E Shtunë, 12.05.2020, 06:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 

Muslimanët dhe Hebrejtë e Bosnjes: Ndal dhuna në Gaza


E Shtunë, 01.03.2009, 06:55pm (GMT+1)

Ansa - Voal-online– Mediat bëjnë të ditur se kryetarja e bashkisë së Sarajevës, Semiha Borovac, muslimane, dhe kryetari i bashkësisë hebreje boshnjake Jakvo Finci, ia kanë bërë një thirrje të përbashkët bashkësisë ndërkombëtare që të ndalë „vrajse në masë dhe shkatërimet masive“ në Rripin e Gazës. Duke theksuar „traditat shekullore të bashkëjetesës midis muslimanëve dhe hebrejve boshnjakë si dhe të bashkësive të tjera në Sarajevë”, dhe vuajtjeve të përbashkëta gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe gjatë luftës së viteve 1992-1995 në Bosnjë, Borovac e Finci kanë kërkuar nga „organizmat euro-atlantike e nga fuqitë e mëdha të përdorin autoritetin e të mbrojne të drejtat njerëzore të jetës dhe të paqes“. Sarajevo është një shembull, shton thirrja e tyre, sesi mundet, edhe pas dhunës brutale, të rivendoset paqja dhe besimi i ndërsjellët”, dhe “besojmë se Izraeli e Palestina, me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare, mund të arrijnë një paqe të qëndrueshme“. Këto ditë në kryeqytetin boshnjak janë organizuar manifestime para ambasadës palestineze për paqen në Lindjen e Mesme, duke kujtuar se tre vite e gjysmë më parë, gjatë rrethimit serb të Sarajvës, u vranë 12 000 veta, prej të cilëve 1500 bambini. “Ne në Bosnja - ka thënë një manifestues, Avdo Hebib – e dimë ç’do të thotë kur bashkësia ndërkombëtare rri duke vështruar: vdesin njerëz të pafajshëm.“Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Rajs: SHBA duan një armëpushim të qendrueshëm në Rripin e Gazës (01.03.2009)
Livni: Vendimet për ndalim-zjarri do të varen nga analiza e përditëshme e gjendjes (01.02.2009)
Dy milionë të pranishëm në kurorëzimin e Obamës (01.02.2009)
S'ka armëpushim midis palëve ndërsa Mbretëresha Rania e Jordanisë dhuron gjak për fëmijët e Gazës (12.31.2008)
Europa kërkon armëpushim të përhershëm në Gaza (12.30.2008)
Izraeli vazhdon për të katërtën ditë bombardimet në Rripin e Gazës (12.30.2008)
Këshilli i Sigurimit i bën thirrje Hamasit dhe Izraelit të ndërpresin luftimet (12.28.2008)
Bashkimi Europian kërkon armëpushim të menjëhershëm (12.28.2008)
Barak Obama dhe simboli i Abraham Linkolnit (12.26.2008)
Spiunët në vendet ish komuniste & (12.24.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]