E Enjte, 05.28.2020, 05:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

Këmbimet tregtare të Kosovës me vendet e rajonit


E Shtunë, 08.29.2009, 01:25pm
Këmbimet tregtare të Kosovës me vendet e rajonit, nga autoritetet kosovare vlerësohen të jenë të mira, ndonëse jo shumë të avancuara. Problem, sipas tyre, mbetet bashkëpunimi me Serbinë dhe Bosnjën, për shkak të moszbatimit të Marrëveshjes për tregti të lirë me vendet e Evropës Juglindore, CEFTA, nga këto dy vende. Kosova, sipas përfaqësuesve të institucioneve ekonomike, këmbimin tregtar e ka më të lartin në vendet e rajonit.
Ellison: Rusia të zgjedhë mes Polonisë e Ballkanit
E Shtunë, 08.29.2009, 11:21am
“Këtu hyn në lojë marrëveshja me Rusinë për një vend të tretë, ndërkohë që hiqet dorë nga Polonia. Rusia duhet të mendojë e të zgjedhë nëse është më mirë për të që sistemi i mbrojtjes raketore të vendoset në Poloni apo në Ballkan”, thotë Riki Ellison, president i Aleancës për Mburojën Kundër-raketore.
RADIO EVROPA E LIRË:
Zoti Ellison, Departamenti amerikan i Shtetit ka deklaruar se nuk i ka anuluar planet për vendosjen e mbrojtjes raketore në Çeki dhe Poloni. Sipas jush, cila është gjendja aktuale me këto plane?
Statfor: Politika e jashtme e Serbisë është skizofrenike
E Premte, 08.28.2009, 07:27am
”Strategjia e politikës së jashtme të Serbisë në formë skizofrenike oscilon ndërmjet Perëndimit dhe Lindjes, por në plan afatgjatë është e gjykuar të dështojë, sepse Serbia nuk ka rëndësinë e njëjtë gjeopolitike, siç e kishte ish-Jugosllavia”, thuhet në analizën e fundit të agjencisë amerikane për studime strategjike Stratfor.

Djajtë e kanë gjumin e lehtë

Nga Ismail Kadare


E Enjte, 08.27.2009, 08:46am
Historia na tregon se urrejtja racore dhe persekutimi fetar janë djaj që nuk mund të zhduken aq kollaj dhe që u rikthehen shpesh kombeve. Edhe kur mbarojnë punë duke shkatërruar, ata nuk zhduken, por bien në një gjumë të qetë, nga i cili zgjohen me provokimin më të lehtë e rifillojnë punën e tyre rrënuese. Përpjekjet për anëtarësimin në BE të Islandës kanë shkaktuar trazim te shtetet e Ballkanit mijëra kilometra më larg. Ballkani ia ka dalë gjithmonë që t’ia transmetojë problemet dhe vuajtjet pjesës tjetër të kontinentit evropian, kështu ka ndodhur dhe kësaj here.
Zëri i Amerikës: Veprimtarët e lëvizjes Vetëvendosja sulmojnë makinat e EULEXit
E Mërkurë, 08.26.2009, 09:13am

Katër persona kanë pësuar plagë kur policia e Kosovës ndërhyri për të shpërndarë një grup veprimtarësh të lëvizjes Vetëvendosje, të cilët dëmtuan 28 makina të Misionit të Bashkimit Evropian për Policinë dhe Drejtësinë. Incidenti ndodhi në qendër të Prishtinës në një fushë që shërben si vend parkim i makinave, kur një grup veprimtarësh ndërmorën një aksion kundër, siç thuhet, qasjes së EULEX-it ndaj Kosovës.

Zëdhënësi i policisë Agron Boroci tha se 21 perona janë shoqëruar në polici për dëmtim prone.

BBC: Dënohet sulmi ndaj EULEXit
E Mërkurë, 08.26.2009, 09:09am
Autoritetet vendore dhe ndërkombëtare në Prishtinë kanë dënuar sulmin e lëvizjes Vetëvendosje ndaj pronës së EULEX-it.

Zyrtarët e misionit të BE-së thanë se çdokush ka të drejtë të protestojë në mënyrë paqësore, por theksuan se shkaktimi i dëmit kriminal nuk i çon përpara interesat e askujt.

Evropa e Lirë: Vetëvendosja kundër EULEXit
E Mërkurë, 08.26.2009, 09:05am
Policia e Kosovës ka njoftuar se në parkingun qendror të Prishtinës, prapa Pallatit të Rinisë, gjatë një aksioni të Lëvizjes Vetëvendosje, janë dëmtuar 28 vetura të EULEX-it. Me këtë rast thuhet të jenë arrestuar 21 persona.


Rreth 28 vetura të misionit të Bashkimit Evropian në Kosovë janë dëmtuar gjatë një aksioni të Lëvizjes Vetëvendosje, që është ndërmarrë sot në Prishtinë.

Protokolli i Eulexit me Beogradin duhet nënshkruar

Nga Nexhmendin Spahiu


E Mërkurë, 08.26.2009, 09:00am
-Ky moment politik është rezultat i investimit të Bashkimit Evropian duke përdorur “pak shkopin e shumë karrotën” ndaj Beogradit. Natyrisht, kosovarët do të donin që politika e Bashkimit Evropian karshi Beogradit të jetë ajo e “shkopit të madh e karrotës së vogël” por Prishtina nuk mund të ndryshojë këtë politike të Brukselit duke e shantazhuar Brukselin me bllokim të proceseve  aty ku Bashkimi Evropian investon.-Nënshkrimi i protokollit mes Eulex-it dhe Beogradit nuk garanton se Kosova nuk do të Bosnjizohet (të ndahet në dy republika dhe të bëhet federatë e brishtë) por është një shansë më shumë që deri te kjo të mos vihet.

EULEX Made in Serbia

Nga VETËVENDOSJE!


E Mërkurë, 08.26.2009, 08:56am

Serbia e pat pranuar UNMIK-un vetëm atëherë kur UNMIK-u nuk e pranoi Kosovën si shtet, por pjesë të Serbisë nëpërmjet Rezolutës 1244. EULEX-i u pranua nga Serbia vetëm atëherë kur ai u angazhua se do të vijë në Kosovë me Rezolutën 1244 dhe ‘neutral ndaj statusit’, pra kundër pavarësisë së vendit tonë

Nga Lëvizja VETËVENDOSJE!

Buçkovski: Maqedonia shtet i izoluar që eksperimenton
E Martë, 08.25.2009, 05:03pm
“Mosvendosja e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën përkon me ngrohjen e marrëdhënieve të Shkupit me Beogradin”, thotë në intervistën dhënë Radios Evropa e Lirë, Vllado Buçkovski, deputet i LSDM-së dhe ish-kryeministër i Maqedonisë.


RADIO EVROPA E LIRË: Zoti Buçkovski, si do ta përkufizonit qëndrimin aktual të Qeverisë së Maqedonisë ndaj Kosovës?

  » The Telegraph: Politikanët vizionarë rrëzuan Murin e BerlinitNga Charles Powell
  » Eksperimenti akademik i radhësNga Behar GJOKA
  » "Dita e Atdheut" - Fjalimi i Merkelit para Shoqatës së të Dëbuarve
  » Digjet hotel Unioni, ndërtesë me vlera kulturore
  » Në portin europian të DurrësitNga Mujë Buçpapaj
  » Brutaliteti sovjetik e nazist në EvropëNga Brian Whitmore
  » Deutsche Welle: Zgjedhjet në Afganistan një hap i nevojshëm në drejtim të paqes (koment)
  » Pasojat e zgjedhjeve serbe
  » Begatitë e Muajit të RamazanitNga Enes Koshi
  » Nata kur Hitleri dhe Stalini ndanë EvropënNga Robert Coalson 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]