E Hënë, 10.26.2020, 01:48pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
BIBLIKE
Kujtim nga 7 Marsi 1972
Prozë poetike nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Enjte, 03.05.2015, 03:48pm (GMT+1)Ai 7 Mars i vitit 1972 agoi i vërshuar nga manushaqet që mbinin mes barit të dendur, ferrave, gëmushave, mes gurëve. Bashkë me nxënësit kemi mbledhur lule, kemi bërë kurora për 7 Marsin, kemi luajtur, kemi rregulluar çerdhet e zogjve nëpër lisa, ia kemi dërguar mesazhet më njerëzore faunës së pyjeve. Por, ndërkohë që po e festonim 7 Marsin nëpër klasa mes luleve, ngjyrave dhe aromave, jashtë kishte filluar të fijatë, si duke luajtur, si duke bërë shaka. Kur ne e vumë re borën, ajo i kishte mbuluar oborret, rrugët, çatitë, pyjet, nën të kishin mbetur manushaqet e sapoçelura, manushaqet e çelura, bari i ri që po dirste kudo e më dendur. Bora ua kishte mbytur zërin lumit, prrojeve e krojeve, e kishte vënë natyrën në gjumë në mes të ditës, ia kishte mbyllur zërin dhe sytë. Në dritaret e klasave kishin ardhur e po rrapëlonin krahët zogjtë a thua se shkolla ishte Varka e Noes ku ata të gjenin shpëtim pas përmbytjes së botës nga bora kudo që arrinte shikimi i atyre zogjve. Ne drejtuesit e Varkës së Noes, mësuesit e nxënësit u gjetëm të befasuar për misionin tonë biblik. Por më të befasuarat u gjetën lulet manushaqe nëpër tavolinat e mësuesve, nëpër bankat e nxënësve, mbi dritare e dyer. Atyre iu erdhi në sy, iu mbiu në sy një pyetje e përbashkët së cilës askush nga ne nuk kemi mundur t’i përgjigjemi. Lulet janë fishkur, tharë e kanë shkuar, por pyetja e përbashkët që iu mbiu në sy atyre, ka mbetur në kujtesën tonë kudo që shkojmë e kudo që jemi. E kështu, pra, ndodhi në atë 7 Mars 1972, e cila, si çdo ditë biblike, zgjat jo vetëm në ditë të tëra jobiblike, por me dhjetëvjeçarë të tërë, me shekuj të tërë, duke na bërë ne planetarëve më ndërplanetarë, më biblikë, më të vetëdijshëm, më vizionarë në misionin tonë biblik të Varkës së Noes përmes kohëve biblike dhe jobiblike, përmes ditëve, dhjetëvjeçarëve, shekujve biblikë dhe jobiblikë të planetit tonë dhe të planeteve tona biblike e jobiblike.

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
POEZITË E MIA KUSHTUAR XHEVAHIR SPAHIUTNga PËRPARIM HYSI (03.05.2015)
KJO ISHTE HISTORIA IME E SHËMTUAR, PËR TË CILËN NUK KËRKOJ SHFAJËSIMVILHELME VRANA HAXHIRAJ, fragmenti X nga romani 'Loja e Mëkatit' (03.03.2015)
DUA TË IKI LARGCikël me poezi nga PËRPARIM HYSI (03.02.2015)
XHEVAHIR SPAHIU MBUSHI 70 VJET - DENJËSISHT NË KRYE TË LETRAVE DHE KULTURËS SHQIPENga ZYLYFTAR HOXHA (03.02.2015)
TË MOS DIGJET NGA HESHTJA JOTEPoemë dashurie nga ADEM ZAPLLUZHA (03.01.2015)
SHKOPINJ HORIZONTESHCikël poetik nga QAZIM D. SHEHU (03.01.2015)
FERRPARAJSAPoezi nga XHEVAHIR SPAHIU(Ribotuar në 70 vjetorin e lindjes së poetit) (03.01.2015)
VDIQ ROMANCIERI I SHQUAR TURK JASHAR QEMALI (02.28.2015)
LUTJE DASHURIEPoemë nga ABDULLAH KONUSHEVCI (02.28.2015)
'NJË ALIEN' QË KA SHALUAR 'KALIN PREJ BORE'Esé për librin e ri poetik të ADEM ZAPLLUZHËSNga PËRPARIM HYSI (02.28.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]