E Shtunë, 08.08.2020, 06:49pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
KËNGA E REXHËS
Tri poezi me motive popullore nga RRUSTEM GECI

E Shtunë, 03.07.2015, 05:06pm (GMT+1)


KËNGA E REXHËS

Nëna Rexhën e kishte djalë
Rexha nusen e kishte të parë
Nusja e bukur, dhe Rexha i ri
Të njohur ishin... me dashuri

Dasma e Rexhës,dasmë në zë
Katër shtëpi mbushur me miq
I gjithë gëzimi ishte në dasmë
Kënga e vallja nuk pushonin

Rexhën në dasmë do e vrasin
gjaku i Rexhës të mos shtohet
Ëndërr e nënës për djep të ri
ishte shpresa e saj për të birin

Vrasës i territ Rexhën e vranë
vrasja Rexhës, nusen e ndanë
nusja e bukur, dhe Rexha i ri
vrasësi quhej një "kalë i zi"

Gjaku i Rexhës nuk do thajë
gjaku i këngës do ta mbajë
plagë e nënës s´mbyllet kurrë
vdekja e të birit i preu udhë!..


GJEGJ ELEZ ALIA

Ndali shpurat se je n´Arbëri
Ndali hovet dhe ku ke mësy
nuk kam prona as tokë për ty
tokat e mia s´merren me sy

Gjergj Elezi flet me popullin
qehajasë ne do t´i tregojmë
se zullumi mbi shqiptarët
në m e j d a n do të mbarojë

Arma e Gjergjit flakë me ar
Arma e Gjergjit prush e zjarr
Kot rreh flatrat o bajloz i zi
Nuk kam motër unë për ty!

Motra Gjergjit, vëllain veshë
Ia veshë armët me u ndesh
Mbi ( 9 ) plagët ngritet trimi
Gjerg Elezi nis tek himni!

Gjergj Elezi trim mbi trima
I ngul shpatën mu tek sqima
një varr e lype ti në Shqipëri
dhe varr të bëra o bajloz i zi!

MARRËVESHJE

Besa-besë, besën kam dhënë
Për bashkim jetën me dhanë
ku mje nis moj lulja me erë
për në Çamëri, dhe n´Preshevë!..

Besa-besë, Besë, ku po shkon
Fjalën Flamurit ia kam dhënë
Trojet tona vetë i bahkojmë
Shkup e Ohër, është toka jonë

Besa-besë, besën kam dhënë
kënga jonë tek gjuha fillon
fletët e mollës po digjen flakë
paçka se do derdhim pak gjak

Besa-besë, besën kam dhënë
Shkup e Ulqin është toka jonë
ré të përziera fshehin rrufé
çasti e do këngën me mprehë!..

Dortmund,2015

RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
7-8 MARSI NË VARGJET E MIANga PËRPARIM HYSI (03.07.2015)
SHËNIME PËR LIBRIN 'ZOGJTË E HIÇKOKUT' TË ROLAND GJOZËSNga AGIM BAÇI (03.07.2015)
ËSHTË DREJTËSIA HYJNORE AJO QË NA JEP NJË MUNDËSI TË REVILHELME VRANA HAXHIRAJ, fragment XI dhe i fundit i romanit 'Loja e Mëkatit' (03.07.2015)
I DASHUR NIP, STUDIO DHE KUJTO!Nga UMBERT ECO (03.06.2015)
F L A M U R Ipoezi në kujtim të heroit Adem JashariNga RRUSTEM GECI (03.05.2015)
BIBLIKEKujtim nga 7 Marsi 1972Prozë poetike nga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.05.2015)
POEZITË E MIA KUSHTUAR XHEVAHIR SPAHIUTNga PËRPARIM HYSI (03.05.2015)
KJO ISHTE HISTORIA IME E SHËMTUAR, PËR TË CILËN NUK KËRKOJ SHFAJËSIMVILHELME VRANA HAXHIRAJ, fragmenti X nga romani 'Loja e Mëkatit' (03.03.2015)
DUA TË IKI LARGCikël me poezi nga PËRPARIM HYSI (03.02.2015)
XHEVAHIR SPAHIU MBUSHI 70 VJET - DENJËSISHT NË KRYE TË LETRAVE DHE KULTURËS SHQIPENga ZYLYFTAR HOXHA (03.02.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]