E Djelë, 04.05.2020, 12:10am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
NATO SHTRIN PATRULLIMET ME AVIONË NË KUFIRIN ME UKRAINËN

E Martë, 03.11.2014, 09:48am (GMT+1)


NATO thotë se është duke shtrirë patrullimet me avionë përgjatë kufijve të vendeve të saj anëtare, Polonisë dhe Rumanisë, për të monitoruar krizën në Ukrainë fqinje.

Aleanca ushtarake perëndimore tha se vendimi për dërgimin e aeroplanëve për një mision survejimi u mor dje, me miratimin 28 vendeve anëtare. NATO tha se misioni është projektuar "për të përgatitur aleancën për ndryshimet e mundshme të situatës."

Javën e kaluar, NATO tha se po rishikonte bashkëpunimin ushtarak me Rusinë, në përgjigje të asaj që dëshmitarët e përshkruajnë si një inkursion masiv ushtarak rus në gadishullin ukrainas të Krimesë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Chuck Hagel gjithashtu njoftoi dërgimin e avionëve të tjerë luftarakë të Shteteve të Bashkuara për të patrulluar në Estoni, Lituani dhe Letoni, tre vendet aleate baltike të cilat ndajnë kufijtë me Rusinë. Përveç kësaj, një destrojer i marinës amerikane në ditët e ardhshme pritet të fillojë një stërvitje ushtarake në Detin e Zi me luftanijet rumune dhe bullgare.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ENDE NUK JANË GJETUR MBETJE TË AVIONIT MALEJZIAN (03.10.2014)
RUSIA MERR NËN KONTROLL TË PLOTË KRIMENË - PA REZISTENCË DHE PA GJAKDERDHJE (03.09.2014)
NJË AUTOKOLONË USHTARAKE RUSE FUTET NË KRIME (03.09.2014)
EVROPA QENDRORE KËRKON TË IMPORTOJË GAZ AMERIKAN (03.09.2014)
SHBA - SIRIA E VONUAR ME SHKATËRRIMIN E ARMËVE KIMIKE (03.08.2014)
NETANJAHU - IZRAELI MUND TË HEQË DORË NGA DISA VENDBANIME (03.08.2014)
SEKRETARI KERRY TAKOHET ME MBRETIN E JORDANISË - NË KUADËR TË PËRPJKEJVE PËR PAQEN NË LINDJEN E MESME (03.08.2014)
LUFTANIJA AMERIKANE ARRIN NË DETIN E ZI (03.07.2014)
OBAMA, PUTIN DISKUTOJNË PËR KRIZËN NË UKRAINË (03.07.2014)
LIGJVËNËSIT E KRIMESË VOTOJNË PËR BASHKIM ME RUSINË (03.06.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]