E Mërkurë, 08.12.2020, 10:31am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
LULE TË POSAÇELURA
Cikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA

E Martë, 02.10.2015, 04:20pm (GMT+1)LULET E POSA TË ÇELURA

 

 

 

 

Vonë kuptova

Se e padukshmja

Nga një tjetër thellësi

Shumë më e padukshme nxori

Nga brinjët një copë ashti dhe ja dha frymën

 

Pastaj i krijoi grykat dhe malet e thepisura

Nga drurët që i mbolli bëri një kryq

Tre herë bekoi njeriun

Nga vera e kuqe

Pikoi loti

 

Nuk di tani

Në emër të kujt

Zunë të rriten njerëzit

Mbase fajin e kishte kryekëput

Motra lozonjare ose molla e kafshuar

 

Por gjithsesi fajin duhet kërkuar te njeriu

I cili dhunshëm shkundi mollët

Lulet e posa të çelura

Në emër të fjalës

Ose rrenës

 

 

FORMËN E DHËNË NGA NJË FRYMË

 

 

 

 

Me duar prej dheu

I dha shpirt ujit dhe drurit

Si gjethet toka morri  frymë

Në formën e saj më delikate deltina

Dukej se kishte një qeshje hyjnore të njeriut

 

Edhe me qindra mija vjet kaluan në pritje

As njeriu e as dheu nuk e ndryshonin

Formën e dhënë nga një frymë

Që kurrë nuk ndalet

Ky lloj bekimi

 

Kur frynë

Dhe kur çmendet tufani

Njeriu ngjizet për shpirtin e drurëve

Bëhet një me lutjet dhe kryqin prej druri

Sa shumë ngjashmëri me kalin tim prej bore

 

S’patën se çfarë të na bëjnë dimrat e acartë

Nga një krenari madhështore mësuam

Se sa shumë dashuri i përket njeriut

U mësuam nga urtia e malit

Se si duhet me dashtë

 

NA MBAJTËN PËR NJERËZ PAGAN

 

 

Kur kemi kohë bisedojmë me parathëniet

Ashtin e tokës e latojmë si gurin

Nga druri nxjerrim eliksirin

Dhe i shërojmë me frymë

Sëmundjet e tokës

 

Disa qeshën me ne

Na mbajtën për njerëz pagan

Na i shqyen daullet e kushtrimit

Sa herë që deshëm ta thërrisnim shiun

Si djajtë na pengonin retë e fut të mjegullave

 

 

TROKITNIN EDHE NETËVE TË VONA

 

 

 

 

Vetëm në Dardani binte bora e kuqe

Binte pareshtur me shije plumbi

Nga degët e plepave të vrara

Si rrëshira e zezë

Kullonte syri

 

Kullonte tmerri

Netëve i mbyllnim dyert

Nëse gdhinim mëngjesin herët

Trokitnin cerberët e të gjitha llojeve

Trokitnin në dhembjet tona të pashëruar

 

Çdo gjë shqiptare u pengonte dreqërve

Na thanë se po shtohemi si hithi

Duhet prerë që në rrënjë bima

Që rritet e na e zë frymën

Kjo pengonte djajve

 

Me tmerre u rritëm

Rrapëllimat s’ndaleshin

Trokitnin edhe netëve të vona

Rrapëllonin si të babëzitur dreqërit e egër

Derisa dolëm maleve s’pushuan të trokiturat

 

 

 

NJË RAPSOD I VERBËR

 

 

 

 

Mbrëmë

Na thanë heshtni

I kishim të ndaluara këngët

Vetëm netëve të vona nën jorgan

Mund t’i këndonim këngët tona të ndaluara

 

Me ne këndonin edhe zogjtë nëpër kafaze ari

Këndonin edhe muret e zeza të Afrikës

Kudo nëpër botë këndohej himni

E lirisë aq të dëshiruar

Këndonte njeriu

 

Zërat e gjetheve

S’kishin më të ndalur

Himnin e lashtë të drurëve

Vetëm ata popuj dinë ta këndojnë

Vetëm ata që e ndjenë robërinë mbi shpatulla

 

Sa bukur mbrëmë këndonin Bjeshkët e Mira

S’pushonte as zëri i lahutës së vjetër

Diku nëpër hanet e malësisë

Një rapsod i verbër

I këndoi lirisë

                                                                Prishtinë, 10 shkurt 2015

ADEM ZAPLLUZHA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJASHTËDHJETË E PESË VJET MË PARË( Me rastin e 65 vjetorit tё masakrёs greke mbi popullsinё e Çamёrisё)Poemë nga QERIM SKËNDERAJ (02.09.2015)
PERSPEKTIVË DHE MINIATURËNga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.09.2015)
AS DITËT NUK I NGJAJNË NJËRA-TJETRËSVILHELME VRANA HAXHIRAJ, fragment nga romani 'Loja e mëkatit' (02.09.2015)
RRËFENJA GAZMORE PËR DITËT ME SHINga PËRPARIM HYSI (02.07.2015)
KRIJOHET DHE JEPET ÇMIMI I RI LETRAR, “SKËNDER HASKO”(Shpallet nisma e re, “Libra, për ditëlindjen e fëmijëve tanë”)Nga MURAT GECAJ (02.07.2015)
SA HERË QAN HISTORIARRUSTEM GECI, Tufë poezish nga libri, "Kanuni poetik" (02.07.2015)
KUR VIHEJ NË SHËNJESTËR 'DIMRI' (Tregimi është ndërtuar në bazë të një bisede me të nderuarin Pal Nikolla, Patos, i cili nuk jeton më. E publikoj si homazh për atë njeri të mirë e të mençur.)Nga QERIM SKËNDERAJ (02.06.2015)
RAMIZ LUSHAJ - VEPRA 'BRIGJEVE TË DRINIT, MORAÇËS E LIMIT', VËLLIMI I PARËDy fjalë nga autori (02.06.2015)
DASHURITË E MËDHAPoezi nga Qazim SHEHU (02.05.2015)
IDE LULESHPoezi nga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.04.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]