E Martë, 08.11.2020, 05:28pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

Reportazh: Ëndërrat kthehen në hi përgjatë bulevardit të famshëm të Teheranit

Nga Frederik Dahl


E Djelë, 06.14.2009, 03:50pm

Bulevardi më i njohur i Teheranit, këto ditë ishte mbushur me gaz e harè, ndërsa mbështetësit e kandidatit të moderuar presidencial, Mirhosein Musavi deklaronin dëshirën e tyre për ndryshime politike dhe sociale në Iran. Këtë fundjavë, pikërisht natën e së Shtunës, bulevardi ''Vali-ye Asr'' u shndërrua në një zonë lufte. E gjitha kjo, pas përleshjeve që shpërthyen pas humbjes së tij ndaj presidentit të vijës së ashpër, Mahmud Ahmadinexhad, një rezultat që Musavi e denoncoi si një ''maskaradë të rrezikshme''.

Alber Rohan: Kosova ka Kushtetutë moderne dhe em standarde plotësisht evropiane
E Premte, 06.12.2009, 08:13pm

Kushtetuta e Kosovë është Kushtetutë demokratike, që siguron të drejtat e minoriteteve dhe në këtë aspekt mund të thuhet është e pakrahasueshme edhe në Evropë. Kushtetuta e Kosovës është një kushtetutë republikane, moderne dhe me standarde plotësisht evropiane. Kështu thotë në një intervistë ekskluzive për Radio Kosova, ish ndërmjetësi për statusin e Kosovës, diplomati austriak Albert Rohan i cili do të qëndrojë me 15 qershor në Kosovë në një vjetorin e Kushtetutës.

 

 

Financial Times: Ngjitja e madhe e së djathtës

Nga John LLOYD


E Premte, 06.12.2009, 03:41pm
Është e natyrshme të mendosh se politika e majtë do që të përfitojë nga kriza e kapitalizimit, sepse, mbi të gjitha, e majta nëse nuk u krijua për të zhdukur kapitalizmin, të paktën a nuk u krijua për ta sulmuar atë? Ky opinion i natyrshëm nuk ka qenë gjithnjë i vërtetë në të shkuarën dhe sigurisht nuk është as tani në Europë. Në çdo vend të madh europian partitë e majta, në qeveri ose jo, janë në rënie të vazhdueshme.

Rast precedent, po apo jo? Ndikimi i luftës së Kosovës mbi të drejtën ndërkombëtare

Nga Fabian Schmidt, Deutsche Welle


E Enjte, 06.11.2009, 04:50pm

Para dhjetë vitesh Evropa e pa veten të konfrontuar nga një katastrofë kërcënuese humanitare. Mbi 30 000 njerëz kishin braktisur shtëpitë e tyre brenda Kosovës, si dhe mijëra të tjerë ishin larguar për në Maqedoni dhe Shqipëri. Bisedimet për paqe me Beogradin në Rambuje të Francës kishin dështuar dhe vëzhguesit ndërkombëtarë njoftonin për dëbime të qëllimshme dhe vrasje të civilëve.

Dhjetë vjet pas hyrjes të NATO-s në Kosovë

Gjenerali Mike Jackson: KFOR-i ende i nevojshëm në Kosovë


E Enjte, 06.11.2009, 09:37am

Gjenerali britanik Mike Jackson, që udhëhoqi forcat e NATO-s në Kosovë më 12 qershor 1999, thotë për BBC-në se, prania e KFOR-it në Kosovë është ende e domosdoshme për të ruajtur stabilitetin. Në një intervistë për BBC-në 10 vjet më pas, ai kujton misionin e vështirë të forcës shumëkombëshe, që u quajt Kosovo Force, KFOR. Ai thotë se, misioni i tyre ishte ndalimi i gjakderdhjes së shkaktuar nga forcat serbe të ish-presidentit Sllobodan Millosheviç. Gjenerali Jackson bisedoi me korrespondentin e BBC-së në Prishtinë, Arber Vllahiu.

 

Në kryeqytet po kryhet investimi më serioz për kulturën kombëtare gjatë 20 viteve të fundit

 

Nga Mujo BUÇPAPAJ


E Mërkurë, 06.10.2009, 07:49am

"Piramida", qendra më e madhe kulturore e vendit

Nëse doni të mësoni se çfarë po ndodh brenda mureve të ftohta të ndërtesës së muzeut të ish-dikatorit komunist, duhet të keni një fantazi ekstreme për artet. Kryeqyteti shqiptar më së fundi po hedh hapin e madh drejt epokës kulturore, duke krijuar brenda një tempulli prej mermeri dhe xhami atë që quhet si industri krijuese, e cila e shndërron Piramidën në Qendrën më të madhe kulturore për të rinjtë në Europë. Prej disa muajsh, një investim i rëndësishëm i qeverisë shqiptare po shndërron ish-Muzeun, në një nga shtëpitë më të mëdha europiane për organizimin e veprimtarive të arteve, e cila synon të mirëpresë mijëra spektatorë, kryesisht të rinj.

Ismail Kadare. E vërteta mbi krimet serbe duhet të dalë në dritë, Evropa ende nuk e di të vërtetën
E Martë, 06.09.2009, 12:13pm

Pas 15 muajsh nga shpallja e Pavarësisë, shkrimtari i madh, Ismail Kadare, viziton Kosovën ku zhvilloi takime me krerët e shtetit të ri, por edhe me studentë. Në një intervistë dhënë në emisionin “Rubikon” në Tv “Kohavizion”, Kadare ofron vizionin e tij se çfarë duhet të bëjnë më shumë shqiptarët, që Pavarësia e Kosovës të njihet nga të gjithë. Sipas tij, diplomatët shqiptarë duhet të angazhohen më shumë, të jenë më energjikë, ndërkohë që e vërteta mbi krimet serbe në Kosovë duhet të dalë në dritë. Sipas Kadaresë, Evropa ende nuk e di të vërtetën. Gjithashtu Kadare u shpreh edhe për pranimin e Shqipërisë në NATO, zgjedhjet e 28 qershorit, por edhe letërsinë.

Është hera e parë që vizitoni Kosovën pas shpalljes së Pavarësisë, ndani ndonjë emocion të veçantë?!

Die Welt: Pse ne italianët i duam dobësitë e Berluskonit

Nga Xhuliano Ferrara


E Hënë, 06.08.2009, 07:57am

Ngaqë po festonte në ditëlindjen me një 18-vjeçareje, Silvio Berluskoni tashmë duhet të mbrohet. E për këtë arsye, kryeministri italian na paskësh qenë gjithmonë ndryshe nga politikanët e tjerë. Giuliano Ferrara, kryeredaktori i së përditshmes "Il Foglio" dhe  ish-zëdhënës i kabinetit “Berluskoni”, shpjegon në artikullin e tij drejtuar gjermanëve, se pse Italia e do kryeministrin e vet. Për Ju gjermanët është e vështirë të imagjinosh një kancelar federal që posedon pesë vila të mëdha në “Costa Smeralda” në veri të Sardenjës, brigjet më të famshme të Europës për botën e VIP-ave...

The New York Times: Zgjidhja e lëmshit në Ballkan

Nga William Montgomery


E Djelë, 06.07.2009, 08:31am

Presidenti Obama tha pak kohë më parë për Irakun: “Ajo që ne nuk duhet të bëjmë është të mos lejojmë ndjekjen e një qëndrimi korrekt sikur synimet janë qartësisht të arritshme”. Do të ishte një hap i madh përpara, nëse e njëjta qasje do të ndiqej për Kosovën dhe Bosnjën.

Në të dyja këto vende ne jemi zënë në kurthin e politikës së “kutisë”, që e bën të pamundur arritjen e stabilitetit dhe zgjidhjeve afatgjata, pavarësisht investimeve të mëdha në njerëz dhe burime për më shumë se dy dekada.

Në prag të 65 vjetorit të zbarkimit të aleatëve në Normandi
E Shtunë, 06.06.2009, 09:07am

Kur Presidenti Barak Obama dhe homologu i tij Nikolas Sarkozi të përkujtojnë 65 vjetorin e zbarkimit të forcave aleate në Normandi të Francës, ata do të kthejnë vëmendjen tek një luftë tjetër, që i ndau të dy vendet, atë në Irak. Festimi i madh i fundit për nder të zbarkimit të forcave aleate në Normandi që u bë pesë vjet më parë, u konsiderua si pika më e ulët në marrëdhëniet Amerikë-Francë dhe mes udhëheqësve të dy vendeve.  

Ky qytet i vogël është duke u përgatitur për festimet e 65 vjetorit të zbarkimit të trupave aleate në plazhet e Normandisë.  Por kujtimet e asaj dite shfaqen gjatë gjithë vitit, si për shembull në majë të  kishave ku figura e një parashutisti Amerikan ende qëndron aty. Ato kujtime janë ende të freskëta për banorët si Andrea Auvraj, e cila ishte 18 vjeç kur trupat parashutiste Amerikane zbarkuan në Shën Mer Elise.

“Kur mbërritën parashutistët njerëzit u ndjenë të çliruar.  Ne thamë se më në fund ata erdhën dhe diçka do të ndodhte.Kishim shumë besim dhe ishim entuziastë”.

  » Komiteti i Helsinkit në Kongresin Amerikan organizoi një bisedë mbi zgjedhjet parlamentare 2009
  » Financial Times: Shteti i sapolindur përgjon drejt së ardhmes së mjegulluar
  » Shtypi gjerman komenton raportin e Obamas me botën arabe
  » Fjalimi i Presidentit Obama drejtuar myslimanëve në mbarë botën
  » Komisioni i Helsinkit analizon situatën para zgjedhjeve në Shqipëri
  » Përvjetori i gjashtëdhjetepestë i zbarkimit të forcave aleate në Normandi
  » Industria e diamantit në Botsvanë
  » Uilliam Uoker: Durrës-Kukës është dera e Europës për Shqipërinë
  » Çifti Obama në Nju Jork për një pasdite private
  » Një mur tjetër duhet të shembim, Murin e ShengenitNga Jozefina TOPALLI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]