E Enjte, 07.02.2020, 10:43pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
U KTHYEN DALLËNDYSHET
Trevargshe nga QAZIM SHEHU

E Hënë, 02.23.2015, 11:01am (GMT+1)


U kthyen dallëndyshet
Në pranverë
Mallëngjehemi për zogj të tjerë.
+++
Anija në horizont
I vë detit një sy,
Cikllop mbeti ai.
+++
Fëmijëria iku
Pas një romani që
Ende s`po e shkruaj
+++
Kthehem në shtëpi
Si në një kuti bosh
Kur s`të gjej
+++
Vizatoj në ajër
Fytyrën tënde
Ajri hollohet
+++
Dy pemë në rrugë
Udhëtarë të harruar
S`çelet asnjë derë
+++
Një kanarinë në kafaz,
Hekurat fije bari
Djersijnë.
+++
Kockat e plakura
Kërcëllon ura
Valët tradhti të çthurura
+++
Diamante të syrit
Në gjerdan vështrimesh
Shkëlqejnë
+++
Verë e lumtur
Shkrihet në trupa
Statuja dashurie
+++
Prizm i buzëqeshjes
Fshiu anët
Në tym të ndjenjës
+++
Bleta mbi kërcell
Thith njomështinë
Vjen mjaltë i hidhur…

QAZIM SHEHU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ME SYTË ULURNga TAHAR BEN JELLOUN (02.23.2015)
SHIJO TË SOTMEN QË SHKOIVILHELME VRANA HAXHIRAJ, fragmenti IX nga romani 'Loja e Mëkatit' (02.23.2015)
PËRGJUMJE DHE ILUZIONEFragment romani nga THANI NAQO (02.22.2015)
FLETORJA E VJETËR...Tregim nga PËRPARIM HYSI (02.22.2015)
VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIUPoezi nga VISAR ZHITI (02.21.2015)
SONATA E HËNËS- FOLEJA KOMBËTARENga EGLANTINA MANDIA (02.21.2015)
ARITMETIKË MISTIKENga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.19.2015)
NJË NJERI MBASE I URITURCikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA (02.19.2015)
POEMA E DHIMBJESPoemë nga NIKOLL N ULNDREAJ (02.19.2015)
SONATA E HËNËS (Rrëfim për një jetë)Nga ENGLANTINA MANDIA (02.19.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]