E Mërkurë, 06.03.2020, 02:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
SHKRIMTARËT DHE POETËT, KUR BISEDOJNË ME NJËRI - TJETRIN, POR EDHE KUR BISEDOJNË ME PERSONAZHET E TYRE, BËJNË LETËRSI
ESSE - QË NGA BIBLIOTEKA E ALEKSANDRISË E DERI NË DAUSON TË ALASKËS
Nga THANI NAQO

E Mërkurë, 02.04.2015, 10:03am (GMT+1)


-Përsëri e trazove folenë e grerave?! - më pyet me inat teto Dabucka, (personazhe në disa romane.).

-E trazova... Edhe me dashje edhe pa dashje, - përgjigjem konfuz.

-I lexova komentet e shumta, që ti,me kokëshkretësi, por dhe me mendjemadhësi, këmbëngul si mushka. Me sa e mora vesh romani PEZHISHKAT është ai që trazoi "folenë e grerave," Unë jam personazhe në tre libra të tjera dhe jam e bindur se edhe ato janë ROMANE LETRARE. Nga u gjend kjo fjalë "roman", më shkon mendja se as Perëndia nuk e di. Mos vallë e ka prejardhjen nga romanckat e dashurisë të princeshkave dhe të turtulleshkave? Pyeta komshien dhe ajo më tha se këtu, në Alaskë, nuk i thënkan ROMAN, por NOVELË. Kur të hapet moti, nga fundi i Qershorit, do të shkoj në Dauson, do të takoj Xhek Londonin dhe do ta shkoqit këtë ngatëresë. Unë, - do t'i them Xhekut, - kur isha roje operative, lexoja tyrlilloj librash, me kapak të hollë, por dhe me kapakë të trashë, edhe me kapakë të kuq. Ato me kapakë të trashë e të kuq na i ndanin me bordero e kushtonin, asokohe, njëqind leka, ose një ditë e gjysëm pune ... 

Në Alaskë nuk ka grera, por ka mushkonja, mirëpo, grerat që i "trazove" ti, - do t'i them Xhekut për ty, -nuk di si erdhën kaq larg, në mes të dimrit dhe ma kanë rrethuar vilën.

"Dil,- më thonë, - pa ta tregojmë neve ty, po nuk të bëmë gajdë me thumba"dhe unë hezitoj të hap dritaren e t'u them se shumica e librave, që nga Biblioteka e Aleksandrisë dhe gjer në Bibliotekën e Dausonit, nuk janë libra letrare, përveç librave të tua, - do t'ja bëj qejfin XHEKUT...

- Tigani po cërit dhe era e dhamit të djegur më erdhi deri në Florida, - e ndërpreva.

-Ah, ç' m'u dogjën cigaridhet prej mishi foke!, - thirri dhe e mbylli telefonin.
.........................

THANI NAQO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'KLITHMA FRYME' E LUMTURI YMERIT - NË LEDHATIME POETIKE IMPRESIONUESEEsé nga DRITA LUSHI (02.04.2015)
PIKA LOTITregime burgu, nga SAMI REPISHTI (1) (02.03.2015)
REKOMANDIM NJË DJALIPoezi nga ERNEST HEMINGWAYPërktheu: FASLLI HALITI (02.02.2015)
NATA BESË NUK KATufë poezish nga SOKOL DEMAKU (02.02.2015)
TREVARGSHNga QAZIM SHEHU (02.02.2015)
BISEDË ME NAIMINProzë nga KUJTIM SKËNDERAJ (02.02.2015)
BASHKËFOLËSIT - Intervistë në vargje nga poeti LLEMADEO, dhënë poetit RRUSTEM GECIPoemë - Epiko-Legjendare (02.01.2015)
ARA E VIDHISHTËSTregim biptik nga FASLLI HALITI (01.31.2015)
MNERA TË MERR SYNI ME I PAPoezi nga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.31.2015)
MË LËR TË VDESADEM ZAPLLUZHA, poezi të zgjedhura nga libri 'Menatë vijnë lejlekët' (01.31.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]