E Djelë, 06.07.2020, 11:21am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
E KUJTOJ ME MALL E PIKËLLIM QERIM UJKANIN
Nga FARUK TASHOLLI

E Premte, 03.13.2015, 07:07pm (GMT+1)Sot paska vdekur poeti Qerim Ujkani, moment ky që si kumt sjell pikëllimin, ndërsa të rikthen ta kujtosh gjatë. Në lagjen e vogël të shkrimtarëve të Kosovës, atë e kisha mik të mirë dhe koleg pune, ani që disa vite diferencë në moshë na hynin në mes. Bisedat e gjata, jo vetëm në byffenë e Radio Prishtinës, ku punonim bashkë, na bënim sikur të ishim „qingja të një pranvere“, pasi konvergjimi në mendime dhe pikëpamje për jetën, për artin, për fatin e kombit, po edhe për politikën na lidhnin pothuaj në një pikë. Qerim Ujkani, ashtu si ishte pedant në jetë, ishte pedant edhe në poezi. Kujtimet për të janë të gjata në mbamendjen time.

Rrëfimet nga jeta, përvojat e punës, të studimeve, të atmosferës letare etj, përbëjnë një mozaik të gjerë. Ai më bëri t'i mësoj shumë histori të pashkruara. Ishte i këndshëm në rrëfime, në shpalimin e anekdotave jetësore, madje me një humor të lehtë dhe të hollë njëkohësisht. Sa me dhembje, nata e sontme m'u shndërrua në kujtime nga jeta me Qerimin që për disa vite, kafenë e mëngjesit, e pinim bashkë në katin e nëntë të Radio Prishtinës, aty ku ishte byffeja dhe prapë zbrisnim në katin e pestë ku e kishim zyrën e punës, vazhdimisht duke biseduar për qindra tema të jetës, gjithmonë me zemër të hapur. E kujtoj më mall e pikëllim në këto çaste, duke ngushëlluar familjen e tij, miqtë e përbashkët që kishim dhe natyrisht, kolegët e shtrenjtë të Radio Prishtinës, që bashkërisht për një ditë u dëbuam nga puna nën tytat e pushkëve të policisë serbe, tash e 25 vjet më parë. Qoftë i pavdekshëm kujtimi pë Qerimin!
FARUK TASHOLLI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
QERIM UJKANIT TË LETËRSISË I RREH ZEMRA NË NOKSHIQ TË PLAVËSNga RAMIZ LUSHAJ (03.13.2015)
HOMAZH PËR QERIM UJKANIN(Pas lajmit të ndarjes nga jeta të QERIM UJKANIT 1937-2015)Nga PREND BUZHALA (03.13.2015)
DJEGIA E FANTAZMËSParathënia e librit të Vaso Çubrilloviqit 'Shpërngulja e shqiptarëve'Nga IZET DURAKU (03.12.2015)
KRAH I THYER ZOGU Cikël poetik nga SHQIPONJA AXHAMIMe një hyrje nga poeti REXHEP SHAHU (03.12.2015)
POEZI LIRIKECikël nga PËRPARIM HYSI (03.11.2015)
H E R O I K APoemë për Kryengritjen e 11 Marsit 1981Nga RRUSTEM GECI (03.11.2015)
VAZHDON PO AI REFRENCikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA (03.11.2015)
HIJET E ZEZA TË SË KALUARËSNga EDLIRA DEDJA (03.11.2015)
PARA SE LULET TË SHKONIN NË FARMACICikël poetik nga QAZIM SHEHU (03.10.2015)
NDËRGJEGJA E ZEMRËSEse letrare për poeteshën Irma KurtiNga RRUSTEM GECI (03.10.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]