E Shtunë, 12.05.2020, 07:11pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
KUR ÇERDHJA E SHQIPEVET
Nga Dom PREK NDREVASHAJ

E Djelë, 04.05.2015, 03:24pm (GMT+1)


Kur çerdhja e Shqipevet u mbush me gjak
 e zogjt e tyne i plandosi mizori
n'mjerim, edhe vetë dielli atëbotë u pak!
 

 Shqipet tona ateherë flutruene,
male e dete ato kaluene,
Fé dhe Flamur ktu na i prune.
 

Llagemat kanë qellue Faltoret tona.
Janë permbyzë gjoksa, tempuj te Perendisë.
Ra muzgu. N’ Kodër Shéjt mejti kumbona.
 

Shqipet tona atëherë flutruene,
male e dete ato kaluene,
Fé dhe Flamur  ktu na i prune.


Kiza e pergjakun iau kalon te tanavet...
mbi Flamur tonë... e mbi çdo krye njeriut
që kemin nuk dishron t' ua truej tiranavet.
 

Shqipet tona atëherë flutruene,
male e dete ato kaluene,
Fé dhe Flamur ktu na i prune.
 

Çmendje ma të madhe se me u kapë me Zotin
s'ka. Dyerët e shpirtit ti mbyllën tiranat,
o popull! S' gjindet kush me ta shi lotin.
 

Shqipet tona fluturojnë,
male e dete ato kalojnë
fé dhe Flamir na i kallxojnë.
 

Të ndritun janë Burrat nëpër kambësi t'hueja
që shkruen per Shqipe plot nderime e lavde.
Sot Bota bindet per shembtime tueja!
 

Shqipet tona por flutrojnë,
male e dete ato kalojnë,
Fé dhe Flamur na i kalloxjnë.
 

Tuhatëshem si trincakët nga rribët e motit,
o Bijt e Shqipevet, kerkoni botën.
Ruenje Flamurin e Dashtninë e Zotit!
 

Shqipet tona do t'flutrojnë,
male e dete do të kalojnë,
Fé dhe Flamur do t'naltojnë.Nga Buletini Katolik Shqiptar Vol X 1989
Dom PREK NDREVASHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ATDHEU NUK ËSHTË PREJ DËBORE (Shënime për romanin “Shpresa e Londrës” të Ruzhdi dhe Greta Jatës)Nga SAMI MILLOSHI (04.03.2015)
IMZOT VINÇENS PRENNUSHI - IPESHKËV, POET, MARTIR (04.03.2015)
KUR NUK VJEN TICikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA (04.02.2015)
X H E L A T Ë TPoemë për vrasjen e 2785 rekrutëve shqiptarë në TivarNga RRUSTEM GECI (04.02.2015)
NGA SERAFINA TOPIA TEK SERAFINA LAJÇINëntori i lirisë së Shqipërisë dhe nëntori i letërsisëNga XHEMAIL PECI (03.29.2015)
KUR VËSHTRIMIN ARRATISCikël me poezi nga QAZIM SHEHU (03.29.2015)
KËNGËT E TË PAURTITNga RRUSTEM GECI (03.28.2015)
ÇKODIFIKIME TË NJË TEKSTI POETIKPoezia 'Diku, kudo' e Frederik ReshpjesNga RIZA BRAHOLLI (03.27.2015)
LETRA E PADËRGUAR...Tregim nga PËRPARIM HYSI (03.26.2015)
ARTI I TË QËNIT POETEsé kushtuar poetit ADEM ZAPLLUZHANga RRUSTEM GECI (03.26.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 

 
VOAL
[Shko lart]