E Shtunë, 09.26.2020, 07:21pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
KONKURS NDËRKOMBËTAR - POJANAKU FITON ÇMIMIN SPECIAL 'POEZIA E POPUJVE'

E Mërkurë, 04.08.2015, 09:25am (GMT+1)


 

Eshtë,pothuaj,e pamundur që poezia e Pojanakut të qëndrojë jashtë vëmendjes së jurive italiane në konkurset ndërkombëtare. Kështu ndodhi edhe këtë vit,në të 24-in edizion të “ del Premio Internazionale “Centro Giovani e Poesia-Triuggio” ,Milano,Itali,ku morrën pjesë  548 autori me 508 komposime,nga të cilët 237 autorë të huaj si  Bulgaria,  Romania,  Moldovia,  Gjermania,Polonia, Croacia,Shqiperia,Ukraina, Maroku, Algjeria, Holanda,  Irlanda,  Argjentina, Egjipti, Colombia, Gran Bretagna, Greqia, Franca, Tunizia e Kili.

Në këtë konkurim Pojanaku konkuroi  me poezine “Përsëri per nënën”,përkëthyer nga poeti Aleksandër
Shallvari.Juria,i akordoi Pojanakut, çmimin special “Poezia e Popujve”, që jepet për autorët më të mirë të huaj!

CENTRO GIOVANI E POESIA

ITALI

UOGGETTO: premiazione.

  DIMITRI POJANAKU

 

La Segreteria del Premio Internazionale “Centro Giovani e Poesia-Triuggio”

comunica che Le è stato attribuito il Premio speciale “Poesia dei

La cerimonia di consegna dei premi si terrà Domenica 7 giugno 2015 con inizio alle

ore 14,30 presso  Villa Taverna a Canonica di Triuggio (MB). Si rammenta che, in base

alle norme del Bando di Concorso, il premio dovrà essere ritirato personalmente o

mediante delega scritta.

Per ragioni organizzative è richiesta una conferma del ricevimento della  comunicazione

e della presenza alla

cerimonia.                                                                                          

 

 

        Il Presidente

                                                                                         Alessandro Villa

Triuggio, 27.03.2015

                                                                                                                           

Eshte nje cmim suprize,ka deklaruar Pojanaku,nuk e kisha menduar.Me dukej se nuk pasqyrohej

qe ne filklimet e konkurimit.Kam konkjuruar vite ne kete konkurs,sepse me pelqen.Ne ceremony e

cmimeve,mblidhen fitues te te gjitha moshave,eshte bukur,tregon qarte se poezi “Nuk ka moshe> Edhe

pse kam konkurruar ne seksionine ete rriturve mpra mbi 18 vjec e “pambarim” moshe”,

Poezia fituese.


Përsëri për nënën

Të panë mbrëme tek pragu i shtëpise,Nënë,
Më thanë.
Të përmendi dhimbja ime ?
Kjo, e reja?
Më hidhtakja ndër shoqe?
Të erdhi në fjetore,
Në shtretërit kuti-kuti,
T`i shpluhrosi lehtë supet,
Mos të pickoi në mishin prej dheri,
Mos të gervishti me thonjtë mace në kockat e bardha,
Të la vraga?!
Të lëndoi kërciret?
Apo,
Mos e thirre ti, Nënë,dhimbjen time?
Atë ,më të renë?
Atë, flamën?
Gjuhë nepërkën?
E prite ngritur?
E thirre të përdridhte belin për të hutuar rojat,
E ti`a mbathnit tok,
Për pak orë?!
Të panë tek mbaje dhimbjen time përkrahu,Nënë!

I ratë rrotull shtëpisë,
Pëshpërisnit vesh më vesh,
Ndërruat mendje,
Ikët në majë të gishtave,
E të dyja,
Qeshnit rrugicave.

Më thanë!
--

Dhimiter Pojanaku me profesion Jurist. 

 

Poet i shtate libra me poezi.

 

RRUGETIMI I POETIT Dh.Pojanaku:

 

 Botimet poetike “Shiu lexon trishtimin tim”,1991.

 “Mëngjes dhe pak natë”,1993.

 “Xhindet kërcejnë polka”,1999. 

“Gurët zbardhin natën”,2002.

 “Shtëpia ime rrotullon qiellin”,2000.

 Rumani "Pylli leviz ne muzg", botim ne Athine ne gjuhen Greke 2012.

 "Lumenjte kthehen ne shtepi",2014.

 

Çmime:

 

1969-cmim per poezine me te mire me rastin e 25 vjetorit te clirimit te Atdheut,ne

Kampin e Pionerve,Durres. 1996 .

Çmim ndërkombëtar për poezi në Milano 1997 .

Çmim ndërkombëtar për poezi në Francë,”Les Muses d`Or”. 1998

Perzgjidhet me konkurim per publikim poetik ne Rimini Itali 1998.

Perzgjidhet me konkurim ne antologjine multinacionale Eks&Tra, Itali 2002 Çmim

special ndërkombëtar në Itali. 2000

Boton ne gjuhen rumune,ne Bukuresht,vellimin poetik”Shtepia ime rrotullon

qiellin”2003. 

Çmim ndërkombëtar në takimin poetik me poetë nga Shqipëria, Greqia,

Maqedonia. 2003.

“Penda e argjendtë”, për vëllimin “Gurët zbardhin natën” ,Ministria e Klutures e

Shqiperise. 2004

Pjesmarres ne festivalin poetik nderkometar “Struga Poetry Evenings”. 2005.

Çmim per poezine me te mire te veres,”Festa e Vererave”,Pogradec, 2005.

Çmim poetik ne" Netet e Poezise Korcare". 2006.

Çmim në takimin poetik ndërkombëtar në Shkup, Maqedoni 2007.

Çmim në festivalin poetik nderkombetar“ Trendafilat e Dites se Veres”, në

Elbasan 2007

Çmimi "Pushkin", nga Shoqata e Artisteve "Pushkin",Tetove,Maqedoni. 2008.

Çmimi “Lasgush Poradeci” në takimin e vjeshtës, Korçë 2008.

Çmim special ne “Netet Korcare te Poezise” 2011 

"Diploma",Nga Lidhja e Shkrimtareve Greke dhe Shgoqata e Shrimtareve

Shqiptare te Patrs,Greqi. 2011.

Çmim nga Lidhja e Shkrimtareve Shqiptare, Shkup 2013.

Peruron ne Patra .Greqi,vellimin poetik"Pylli leviz ne muzg",botuar ne Athine,ne

gjuhen greke 2013.

Çmim boteror "Nosside" Kalabri,Itali.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SYTË E AMERIKËSCikël me poezi nga NAMIK SELMANI (04.08.2015)
OKTAVAT E HIMNITDhjetë ( 10 ) poezi nga krijimtaria e RRUSTEM GECIT (04.08.2015)
UMBERTO ECO DHE VARREZA E PRAGËSNjë rrëfim i mahnitshëm i shkrimtarit me famë botëroreNga REBECCA NEWBERGER GOLDSTEIN (04.07.2015)
POEZI MIKSTENga PËRPARIM HYSI (04.07.2015)
X H E L A T Ë TPoemë për vrasjen e 2785 rekrutëve shqiptarë në TivarNga RRUSTEM GECI (04.07.2015)
SHQIPJA KËRKON PRIJËS(Poemë e hapur. Pjesa e parё)Nga QERIM SKËNDERAJ (04.06.2015)
TË NGJALLUNITPoezi nga AT GJERGJ FISHTA (04.06.2015)
NGADHNJIJA E KRYQITNga At GJERGJ FISHTA (04.05.2015)
KUR ÇERDHJA E SHQIPEVETNga Dom PREK NDREVASHAJ (04.05.2015)
ATDHEU NUK ËSHTË PREJ DËBORE (Shënime për romanin “Shpresa e Londrës” të Ruzhdi dhe Greta Jatës)Nga SAMI MILLOSHI (04.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]