E Hënë, 02.17.2020, 12:50am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
 EDHE GJYSHËRIT E VDEKUR
Pesë poezi nga ADEM ZAPLLUZHA

E Mërkurë, 04.22.2015, 04:14pm (GMT+1)


 
EDHE GJYSHËRIT E VDEKUR

Nëse nuk kanë se ku të flenë
Zogjtë e ikur
Do i ftojmë të flenë me ne
Mbi drurët e ngrirë të atdheut

Dimrat këtu fshihen pas mjegullave
Dhe nuk janë aq të acarta
Në çdo kohë
Presin ardhjen e pranverës
Dhe kthimin e lejlekëve  të penduar

Një ditë po që se zbresin malet
Si lumenjtë
Do dalim shëtitoreve t’i presim kanjushat
Sepse kthimi i tyre në atdhe
Do i ringjallë
Edhe gjyshërit e vdekur


SI ZGALEMAT E DËSHPËRUAR

Fluturojnë
Si zgalemat i dëshpëruar
Po rrëshqasin ditët mjegullave  
Tej maleve të pafund
Po largohen zogjtë e trishtuar

Orët bëhen vite
E vitet shekuj prej maktheve
Zogjtë e pafat të qyqes
Si gjethet
Po shkunden nga degët e ngrira

Mos ndodhtë më kjo dhembje
Një kanjushë e vetmuar
Dënes mbi një dunë lotësh
Po ikin edhe turtujt e dëshpëruar
Të fatit
Po ikin zogjtë e pashpresë

NJË ZË I VEÇANTË SI PËRHERË

Kur i shikonim kanjushat
Nga krahët e plagosura
Pikonte trishtimi
Një zë i veçantë si përherë
Buron nga zgërbonja e shpirtit

Po vijnë ose po shkojnë retë
Shpërndahen mjegullat
Një ditë e zymtë mbi flatra dhembjesh
I përngjan
Zvarranikëve parahistorik

Pas shpine më vjen një zë
Më duket se
Është po ai zë që vjen nga thellësia
Zëri i trishtuar i kujtesës
Dëgjohet si hukamë deti
Duke u përmbytur mes shkëmbinjve

Vetëm një meduzë e vetmuar
Mbi një kresht të dendur uji
Me duart e plagosura të erës
Ia mbyllë të gjitha portat
E shpirtit gllabërues të shkumës
              

ATJE KU PËRFUNDOJNË FJALËT

Një pikturë e pikëlluar
Rri mbi maje të një plepit
Të metaltë
Era frynë nëpër zgërbonjën e shpirtit
Një copë e shqyer prej mjegulle
U bënë hije lejlekëve të dylltë

Nga një çerdhe e vetmuar
Bien në tokë ca vezë të bronztë
Tejpërtejmes së paanë
Nuk ndalen fluturimet e  zogjve

Meteorët e verbër
Si nëpër përralla ngarendin
Skutave të harruara të shpirtit
Lotët e nuseve të reja
Pikojnë së rrëshira
Mbi flokët e trishtuara të ditës

Kolona ecën në heshtje mortore
Atje ku përfundojnë fjalët
Ngre kokë kryefjala
Disa hije të njoma te murishtat
Ka kohë
Që bisedojnë me arkivolet e mykura


LATONTE TRISHTIMIN E NJË KOHE

Në rrugëtimin tim të gjatë
Mbi çdo çati dhe plep
Kah do që fluturova
Lash nga një pjesë të jetës

Kur hyra nën urën e legjendës
Së Rozafës
Pashë se si nga qumështi
I gjirit të ngurtë të historisë
Ringjalleshin njerëzit
Dhe qemerët prej guri të ftohtë

Një usta i hijeve të strallta
Latonte trishtimin e një kohe
Latonte me mall të pashuar
Shpirtin e një druri të murrmë

E muranat shikonin me nostalgji
Se si përdridhej era
Në harkun e lakuar të kohës
Dhe parakalimin e vashave
Me gjinj prej silikoni

ADEM ZAPLLUZHA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PETRAQ KOLEVICA - NJË ERUDIT I HESHTURNga GURI SHYTI (04.15.2015)
PËRRALLA E TRE VËLLEZËRVEPunuar sipas motiveve populloreNga BEDRI DEDJA (04.15.2015)
VEXHI BUHARAJA, ORIENTALIST DHE PERKTHYES I SHQUAR - I PENGUAR DHE I FYERNga ARSHIN XHEZO (04.15.2015)
RE NË PANTALLONAPoemë nga VLADIMIR MAJAKOVSKIPërktheu dhe pajisi me shënime FASLLI HALITI (04.14.2015)
Përkujtim:BEDRI DEDJA PEDAGOG DHE BOTUES I SHQUAR E SHUMËPLANËSHNga Prof. MURAT GECAJ (04.14.2015)
NDËRRON JETË NOBELISTI GÜNTER GRASS (04.13.2015)
SHËNIME PËR TAULANTIN - FLETORJA E DYTË E DITARIT (Fragmente)Nga Prof. BEDRI DEDJA (04.13.2015)
TIRANA IME E VOGEL {sa e vogel ne Universin e madh}Nga EGLANTNA MANDIA (04.13.2015)
KUSHTIME SHPIRTËRORECikël poetik nga ASLLAN DIBRANI (04.11.2015)
MENATË VIJNË LEJLEKËTCikël poetik nga ADEM ZAPLLUZHA (04.10.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]