjesht një iluzion blanko. Kjo është çështje e mbyllur përgjithmonë. Kështu thotë në një intervistë ekskluzive per RTK eurodeputeti gjerman Bernd Posselt.  Ai theksoi se rreziku i ndarjes së Kosovës ekziston, por një lojë e tillë e Serbisë do të hapte temën e ndarjes së Luginës së Preshevës, Vojvodinës dhe Sanxhakut. Eurodeputeti gjerman Bernd Posselt është anëtar i Komisionit për politikë të jashtme në Parlamentin Evropian dhe nënkryetar i Delegacionit të këtij parlamenti për Kosovën, Shqipërinë, Bosnjën Serbinë dhe Malin e Zi.

Evropa e Lirë: India nuk e jep Nënë Terezën
E Martë, 10.13.2009, 03:52pm
Ministria e Jashtme në Nju Delhi ka refuzuar kërkesën e kryeministrit Sali Berisha, që eshtrat e Nënë Terezës të prehen në Shqipëri.
India e ka refuzuar kërkesën e Qeverisë së Shqipërisë që t’i kthejë eshtrat e Nobelistes Nënë Terezë, e cila është e varrosur në qytetin e Kalkutës.

“Nënë Tereza ishte shtetase e Indisë dhe ajo prehet në vendin e saj, në tokën e vet”, e transmeton AFP zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme, Vishnu Prekash.

Shqiptarja Nëna Terezë, e cila u shpërblye me Çmimin Nobel për Paqe për punën e saj me më të varfrit, e mori shtetësinë e Indisë në vitin 1951.

Nënshkrimi i Marrëveshjes Tuqi-Armeni

Nga Golnaz ESFANDIARI


E Martë, 10.13.2009, 07:39am

Në foto: Ministri i Jashtëm i Armenisë, Eduard Nalbandian, dhe homologu i tij turk, Ahmet Davutoglu, gjatë nënshkrimit të marrëveshjes, 10 tetor 2009

Turqia dhe Armenia kanë nënshkruar marrëveshje për ripërtëritjen e lidhjeve diplomatike dhe hapjen e kufijve, pas një periudhe të gjatë të armiqësive. Por, Azerbajxhani e ka kritikuar ashpër Turqinë për nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Havier Solana, dhe ministri i Jashtëm francez, Bernar Kushner, ishin në mesin e diplomatëve të lartë që morën pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet Turqisë e Armenisë, të shtunën e kaluar.

Alfred Papuçiu: Intervistë me Ilir Bytyqin, kandidatin e PDK për kryetar komune në Gjakovë

Ilir Bytyqi: Hyra në këtë garë me vetëdijën e thellë se Gjakova është në udhëkryq


E Shtunë, 10.10.2009, 02:27pm

Ilir Bytyqi: Hyra në këtë garë me vetëdijën e thellë se Gjakova është në udhëkryq

Inxhinier i hidroteknikës, i specializuar më pas në Zvicër në programin njëvjeçar të “Haute Ecole de Gestion” në Marketing e Drejtim Ndërrmarrje. Një fëmijëri dhe rini e kaluar në protesta, aksione dhe luftë për çlirimin e Kosovës. Një nga udhëheqësit dhe financuesit kryesorë të këshillit të aksionit të Pajtimit të Gjaqeve, në krah të Anton Çetës që nga viti 1989 e në të njëjtën kohë, një nga organizatorët e aksionit  "Familja ndihmon familjen". Anëtar i qeverisë komunale paralele të Gjakovës (1991-1993)

DW: Obama fiton Çmimin Nobel për Paqe
E Shtunë, 10.10.2009, 08:33am

Presidenti Barack Obama

"Barack Obama nderohet me Çmimin Nobel për Paqen për përpjekjet e tij të jashtëzakonshme për të forcuar diplomacinë ndërkombëtare dhe bashkëpunimin mes popujve" - kështu u shpreh në Oslo kryetari i Komitetit të Çmimit Nobel për Paqen, Thorbjërn Jagland. Në mënyrë të veçantë nderohet angazhimi i Obamës për një botë pa armë atomike.

BBC: Presidenti Obama fiton Nobelin për paqe
E Shtunë, 10.10.2009, 08:28am

Çmimi Nobel për paqe këtë vit i është dhënë presidentit amerikan, Barack Obama

Komiteti me bazë në Norvegji tha se ai kishte bërë përpjekje të jashtëzakonshme për të forcuar diplomacinë ndërkombëtare dhe bashkëpunimin. Komiteti tha se i kishte kushtuar rëndësi të veçantë vizonit të zotit Obama për një botë pa armë bërthamore. Komiteti tha se shumë rrallë ndonjë person ka dhënë kaq shpresë për një të ardhme më të mirë. Duke folur për BBC, kreu i Agjencisë atomike bërthamore, Dr Mohamed El Baradei vlerësoi presidenti amerikan.

Zëri i Amerikës: Presidenti Obama fiton Çmimin Nobel të Paqes për vitin 2009
E Premte, 10.09.2009, 08:37pm
Komiteti norvegjez Nobel në Oslo vlerësoi zotin Obama "për përpjekjet e tij të jashtëzakonshme në forcimin e diplomacisë dhe bashkëpunimit ndërkombëtar mes popujve".
  » Evropa e Lirë: Obama fitues i çmimit Nobel për Paqe
  » A mund ta ndalë Perëndimi copëtimin e Bosnjës?Nga Nedim Dervishbegoviq
  » Shqipëria përfundimisht e pastruar nga minat e Serbisë
  » "The Guardian":  Greqia: Ecje spartane
  » Më lejoni të fitoj, nëse nuk fitoj, më lejoni të konkuroj!Nga BAMIR TOPI, Presidenti i Republikës
  » New York Times: Përpjekje për të ndihmuar shërimin e venditNga Dan BILEFSKY
  » Tanja Fajon: Vizat, të nisë dialogu me Kosovën
  » Universiteti i lirive të miaNga SALI BERISHA
  » Muri i Berlinit dhe letërsia që di unëNga Visar ZHITI
  » Zjarri në manastirin Bigorski, digjen fakte shqiptare 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]