E Shtunë, 06.06.2020, 12:50pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
EVROPA QENDRORE KËRKON TË IMPORTOJË GAZ AMERIKAN

E Djelë, 03.09.2014, 07:42am (GMT+1)


Katër vende të Evropës qendrore u kanë kërkuar Shteteve të Bashkuara t’i ndihmojnë të importojnë gaz natyror amerikan, në mënyrë që të pakësojnë varësinë nga Rusia.

Ambasadorët e Republikës Ceke, Hungarisë, Polonisë dhe Sllovakisë e bënë kërkesën përmes një letre në adresë të Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve, John Boehner.

Ambasadorët shkruanin se gazi natyror amerikan do të ishte një import i mirëpritur në Evropën qendrore dhe lindore dhe do t’u shërbente interesave amerikane në rajon.

Mosmarrëveshjet e mëparshme lidhur me pagesat për gazin natyror mes Rusisë dhe Ukrainës patën çuar në ndërprerjen e furnizimeve me gaz. Evropa qendrore furnizohet me gaz përmes të njëjtit tubacion që ushqen edhe Ukrainën.

Rusia paralajmëroi të premten qeverinë e përkohëshme të Ukrainës se mund të ketë ndërprerje të furnizimeve si rezultat i mosshlyerjes së pagesave.

Zoti Boehner tha dje se shpreson që Presidenti Obama do të udhëzojë Sekretarin e Energjetikës të miratojë menjëherë kërkesat për eksporte të gazit amerikan në mënyrë që miqtë e Amerikës në Evropë dhe në botë të ulin varësinë nga Rusia.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHBA - SIRIA E VONUAR ME SHKATËRRIMIN E ARMËVE KIMIKE (03.08.2014)
NETANJAHU - IZRAELI MUND TË HEQË DORË NGA DISA VENDBANIME (03.08.2014)
SEKRETARI KERRY TAKOHET ME MBRETIN E JORDANISË - NË KUADËR TË PËRPJKEJVE PËR PAQEN NË LINDJEN E MESME (03.08.2014)
LUFTANIJA AMERIKANE ARRIN NË DETIN E ZI (03.07.2014)
OBAMA, PUTIN DISKUTOJNË PËR KRIZËN NË UKRAINË (03.07.2014)
LIGJVËNËSIT E KRIMESË VOTOJNË PËR BASHKIM ME RUSINË (03.06.2014)
POWER - RUSIA DUHET TA QETËSOJË KRIZËN (03.06.2014)
I DËRGUARI I OKB DETYROHET TË LARGOHET NGA KRIMEJA (03.06.2014)
PRESIDENTI BARACK OBAMA I DËRGON KONGRESIT BUXHETIN PËR VITIN 2015Ai po bën thirrje për ulje të reja taksash për të varfërit dhe klasën e mesme amerikane (03.05.2014)
NATO DHE RUSIA TAKOHEN SOT PËR TË DISKUTUAR KRIZËN NË UKRAINËTakimi në Bruksel i pari që nga ndërhyrja e forcave ruse në Krime (03.05.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]