E Shtunë, 04.04.2020, 11:28pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

Njeriu i Shekullit pse Ajnshtajni dhe jo Hitleri

Nga Nancy Gibbs


E Shtunë, 09.05.2009, 03:50pm

Si mund të mos të zgjidhni Hitlerin, pyet një nga drejtuesit e ulur në tryezën e rrumbullakët të revistës "Time".

Die Welt: Vështirësitë e Obamës
E Shtunë, 09.05.2009, 11:36am
Janë tubuar para Capitol Hillit, ndërtesës së bardhë të Parlamentit në zemër të kryeqytetit të SHBA-së, duke mbajtur qirinj në duar. “Nuk mund të presim më gjatë”, është mbishkrimi në pankartat e tyre. Të rinj, të moshuar. Turma prej 150 të tubuarve i ngjason grupit të ithtarëve të presidentit Barak Obama në fushatë.

 

Daniel Server: Prishtina ka të drejtë të jetë e shqetësuar
E Enjte, 09.03.2009, 10:27am
“Institucionet e Kosovës kanë të drejtë të jenë të shqetësuara për aranzhimet e BE-së me Beogradin”, thotë Daniel Server, nga Instituti amerikan për paqe me seli në Uashington. Sipas tij, pasi ka shpallur pavarësinë, Kosova duhet të mësojë të sillet si e pavarur.
Jakup Krasniqi: Pas vizës nga BE, EULEXi e nënshkruan protokollin
E Enjte, 09.03.2009, 08:42am
“Protokolli që pretendohet të nënshkruhet, dhe sigurisht se do të nënshkruhet pasi ka marrë vizën nga Bashkimi Evropian, nuk është problem për fushat, ku EULEX-i do që të luftojë krimin”, thotë kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi.
RADIO EVROPA E LIRË:
Zoti Krasniqi, Bashkimi Evropian i ka dhënë mbështetje EULEX-it në aranzhimet e bëra teknike me Serbinë, ndërkohë që dihet kundërshtimi i këtyre protokolleve apo aranzhimeve teknike nga ana e Prishtinës zyrtare. Si i shihni këto zhvillime dhe si i parashihni tash raportet me misionin e EULEX-it në Kosovë?
Shqipëri: PD-LSI mbyllin marrëveshjen për qeverinë e re
E Enjte, 09.03.2009, 08:38am
Në Shqipëri partia demokratike e kryeministrit Sali Berisha dhe Lëvizja socialiste për Integrim e drejtuar nga Ilir Meta mbyllën sot marrëveshjen për qeverinë e re. LSI do të ketë tre poste ministrore. Kryetari i saj Ilir Meta do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i jashtëm në qeverinë e re, ndërkohë që asaj do t’i jepet edhe drejtim i i ministrisë së ekonomisë dhe ministrisë së Shëndetësisë. Gjatë ditëve të ardhshme, kryeministri Sali Berisha do të vazhdojë bisedimet me aleatët e tjerë për të mbyllur siç ka njoftuar, brenda kësaj jave fomimin e kabinetit të ri.

Guardian: Kosova përsëri nuk është e qetë

Nga Anna Di Lellio


E Mërkurë, 09.02.2009, 02:54pm
Nën “pavarësinë e mbikëqyrur” të realizuar në shkurt të vitit 2008, Kosova përsëri nuk është e qetë. Arkitektura institucionale, që e mbikëqyr Republikën e Kosovës - një përfaqësues civil ndërkombëtar, misioni i Bashkimit Evropian për sundim të ligjit, EULEX, dhe misioni i OKB-së, UNMIK - gjithnjë dukej e ndjeshme. Tash ajo ka filluar të ketë çarje.
Thaçi për raportin e Feith në BE: Kosova ka autoritetet e saj vendimmarrëse
E Mërkurë, 09.02.2009, 07:52am
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka komentuar në publik raportin që përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në Prishtinë, Pieter Feith, pritej të paraqesë para Parlamentit Evropian. “Natyrisht se z.Feith ka përgjegjësinë e tij për të prezantuar opinionet mbi zhvillimet në Kosovë. Bashkëpunimi i qeverisë së Kosovës me ICO-në, EULEX-in, të cilat kanë qenë të ftuar dhe të mirëpritura në Kosovë, është bashkëpunim i nivelit institucional në shërbim të qytetarëve të Kosovës, duke respektuar këshillat dhe rekomandimet. Por duke ruajtur gjithmonë autoritetin vendimmarrës të institucioneve legjitime të Republikës së Kosovës", ka theksuar kryeministri Thaçi lidhur me një fakt të tillë.
Roli i aleatëve në Luftën e Dytë Botërore - Debate historike
E Mërkurë, 09.02.2009, 07:23am
Libri i historianit anglez Norman Dejvis "Katastrofa e Madhe -Evropa në luftë", që trajton në mënyrë kritike politikën e aleatëve perëndimorë përballë diktatorit sovjetik, Stalin, ka ngjallur debate mes historianëve.
Evropa e Lirë: 70 vjet nga fillimi i LDBsë
E Martë, 09.01.2009, 03:22pm

Sot mbushen 70 vjet nga pushtimi nazist i Polonisë, çka shënon dhe fillimin e Luftës së Dytë Botërore. Në ceremonitë e parapara gjatë ditës në Gdansk do të marrin pjesë dhe kancelaria gjermane, Angela Merkel, e kryeministri rus, Vladimir Putin. Një shtatori i vitit 1939 në Evropë shënon dhe fillimin e Luftës së Dytë Botërore. 70 vjet më parë trupat naziste pushtuan Poloninë nga veriu, jugu dhe perëndimi, me justifikimin se Polonia kishte sulmuar e para një radiostacion në Gjermani.

Avionët e Sadamit në Serbi


E Hënë, 08.31.2009, 03:40pm
Ministria irakiane e Mbrojtjes ka zbuluar se Iraku posedon 19 avionë luftarakë MIG 21 dhe MIG 23, të cilët aktualisht gjenden në një depo në Serbi, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja “Interneshënell Herald Tribun”. Zyrtarët e ministrisë janë duke negociuar me autoritetet serbe për të mundësuar kthimin e avionëve.  Qeveria e Serbisë ka premtuar se do të mundësojë kthimin e dy avionëve, të cilët do të jenë në gjendje për përdorim të menjëhershëm, ndërkaq pjesa tjetër do të kthehet me orar të caktuar.
  » Menaxhim më i mirë për Parkun Kombëtar të Malit të Dajtit
  » Ajova: 50 vjetori i vizitës historike të udhëheqësit sovjetik Hrushov
  » Ibrahimi: Mjetet e Fondit Pensional Invalidor të Kosovës vazhdojnë të mbeten në Serbi
  » Mllefi i familjarëve të të zhdukurve
  » Si reagon shoqëria ndaj incidentit mes tifozëve në Maqedoni?
  » Vazhdojnë tensionet në Mitrovicë
  » EUObserver: Lidershipi Kosovar përplaset me autoritetet e BENga Andrew Rettman
  » Policia dhe EULEXi vazhdojnë t'i pengojnë shqiptarët në rindërtimin e shtëpive në veri
  » Policia do të bëjë vlerësimet e veprimit të pjesëtarëve të saj te Kroi i Vitakut
  » Prolongimi i marrëdhënieve me Kosovën 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020