E Mërkurë, 08.05.2020, 06:45am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
DUA TË IKI LARG
Cikël me poezi nga PËRPARIM HYSI

E Hënë, 03.02.2015, 11:36am (GMT+1)


Dua të iki larg

Dua të iki larg nga qyteti
Larg nga zhurma e makinave
Sado i moshuar,e dini që ma ka qejfi
Si miturak të bredh lëndinave.

Andej lëndinave e çaireve
Ku diku kullotja dhëntë

Dhe bridhja tutje rrëpirave
S'më zije sikur të më vije qëntë.
--
O shokë, mos më prisni tek "Ulqini" *

Ku takohemi tri herë në javë
Aha, është bërë i vogël, Përparimi
"Dhija mish e cjapi tavë!!!"
Dhëntë i kam lëshuar çaireve
Korijes zë e gjuaj për qejf
O kohë e fëmijërisë që më thirre
Pse lëkurën ma rreh si def?!!!

* Ulqini- klubi ku takohemi tri herë në javë.
Tiranë, 1 mars 2015


Poeti oportun

Kam parë lotët e një turtulli
Kur nga saçmet u këput
Dhe gëzimin prej "kulufi"
Të gjahtarit krej "harbut"

E pashë turtullin kur u fal
Edhe ra... dhe dha shpirt
Të gëzohesh duke "vrarë?!"
O gjahtar,sa je i lig!

Por kujtesa shkoi e humbi
Dhe harresa zë më mund
Mishi i pjekur mua më "mundi"
Më shijoi si asgjëkund.

E ha mishin me shumë shije
Harroj lotët që i pashë
Turp më vjen prej poezie
Si gjahtari, u bësh "vrasës"

15 shkurt 2015


S'i vë fre dot zemrës sime


S'i vë fre dot zemrës sime
Kur ma shpon me sytë e zesë
Zë e ndizem furrëkamine
Nga një ndjenjë e nga një mbresë

Mbasandaj ti dhëmbët zbardh
( Vërvit shkarpa përmbi zjarr)
Epo unë nuk jam "lumëmadh?!"
Që nga "sulmi" vesh mos marr.

E, pastaj, se ç'ndodh më tutje
"Kredencialet" që shkëmbejmë
Unë sado i mbushur huqe
Them: " s'ia vlejmë që t'i rrëfejmë".

15 shkurt 2015

Për veten time

E di mirë që po shtyj vitet
"Vitet e prapmë të Pompeut"
Bashkë me vitet, muajët, ditët
Sa t'i vë unë krahët dheut.

Si të gjithë, një ditë do ikë
Për andej, nga më nuk kthehem
As mos qaj, e mira Sikë!
Veç për ty unë ngashërehem.

Se ke qenë si një shënjtore
Që për mua je cfilitur
Krejt, rastësisht, në rrugë më dole
Por qe fati im, i ndritur.

Qe ballsam imi i jetës
Qe fati im i bardhë
Do lëviz gurin e vdekjes
Për të thënë: për ty jam gjallë.

Tiranë, 1 mars 2015

PËRPARIM HYSI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
XHEVAHIR SPAHIU MBUSHI 70 VJET - DENJËSISHT NË KRYE TË LETRAVE DHE KULTURËS SHQIPENga ZYLYFTAR HOXHA (03.02.2015)
TË MOS DIGJET NGA HESHTJA JOTEPoemë dashurie nga ADEM ZAPLLUZHA (03.01.2015)
SHKOPINJ HORIZONTESHCikël poetik nga QAZIM D. SHEHU (03.01.2015)
FERRPARAJSAPoezi nga XHEVAHIR SPAHIU(Ribotuar në 70 vjetorin e lindjes së poetit) (03.01.2015)
VDIQ ROMANCIERI I SHQUAR TURK JASHAR QEMALI (02.28.2015)
LUTJE DASHURIEPoemë nga ABDULLAH KONUSHEVCI (02.28.2015)
'NJË ALIEN' QË KA SHALUAR 'KALIN PREJ BORE'Esé për librin e ri poetik të ADEM ZAPLLUZHËSNga PËRPARIM HYSI (02.28.2015)
ATË NATË UJQËT NUK M’U KTHYEN NGA KULLOTANga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.27.2015)
DHE NJË NJERI  I VETMUARCikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA (02.27.2015)
ESSE PËR SITAT, GRURIN, NIKELIN E MESHËTNga THANI NAQO (02.27.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]