E Enjte, 08.13.2020, 12:51pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 

GORDON BRAUN VIZITË TË PAPRITUR NË IRAK


E Mërkurë, 12.17.2008, 10:05am (GMT+1)

17 Dhjetor - Agjencitë e lajmeve, duke përmendur si burim televizionin iraken, njoftuan herët në mëngjes se kryeministri britanik Gordon Brown arriti në Bagdad në një vizitë të papritur. Televizioni iraken tha se kryeministri do të trajtojë çështjen e së ardhmes së trupave britanike në vendin ende jo të stabilizuar.

Ndërsa televizioni britanik BBC bën të ditur se Gordon Brown dhe kryeministri iraken Nouri Maliki thanë se forcat britanike do të “plotësojnë qëllimet e tyre“ në gjysmën e parë të vitit 2009 dhe do të largohen. Dy liderët, në një deklaratë të përbashkët pohuan se ata i bënë bisedimet në Bagdad. Të dy nënvizuan se partneriteti me dy vendeve do të vazhdojë. Ky është udhëtimi i katërt i Brown në Irak si kryeministër. Brown shoqërohet gjatë vizitës nga Shefi i Shtabit të Mbrojtjes Jock Stirrup. Në deklaratën e përbashkët Brown dhe Maliki thanë se roli që kanë luajtur forcat luftuese britanike po arrin përfundimin. Në Irak ndodhen 4100 trupa, të cilat shërbejnë në Basra, në jug të Irakut. Pritet që largimi i trupave britanike të fillojë në pranverë, ndërsa në vend do të mbten 200 deri 300 këshilltarë ushtarakë në ndihmë të qeverisë së Irakut. (Voal-online)

 Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SARKOZI:  "Ne duam një Europë të fortë..! " (12.16.2008)
Protestuesit pushtojnë Televizionin Grek< (12.16.2008)
Arrestime në Moske - (12.15.2008)
BUSH PAS IRAKUT NË AFGANISTAN (12.15.2008)
New York Times: Frikë për një konflikt të ri në Bosnjë (12.14.2008)
Bush, vizitë lamtumire Irakut (12.14.2008)
Familja Obama gati për në Shtëpinë e Bardhë (12.14.2008)
Soren Jessen Petersen thotë se EULEX e afron Kosovën me BE (12.13.2008)
The Independent (12.13.2008)
Europa bie dakord ! (12.13.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]