VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

Bashkimi Europian kërkon armëpushim të menjëhershëm
E Djelë, 12.28.2008, 09:23am (GMT1)

27 dhjetor (Voal-online) Mediat perëndimore, në edicionet e lajmeve të pasdite dhe të mbrëmjes së sotme, bëjnë të ditur se, nëpërmjet një zëdhënësi Shefi i politikës së jashtem dhe sigurisë të Bashkimit Europian Javier Solana, duke shprehur shqetësimin e thellë lidhur me ngjarjet e përshkallëzuara, ka kërkuar sot armëpushimin e menjëhershëm dhe iu ka kërkuar palëve të jenë në maksimum të përmbajtura. Avionët dhe helikopterët luftarakë të Izraelit kanë goditur Rripin e Gazës, të qeverisur nga Hamas, duke vrarë 155 veta në përgjigje të një rakete të lëshuar nga palestinezët, e cila vrau një izraelit. Edhe Komisionierja për Marrëdhëniet e Jashtme në qeverinë e Bashkimit Europian, Benita Ferrero-Waldner, tha në një deklaratë se të dyja palët duhet të ndalin përshkallëzimin e dhunës e cila rrezikon popullsinë civile. Ajo kërkoi rikthim të menjëhershëm tek armëpushimi.

 Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.