E Hënë, 06.01.2020, 02:31pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Ushtarët shqiptarë në Afganistan, asnjë problem me sigurinë
E Premte, 08.21.2009, 11:12am
Në misionin paqeruajtës në Afganistan veprojnë edhe 251 trupa komando shqiptare. Sipas ministrisë shqiptare të mbrojtjes për ushtarakët nga Shqipëria nuk ka patur asnjë problem. Ministri i Mbrojtjes Gazmend Oketa foli në telefon me komandantët e dy kontingjenteve shqiptare të dislokuara në Kabul dhe Herat të cilët kanë konfirmuar se misioni i tyre vazhdon me sukses pa asnjë incidet të shënuar.
"Espresso": Ne të rinjtë e Teheranit
E Enjte, 08.20.2009, 03:41pm
Fytyra e revoltës në Teheran mund të jetë kjo e Leilit, 27-vjeçe: e hollë dhe më sy depërtues si të Audrey Hepburn. Leili vesh xhinse të ngushta të mbuluara me një copë të lehtë pambuku, ka një makijazh të lehtë dhe një fuolard të bardhë mbi flokë. Ajo është një nga lideret e njohura të protestës. 
Kthimi i kredive në Bankën Botërore
E Enjte, 08.20.2009, 03:08pm
Me gjithë faktin se ende mungojnë shifrat zyrtare se sa është borxhi ndërkombëtar, autoritetet kosovare gjatë këtij viti do të fillojnë të kthejnë borxhin ndaj Bankës Botërore. Njohës të çështjeve ekonomike vlerësojnë se Kosova nuk duhet të fillojë të shpaguajë pa saktësuar shumën e borxhit.

Urime për ditëlindjen, z. President!

Nga Michael Staples


E Enjte, 08.20.2009, 12:42pm

 

Për të mirë apo për të keq, Bill Clinton gjatë viteve të kaluara ka arritur me sukses të joshë vëmendjen e opinionit publik.

Pluhuri i kometës tregon se jeta në Hapësirë mund të ekzistojë
E Enjte, 08.20.2009, 10:59am
Shkencëtarë të Agjencisë amerikane të Hapësirës, Nasa thonë se në plururin nga një kometë kanë gjetur një substancë që lë të kuptohet se jeta mund të ekzistojë përtej planetit Tokë.
Reuters: Turizmi malor në Alpet shqiptare më bukur se në Evropë
E Enjte, 08.20.2009, 10:49am

Turistët preferojnë të hanë ushqim në natyrë, të flenë në natyrë edhe pse kjo është diçka e frikshme

Më në fund Shqipëria mund të krenohet edhe me turizmin malor, me ato zona të harruara nga vetë turistët shqiptarë të diskriminuara nga regjimi komunist, por të preferuara tashmë dhe të vlerësuara nga të huajt.

Dita kur Perdja e Hekurt nisi të copëtohet
E Mërkurë, 08.19.2009, 05:16pm
Është shënuar 20 vjetori i një ngjarjeje në kufirin austro-hungarez, që është parë si pararendëse e rënies së Perdes së Hekurt mes lindjes dhe perëndimit. Më 19 gusht të vitit 1989, qindra gjermano-lindorë mundën të arratiseshin nga Hungaria në Austri, ndërsa autoritetet hungareze nuk ndërmorën asgjë për t’i ndaluar ata. Arratisja ndodhi gjatë “Piknikut Pan-Evropian”, që ishte organizuar nga partitë opozitare hungareze afër qytetit Sopron në kufirin hungarezo-austriak.
Korsia tjetër e rrugës Durrës-Kukës e gatshme në fund të shtatorit
E Martë, 08.18.2009, 03:28pm
Ekspertë të Ministrisë së Transporteve, njoftojnë se punimet në korsinë veriore të tunelit janë duke u ecur me intensitet

Rreziqet për stabilitetin e Maqedonisë

Nga Isuf Kadriu


E Martë, 08.18.2009, 03:11pm
Maqedonia rrezikohet nga destabilizimi nëse nuk ndërmerren masa për parandalimin e incidenteve ndëretnike, vlerësojnë ekspertët dhe organizatat joqeveritare, duke komentuar rrahjen masive ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve në një lagje të Shkupit.
Nuk ka instalim të komunave paralele serbe
E Martë, 08.18.2009, 02:11pm
Zgjedhjet serbe, të mbajtura në dy komuna të Kosovës, nuk do të prodhojnë efekte juridike e as formim të komunave paralele, thonë në Qeverinë e Kosovës. Ndërkaq, opozita kritikon tolerimin e mbajtjes së këtyre zgjedhjeve.
  » "Reader's Digest", falimentimi i një ikone të vjetër
  » Sarandë, tani edhe në Krorzë ka jetë
  » Bregdeti i Jonit pushtohet nga jahtet dhe motorët e ujitNga Elis Kuçi
  » Jehona e mesazhit të Rusisë për UkrainënNga Robert Coalson
  » Rreziqe te fqinjët - deficitet e zhvillimit në vendet arabe duhet t'i interesojnë Evropës
  » Zgjedhjet serbe forcojnë strukturat paralele?
  » Wall Street Journal: Putini godet Radion Evropa e Lirë
  » Forbes: Analogjia mes Jugosllavisë dhe GjeorgjisëNga Melik Kaylan
  » Reporterët pa Kufij mbi sulmet ndaj "Ekspresit"
  » Lufta Gjeorgji-Rusi: Realiteti i ri, raportet e vjetraNga Robert Coalson 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]