E Martë, 08.11.2020, 04:06pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Der Spiegel: Gjendet kufoma e Roza Luksemburgut
E Premte, 05.29.2009, 02:41pm
Voal-online – Kufoma e Rosa Luxemburg është zbuluar në mortarin e spitalit Charité të Berlinit. Këtë e bën të ditur Der Spiegel e cila përmend fjalët e shefit të repartit të mjekësisë ligjore, Michael Tsokos. Një varg elementesh bëjnë të mendosh se janë pikërisht mbetjet trupore të themelueses së Partisë Komuniste Gjermane të vrarë midis 15 e 16 janarit 1919 ndërkohë që po transferohej nga burgu. Kufoma qe hedhur në kanal, prej këtu pastaj u muarën mbetje trupore të cilat u varrosen sikur ishin të Luxemburg. Mjeku ligjor ka shpjeguar se trupi – pa kokën, duart dhe këmbët – është i një gruaje të mbytur e cila paraqet ngjashmëri të mëdha me pasionanten e marksizmit, e cila vuante që nga lindje nga shtrembërime të femurit, çka e bënte tejet çalamane.
Nis në Gjirokastër Festivali i Muzikës Popullore "Miqësia Folk"
E Premte, 05.29.2009, 01:09pm
Për të dytin vit rradhazi, nisi mbrëmë në  lagjen "18 Shtatori" në Gjirokastër Festivali i Muzikës Popullore “Miqësia Folk”, me qëllim paraqitjen e vlerave artistike të krijimtarisë popullore në zonën e Jugut të Shqipërisë dhe Veriut të Greqisë. 
    Kabaja në klarinetë, nën ekzekutimin e instrumentistit  Gramoz Gramozi çeli siparin e mbrëmjes së parë të festivalit, pas të cilit interpretuan grupi orkestral “Argjiro”, grupi polifonik i Qefallovrisos dhe ansambli i këngës popullore qytetare “As e vogël, as e madhe”. 
    Grupi orkestral “Argjiro” solli këngë dhe melodi popullore të zonës së Jugut, si “Libohova shumë e mirë”, “Në mes të Delvinës”, etj, ku meloditë e ekzekutuara plot talent nga instrumentistët e grupit shoqëruan zërat e këngëtarëve popullorë, Kristaq Kola dhe Skënder Gramozi.    

Shënime për disertacionin e doktoraturës së Lasgush Poradecit në Universitetin e Gracit në gjuhësi e letërsi

Monografia e Lasgushti për Emineskun ndriçon edhe pas 80 vjetësh


E Mërkurë, 05.27.2009, 07:15am

Perikli JORGONI

Monografia e Lasgushit duhej kuptuar dhe zbërthyer, duhej në shqip gjithçka të dilte e qartë, me tingull muzikal, plot vrull e zhdërvjelltësi, siç tingëllon në origjinalin gjermanisht. Dhe nuk mund të gjesh veç dy vepra të tjera në llojin e saj; "Parimet estetike" të De Radës dhe "Bethoveni e revolucioni frëng" i imzot Fan Nolit.

Aliona Zeqiri - Kur biznesi ka aromë gruaje
E Shtunë, 05.23.2009, 04:30pm
Aliona Zeqiri, presidente e "A&A Group", pas diplomimit në dy fakultete, gjermanisht dhe drejtësi në Universitetin e Tiranës, ka kryer disa specializime pasuniversitare në Gjermani. Në 1995-1996, ajo u specializua në Universitetin e Freiburg and Bielefeld për Marketing nderkombetar, në 1997 në Institutin Carl –Duisberg për menaxhim drejtuese dhe staf, në 1998-1999 në Universitetin e Leipzig për promocion tregtar dhe menaxhim ndërkombëtar si dhe Master në drejtësi.  Zotëron tre kompani shërbimi në Tiranë. Ka disa diploma pas trajnimeve si në “Trump University New York”, SHBA dhe Gjermani. Në 2007 shpallet nga Departamenti Amerikan “Gruaja e suksesit në biznes 2007”. Është njohëse e 4 gjuhëve të huaja. Është e martuar, me një vajzë 11 vjeç.
Kalendari 23 maj ATSH
E Shtunë, 05.23.2009, 07:47am
1820 - Ali Pashë Tepelena thirri një mbledhje të posaçme të krerëve shqiptarë e grekë, si dhe përfaqësues të besimeve fetare për të mobilizuar popullsinë e pashallëkut kundër hakmarrjes që po përgatisnin pushtuesit osmanë. Ai u premtoi të pranishmëve se po të thyheshin turqit do të krijonte një shtet kushtetues, që do të përfshinte Shqipërinë dhe Thesalinë, kurse Greqia Qendrore dhe Morea do të organizoheshin në një shtet autonom nën mbrojtjen e vetë Aliut.

1913 - Delegatët shqiptarët në Londër, i dorëzuan Sir Eduard Greit, kryetar i Konferencës së Londrës, memorandumin mbi barbarizmat e ushtrisë greke në Shqipërinë e Jugut.

Soren Jessen Petersen për vizitën e Xhozef Bajdenit
E Premte, 05.22.2009, 11:49am

Ish-shefi i misionit të OKB-së në Kosovë, Soren Jessen Petersen ka thënë se në një mënyrë, zëvendëspresidenti amerikan Joseph Biden, e ka përcaktuar një “vijë të qartë të kuqe”, se si duhet të sillet Serbia në raport me Kosovën. Në një intervistë me BBC-në, Jessen Petersen tha se zoti Biden ka lënë të kuptohet se pret nga Serbia që të ndalojë minimin e pavarësisë së Kosovës.

 

Bajden në Kuvendin e Kosovës: pavarësia është e pakthyeshme
E Premte, 05.22.2009, 07:48am

"Ne e dimë, ashtu si edhe ju se detyra juaj është mjaft e vështirë. Por ne besojmë gjithashtu se ju jeni plotësisht në lartësinë e detyrës. Ju keni shumë miq dhe partnerë, përfshirë SHBA, të vendosur për të parë se ju do t’ja dilni mbanë. Sipas pikpamjes sime dhe të qeverisë sime, pavarësia e Kosovës ishte dhe mbetet sot alternativa e vetme për qendrueshmërinë në rajon. Dhe, siç e kam përmendur edhe në vendet që vizitova, pavarësia juaj është e pakthyeshme, absolutisht e pakthyeshme.

Foto-reportazh: Duke pritur Nënpresidentin Bajdën
E Enjte, 05.21.2009, 12:34pm

Voal-online - Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara Xhozef Bajden arriti sot në Prishtinë, ndalesa e tretë e një turneu në Ballkan gjatë së cilës ai vizitoi Bosnjen dhe Serbinë. Lexuesit po i sjellim një foto-reportazh nga aritja dhe pritja e Nënpresidentit Bajdën në Aeroportin e Prishtinës. Bajdën është një mik i vjetër i Kosovës, i cili gjatë karierës së tij e ka vizituar shumë herë Kosovën, që kur ajo ishte e pushtuar dhe ai ishte Senator i SHBA dhe kryetar i Senatit Amerikan e deri në vizitën e tij të sotme, kur ai është Nënpresident i SHBA-ve. Nënpresidenti Biden është pritur si Hero në Kosovë.

Nënpresidenti amerikan Xho Bajden sot në Kosovë
E Enjte, 05.21.2009, 08:31am

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara Xhozef Bajden arrin sot në Prishtinë, ndalesa e tretë e një turneu në Ballkan gjatë së cilës ai vizitoi Bosnjen dhe Serbinë. Sipas zyrtarëve amerikanë, z. Bajden do të ketë rastin të theksojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara për një Kosovë të pandarë, të pavarur dhe shumetnike. Ai do të flasë me udhëheqësit e Kosovës rreth përpjekjeve që ata kanë bërë për ndërtimin e një shteti funksional dhe mbrojtjen e të drejtave të pakicave. Z. Bajden pritet të takohet me zyrtarët më të lartë të vendit dhe të mbajë një fjalim në parlament.

Radio Evropa e Lirë - Në pritje të vizitës historike
E Mërkurë, 05.20.2009, 02:49pm

Në Kosovë, vizita e nënpresidentit të Shteteve të Bashkuara, Xho Bajden, vlerësohet si historike. Zyrtarë kosovarë dhe analistë konsiderojnë se me këtë vizitë, SHBA po dëshmon se është e përkushtuar për Ballkanin në përgjithësi dhe për Kosovën në veçanti. Ndërsa Kosova ishte pjesë e fjalimit të nënpresidentit Bajden ende pa arritur në Prishtinë. Ai gjatë qëndrimit në Sarajevë ka bërë të qartë se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme. Kjo deklaratë, sipas zyrtarëve kosovarë, përbën një mesazh të qartë për të gjithë ata që nuk e njohin realitetin e krijuar pas 17 shkurtit të vitit të kaluar.


  » Kalendar 19 maj ATSH
  » Reportazh: Në Dobrunë ku kufiri mes shqiptarëve është fiktiv
  » Marrëdhëniet me Italinë të shkëlqyera, falë edhe imazhit të ndryshuar të komunitetit shqiptar
  » Vaçe Zela: Lus Zotin çdo ditë të shoh dhe një herë Shqipërinë
  » Kalendar 12 maj ATSH
  » Jonathan Eyal: Ballkani vazhdon ta ketë vëmendjen amerikane
  » Kalendar 11 maj ATSH
  » Fatmir Sejdiu: Nuk jam ftuar në Shkup
  » Kalendar 10 maj ATSH
  » Piloti Xhejms Berisha gati për udhëtimin në Amerikën e Jugut 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]