E Shtunë, 09.26.2020, 03:10am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
KËNGËT E TË PAURTIT
Nga RRUSTEM GECI

E Shtunë, 03.28.2015, 09:35am (GMT+1)


KËNGËT E TË PAURTIT

I këndoj shqiptarët në 5 shtete
këtu jam prej 13 mijë vjetësh
jam qytetar modern dhe i lashtë
këtu e kam të shkruar historinë

Kam mësimin e të gjitha epokave
urtësinë e të mençurit, guximin
e më trimit, flas gjuhën time, kam
shkollën e përparuar të brezave

Prej 13 mijë vjetësh jam krijues
këtu jam mbjellës dhe ndërtues
e kam të gjakut tim Skënderbeun
dhe katër papë të krishterimit

Shqipëri, Tokë-Mëmë e atdheut
thuaje fjalën e të paurtit tënd, se
pata humbje nëpër shumë beteja
mbeta vetëm me pushkë malesh

R E V O L T Ë

Zemërimi do të del vet në rrugë
Të proteston kundër padrejtësisë
Ai do t´i thotë të gjitha kërkesat
Do ndeshet vet me shtiracakët

Zemërim fol, ky çast është i yti
Plakur jemi fushave të betejave
Historia, kjo elegji e pakryer
Ende mbetet gjykatëse nën hije

Mediokrit e më gojëshqyerve
Të dehur qeshin para pasqyrave
Kosovën e kanë futur në valixhe
Dhe mbajnë fjalime nëpër banjo

Zemërimi do të del vet në rrugë
Ai do ti mbrojë fitoren e luftës
Nëse lirinë e zhveshin nga fitoret
Kosova e di çfarë duhet të bëjë!..

MULLISI I GJAKUT

Nën pushtim e nën pushtues
Serbia ishte mullisi i gjakut
hafijet që atë e ushqenin
nxitësit e fshehtë të krimit

Nën pushtim e nën pushtues
Serbia ishte ai i përgjakuri
ai që bënte varrin e varrezat
ndërsente vrasësit të vrasin

Nën pushtim e nën pushtues
bëhej një luftë e çuditshme
të pasurit mbronin vetveten
të varfërit mbronin varfërinë

Nën pushtim e nën pushtues
ata që vrisnin njëri-tjetrin
serbia fshehtas i shpërblente
me medalje për vëllavrasje

K O P S H T A R I

Rrënjët i ke të zemrës së dheut
ushqimin e ke të dheut të tokës
ujin e ke prej shiut të bardhë
frymën e ke prej ajrit qiellor

Pemë e mollës, mollë në degë
ke emrin më të pakufishëm
të tokës që të ushqen e mbanë
të tokës që vetëm gjelbëron

Pemë e mollës, mollë në degë
jetojmë në të njëjtin truall
që nga lindja e njeriut e këtej
ti je pema jonë më tokësore

Pemë e mollës, mollë në degë
tregomë diçka nga jeta jote
nga mendimet tua të gjelbra
nga përjetimet tua prej peme

Dortmund, 2015


RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ÇKODIFIKIME TË NJË TEKSTI POETIKPoezia 'Diku, kudo' e Frederik ReshpjesNga RIZA BRAHOLLI (03.27.2015)
LETRA E PADËRGUAR...Tregim nga PËRPARIM HYSI (03.26.2015)
ARTI I TË QËNIT POETEsé kushtuar poetit ADEM ZAPLLUZHANga RRUSTEM GECI (03.26.2015)
ENIGMA 'SHTEGU I PASHKELUR I NOLIT'Nga PETRO LUARASI (03.26.2015)
MOS TË LUTEM MOS THUAJCikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA (03.24.2015)
PA MËDYSHJECikël me poezi nga QAZIM SHEHU (03.23.2015)
LUTE E DËSHPRUESHMEPoemë kundër 'revolucionit kulturor' të komunizmitNga ERNEST KOLIQI (03.23.2015)
LISI I VJETËRCikël me poezi nga SOKOL DEMAKU (03.21.2015)
NJË JURISTE QË RELAKSOHET DUKE SHKRUAR POEZILibri " Pak më shumë..." i Albina Shehetila- SinajEsé nga PËRPARIM HYSI (03.21.2015)
TRIPTIK POETIK PËR SHKODRËNSonete nga ERNEST KOLIQI (03.20.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]