E Hënë, 12.16.2019, 05:14am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
DHE NJË NJERI  I VETMUAR
Cikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA

E Premte, 02.27.2015, 08:10am (GMT+1)DHE NJË NJERI  I VETMUAR

Si një lis i dehidruar
Bredhi rrugëve të vetmisë
Askush pranë meje
Përpos bastunit të gjyshit tim

Ecim si dy shkopinj të lënë pas dore
Secili me problemin e vet
Ty të mundon vetmia
Kurse mua diabeti
Është duke mi gërryer rropullitë

Vetëm na mungonte ky shi imcak
I cili çmendurisht troket
Nëpër xhamat e kujtesës
Troket e nuk ndalet qe disa ditë
Gërryen
E gërryen nëpër mendje të erës

Një lis
Një bastun i babagjyshit
Dhe një njeri i vetmuar
Ecin nëpër ëndrrën e shiut imcak
Ecin deri në fund të një tregimi


E CILA PO KAFSHON

Me gishtat e lodhura të erës
I preka të gjitha kujtimet
Dikur vonë i lodhur
E vura kokën
Mbi jastëkun e ëndrrës
Dhe fjeta
Derisa më zgjuan këngët e turtujve

Kur i hapa sytë
Mendova se dimri kishte ikur
Përtej maleve
Dhe asnjëherë nuk kuptova
Se një tjetër dimër më i ashpër
Kishte lëshuar rrënjë në shpirtin tim

Ende edhe sot e kësaj dite
Më duken se gjërat
Nuk ndryshojnë asnjëherë
I përngjajnë
Po asaj ëndrre që e shoh çdo natë
Veshur me një pallto të trishtuar
E cila po kafshon
Egërsisht është duke i shqyer
Këmishët e mia të leckosura

SA JEMI LARG NJËRI - TJETRIT

Të thash
Mos më zgjo nga ëndrra ime
O të lutem mos më zgjo
Qenkan të paprekshme duart e erës
Kjo natë e gjatë
Kurrë të mos soset sonte

Të lutem
Më lërë në këtë gjendje të ngurtë
Dua të vdes
Si flutura në përqafimin e qiriut
Unë dhe ëndrra ime
Sa jemi larg njëri- tjetrit
Në këtë çast të paharruar

Më lërë kështu të lutem
Mos i ngacmo as fluturat
E kësaj kënaqësie
Dua të fle
Si një kërthi i mëkuar
Mbi flatrat e një ëndrre
Po lind një botë e re
Që i përngjan dashurisë

PA TITULL

Unë nuk i frikohem plumbit
As vdekjes
Por të lutem
O të përgjëroj si Hyjin
Mos m’i mbytë shpresat
Në zemrën tënde të brishtë
E dashura grua


NJË KËNGË E BARDHË

Po vijnë shirat
Si qengjat
Po kërcejnë stërkalat
Nëpër sqepat e thyera të lejlekëve
Mbinë trëndafilat

Po kthehen mërgimtarët
Nëpër sokakët e qytetit tim
Për çdo ditë
Hapen dhe mbyllen qepenat
Kalldrëmet zgjohen nga kllapia
Zgjohen
Dhe i përshëndesin zogjtë

Plakat e mëhallës
I kanë shqyer shamitë e zeza
Dhe nga kajsishtat e mbjella
Kësaj radhe
Paskan ikur kukuvajkat

Një këngë e bardhë
Si kurdoherë më parë
Dëgjohet mbi pastelet e luleve                    

ADEM ZAPLLUZHA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ESSE PËR SITAT, GRURIN, NIKELIN E MESHËTNga THANI NAQO (02.27.2015)
GISHTËRINJTË E BARITEse letrar për poezinë e Drita Lushit Nga RRUSTEM GECI (02.27.2015)
PARËSIA E HAPËSIRAVE ALTERNATIVE DHE RITMI POETIK(Një vëzhgim studimor për poezinë e Vehbi Skënderit)Nga FATMIR TERZIU (02.26.2015)
Magjikja dhe e vërteta tek GaboGABRIEL GARCIA MARQUEZ - MBRETI I REALIZMIT MAGJIKEsé nga SALMAN RUSHDIE (02.26.2015)
KUJTIME BURGUNga QEMAL DRAÇINI (1922 - 1947) (02.25.2015)
VËLLIMI POETIK “ËNDRRAT E BARDHA” I AUTORËS, ALMA FERUNINga UKSHIN MORINA (02.25.2015)
NIKAJ-MERTURIPoezi nga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.23.2015)
SONATA E HENES- NJË STINË E PAHARRUARNga EGLANTINA MANDIA (PJESA IV)/ (02.23.2015)
U KTHYEN DALLËNDYSHETTrevargshe nga QAZIM SHEHU (02.23.2015)
ME SYTË ULURNga TAHAR BEN JELLOUN (02.23.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]