E Mërkurë, 02.19.2020, 04:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
REKOMANDIM NJË DJALI
Poezi nga ERNEST HEMINGWAY
Përktheu: FASLLI HALITI

E Hënë, 02.02.2015, 03:12pm (GMT+1)

 
E r n e s t  H e m I n g w a y
                          1898 – 1961


 

Ernest Miller Hemingway (Oak Park, 21 korrik 1898 - Ketchum, 2 korrik 1961) ishte një shkrimtar dhe gazetar i shquar amerikan. Qe autor romanesh e tregimesh të shkurtër.
Hemingway mori Çmimin Pulitzer në 1953 për Plaku dhe detit, dhe në vitin 1954, fitoi çmimin Nobel në letërsiREKOMANDIM NJË DJALI

Mos i beso një të bardhi,
Mos e vrit një hebre,
Mos firmos asnjë kontratë,
Mos merr me qira në kishë një pankinë.
Mos u rekruto në ushtri;
Nuk ka nevojë të zësh shumë gra;
Mos shkruaj kurrë nëpër revista;
Mos e kruaj zgjeben.
Vër përherë një letër në ndenjësen e tualetit,
Qëndro me luftën në  kambanë,
Mbaje veten pastër, mos e lërë pas dsore,
Mos merr për grua një putanë
Mos i paguaj mashtruesit,
Avokatët mbaji larg,
Mos u beso redaktorëve,
Ose ti do të përfundosh në mes të rrugës.
Të gjithë miqtë do të largohen
Herët a vonë ata do të vdesin, këtë ti e di,
Jeta jote qoftë e shëndetshme dhe e pastër
Ata do t’i gjesh në parajsë përsëri.

Përktheu: FASLLI HALITI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NATA BESË NUK KATufë poezish nga SOKOL DEMAKU (02.02.2015)
TREVARGSHNga QAZIM SHEHU (02.02.2015)
BISEDË ME NAIMINProzë nga KUJTIM SKËNDERAJ (02.02.2015)
BASHKËFOLËSIT - Intervistë në vargje nga poeti LLEMADEO, dhënë poetit RRUSTEM GECIPoemë - Epiko-Legjendare (02.01.2015)
ARA E VIDHISHTËSTregim biptik nga FASLLI HALITI (01.31.2015)
MNERA TË MERR SYNI ME I PAPoezi nga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.31.2015)
MË LËR TË VDESADEM ZAPLLUZHA, poezi të zgjedhura nga libri 'Menatë vijnë lejlekët' (01.31.2015)
NJERI PA FAT NUK KAVILHELME VRANA HAXHIRAJ, fragmenti VI i romanit 'Loja e mëkatit' (01.31.2015)
NJË LIBËR I PASHMANGSHËM Shaip Beqiri: Hydra des Zorns - Hidra e mllefit, libër dygjuhësh shqip - gjermanisht, botuar në Cyrih nga Limmat Verlag, përkthyer nga Hans-Joachim LankschPërurim nga SADIK KRASNIQI&am (01.30.2015)
URATAPoezi nga FASLLI HALITI (01.30.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]