E Hënë, 09.21.2020, 12:51pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
DY POEZI NGA VLADIMIR MAJAKOVSKI
Përktheu: FASLLI HALITI

E Enjte, 04.23.2015, 11:28am (GMT+1)


VLADIMIR MAJAKOVSKI
            1893 -1930
 
Vladimir Majakovski dhe Lilya Brik në 1915

1.    ZBATIMI I METAFORËS

Një burri të shëndosh dhe pis
i dhuruan dy puthje.
Burri ishte i ngathët,
nuk dinte
ç’të bënte,
ku t’i fuste ato.
Qyteti,
i gjithë në festë,
këndonte Alelunë në katedralet,
njerëzit dilnin jashtë që të tregonin rrobat.
Por në shtëpinë e burrit bënte ftohtë,
dhe në shollë kishte vrima të vogla, ovale.
Ai zgjodhi një puthje,
atë më të madhen,
dhe e futi si një galloshe.
Por të ftohtit e kafshonte,
i kafshoi gishtat,
"Mirë,
- u zemërua burri, -
i vërviti tej këto puthje të kota!.
i hodhi.
Dhe papritmas
mbinë në puthjen veshët e saj,
filloi të rrotullohej rreth vetvetes,
dhe bërtiti me një zë të hollë:
"Mommy!"
Burri u frikësua.
Mbështolli në zhelet e shpirtit, trupin drithërues,
e çoi në shtëpi,
për ta futur  në një kornizë blu.
Rrëmoi gjatë në pluhurin,
(kërkonte kornizën) në valixhet.
U kthye për të parë:
puthja shtrihej mbi divan,
e madhe,
e majme
Ja,  e rritur,
qesh,
zemërohet.
2. ZBATIMI I HIPERBOLËS:

Unë fluturoja si një blasfemi.
Këmba tjetër
më ndjek ende në rrugë pranë.

Përktheu: FASLLI HALITI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DHOMA E POETITCikël poetik nga QAZIM SHEHU (04.23.2015)
DANE 'AVROPA'Tregim nga PËRPARIM HYSI (04.23.2015)
NOBELISTJA SHQIPTARENga EGLANTINA MENDIA (04.23.2015)
POEZI NGA IGOR' SEVERJANIN DHE SANDRO PENNAPërktheu: FASLLI HALITI (04.22.2015)
 EDHE GJYSHËRIT E VDEKURPesë poezi nga ADEM ZAPLLUZHA (04.22.2015)
PETRAQ KOLEVICA - NJË ERUDIT I HESHTURNga GURI SHYTI (04.15.2015)
PËRRALLA E TRE VËLLEZËRVEPunuar sipas motiveve populloreNga BEDRI DEDJA (04.15.2015)
VEXHI BUHARAJA, ORIENTALIST DHE PERKTHYES I SHQUAR - I PENGUAR DHE I FYERNga ARSHIN XHEZO (04.15.2015)
RE NË PANTALLONAPoemë nga VLADIMIR MAJAKOVSKIPërktheu dhe pajisi me shënime FASLLI HALITI (04.14.2015)
Përkujtim:BEDRI DEDJA PEDAGOG DHE BOTUES I SHQUAR E SHUMËPLANËSHNga Prof. MURAT GECAJ (04.14.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]