E Enjte, 10.01.2020, 06:26am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
SHKOPINJ HORIZONTESH
Cikël poetik nga QAZIM D. SHEHU

E Djelë, 03.01.2015, 04:06pm (GMT+1)


SHKOPINJ HORIZONTESH

S`shkuam kurrë aty ku deshëm,
Një vjë si shkop përdridhte qiellin,
Lumturia na ngrinte përjetë
Ta thyenim këtë shkop të  nxehtë.
Mbi kurriz malesh vijëzonte,
Dëshira dhe pasione,
Dhe sa mbërritëm tek ai,
Shkopi vijëzohej në tjetër largësi.
Kështu horizont pas horizonti
Rendëm drejt një piemonti
Të zhgënjyer në kërkim
Në kurrizë malesh pambarim.
Ti thyenim vijat e shkopinjve rrëmbimtarë
Në qafa zogjsh i mbartnim si fije bari…

QIRI

Enë pa ujë je, veten zbraz,
Tretur delikate në maraz,
Kur nuk vihet asnjë buzë,
Në cep të enës së bruztë.

Pemë e zhveshur drithëruar
Për gjethet që ranë,
Shpirt i madh që vuan,
Nga që s`të panë.
Në hi të hirit të pashuar,
Në fund të barkut përvëluar,
E ngre një këngë dhe zbraz vetmi,
Më prit të mbush me një qiri…

PENEL

Marr një penel e ngre në ajër,
E ngjyej në një re të zbrazët,
Vetëtimë e munguar.
Nga një bubullimë e ngathët.

Kjo botë zbraz kova me bojë,
Furçet nuk i kursen.
Më mirë ta ngjyej penelin në një re,
Se në këtë bojë që nuk ia vlen…

RITËM

Si kapilarë komunikues varg
Çastet zbrezen tek njëri tjetri,
Dhe jeta ritmin mat,
Nga i riu tek i vjetri.
Në lëng të jetës magjijuar
Prej ndërsjelljes  verbuese
Thuren kaq ëndrra të hutuara,
Derdhen në enë komunikuese…

PËRBETIM

Ne përbetohemi si paganë
Për drurin, diellin dhe gurin,
Ca perëndi që na mbajnë
Mos e përthyejmë gjurin.

Dhe nuk e shohim sesi dielli
Në skuqet, skuqet për ne,
Drurët kur i thyejnë degët
Fjala jonë i përzhit rrufe.

Gurin kur çahet nuk e shohim
Për ne duhet të jetë çarë,
Një çast, paganë kur ndodhemi,
E plasim krejt këtë farë…

PERDE

Plehrat u ngrohën kaq serbezë
Në rreze të mëngjesit,
Gjersa të vijë i marri dhe t`i ndezë
Të krijojë perde për njerëzit.
Të paktën të mbulojë turpet
Para se t`i skadojnë në plehra,
T`i mbajë pranë vetes bota ngutet
Me një sinqeritet për vlera…

QAZIM SHEHU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FERRPARAJSAPoezi nga XHEVAHIR SPAHIU(Ribotuar në 70 vjetorin e lindjes së poetit) (03.01.2015)
VDIQ ROMANCIERI I SHQUAR TURK JASHAR QEMALI (02.28.2015)
LUTJE DASHURIEPoemë nga ABDULLAH KONUSHEVCI (02.28.2015)
'NJË ALIEN' QË KA SHALUAR 'KALIN PREJ BORE'Esé për librin e ri poetik të ADEM ZAPLLUZHËSNga PËRPARIM HYSI (02.28.2015)
ATË NATË UJQËT NUK M’U KTHYEN NGA KULLOTANga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.27.2015)
DHE NJË NJERI  I VETMUARCikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA (02.27.2015)
ESSE PËR SITAT, GRURIN, NIKELIN E MESHËTNga THANI NAQO (02.27.2015)
GISHTËRINJTË E BARITEse letrar për poezinë e Drita Lushit Nga RRUSTEM GECI (02.27.2015)
PARËSIA E HAPËSIRAVE ALTERNATIVE DHE RITMI POETIK(Një vëzhgim studimor për poezinë e Vehbi Skënderit)Nga FATMIR TERZIU (02.26.2015)
Magjikja dhe e vërteta tek GaboGABRIEL GARCIA MARQUEZ - MBRETI I REALIZMIT MAGJIKEsé nga SALMAN RUSHDIE (02.26.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]