E Enjte, 09.24.2020, 07:39am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
Plani 3 Pikësh Mubarak-Sarkozy - Olmert reagon me hapjen e korridorit humanitar në Rripin e Gazës
E Mërkurë, 01.07.2009, 09:49am (GMT+1)

ANSA – Voal-online -Është arritur gjatë mbrëmjes të ditës më të keqe në Gaza, propozimi i ndërhyrjes nga presidenti egjyptian Mubarak. Presidenti egjyptian e bëri të ditur planin pas bisedimeve me presidentin e Francës Sarkozy. Plani Mubarak-Sarkozy i propozon Izraelit dhe Hamasit ndalim të menjëhershëm të zjarrit, dhe pas kësaj fillimin e menjëhershëm të takimeve bilaterale që do të mbahen në Egjypt për arritjen e një marrëveshje afatgjatë, gjë që Izraeli e ka pasur si objektiv. Në këtë marrëveshje futet edhe fundi i bllokimit të Gazës si dhe përcaktimi i zonës të sigurisë në zonën e kufirit izraelit. Plani Mubarak-Sarkozy përfshin edhe krijimin e korridoreve të sigurisë përmes të cilave të kalojnë ndihmat për popullësinë e Gazës. Plani është tri pikësh që përfshin: armëpushimin, bisedimet  për sigurinë reciproke dhe apel për pajtimin kombëtar midis palestinezëve. Pas deklarimit të Planit Mubarak-Sarkozy arrin edhe konfirmimi i kryeministrit Izraelian Ehud Olmert për hapjen 3 orë në ditë të korridorit humanitar në Rripin e Gazës.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Të paktën 40 të vrarë nga një goditje e Izraelit në një shkollë të OKB-së në Gaza (01.06.2009)
Dita e parë e shkollës për Malia dhe Sasha Obama në Shkollën Sidwel Friends (01.06.2009)
Protesta anëembanë botës për ndalimin e konfliktit në Rripin e Gazës (01.05.2009)
Muslimanët dhe Hebrejtë e Bosnjes: Ndal dhuna në Gaza (01.03.2009)
Rajs: SHBA duan një armëpushim të qendrueshëm në Rripin e Gazës (01.03.2009)
Livni: Vendimet për ndalim-zjarri do të varen nga analiza e përditëshme e gjendjes (01.02.2009)
Dy milionë të pranishëm në kurorëzimin e Obamës (01.02.2009)
S'ka armëpushim midis palëve ndërsa Mbretëresha Rania e Jordanisë dhuron gjak për fëmijët e Gazës (12.31.2008)
Europa kërkon armëpushim të përhershëm në Gaza (12.30.2008)
Izraeli vazhdon për të katërtën ditë bombardimet në Rripin e Gazës (12.30.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]